Ako sa správne starať o auto uprostred zimy?

Ako sa správne starať o auto uprostred zimy?

  • Zdieľaj:
 • 4

Aj keď ste si pred zimou splnili „šoférske povinnosti," pripravili si zimné reťaze, metličku či škrabku, doliali ste zimnú zmes do ostrekovačov a absolvovali pár kondičných jázd na prvom snehu, oplatí sa nezabúdať na starostlivosť o auto aj v priebehu zimy. Keďže nás opäť čaká mrazivé obdobie, ŠKODA vám prináša niekoľko tipov, ako udržať vozidlo v kondícii počas celej tejto náročnej sezóny.

Pravidelné umývanie

Napriek notoricky známej informácii, že posypová soľ a mrznúce blato so snehom vozidlám škodia, mnohí stále zabúdajú na karosériu a podvozok, ktoré dostávajú najviac zabrať. Pravidelné oplachovanie laku od posypovej soli a nečistôt sa vám však vráti mnohonásobne. Oplatí sa zvoliť tlakové umývanie, ktoré pomôže najviac. Ak je to možné, doprajte vášmu autu aspoň jedno dôkladné umytie a opätovné navoskovanie v rukách profesionálov. Pár minút strávených v umyvárke ešte nikomu neublížilo. Môžete si zatiaľ posedieť v aute a vybaviť maily či vymyslieť, ako potešiť svoju polovičku.

Pozri aj: Toto sú tie najzbytočnejšie funkcie auta! Uhádneš, ktoré sú to?

ako sa pripraviť na zimu

Zdroj: ŠKODA AUTO

Šikovní pomocníci po ruke

Drobné vychytávky, ktoré zjednodušujú život, má asi každý rád. Simply Clever prvky vo vozidlách ŠKODA medzi ne rozhodne patria. Tak napríklad vo viečku palivovej nádrže nájdete praktickú škrabku na sklo. Tu ju máte stále po ruke a zároveň obsahuje aj meradlo so stupnicou, ktorým rýchlo skontrolujete výšku dezénu na zimných pneumatikách. Medzi šikovných pomocníkov patrí aj sprej proti namŕzaniu skla alebo už v prípade námrazy šikovný rozmrazovač skla. Sebe tak ušetríte prácu a stres pred odchodom do práce, vozidlu zasa poškodenie skiel či stieračov. K dobrému výhľadu si okrem precízneho očistenia skiel môžete pomôcť aj sprejom proti zahmlievaniu skiel, ktorý môžete mať celú zimu po ruke v priehradke bočných dverí. Vozidlá ŠKODA sú navyše vybavené integrovaným vlhkostným senzorom, vďaka ktorému systém klimatizácie vyhodnocuje teplotu rosného bodu na čelnom skle. Ak je to potrebné, zvýši intenzitu prúdenia a teplotu vzduchu fúkajúceho na čelné sklo tak, aby k zahmleniu nedošlo.

Šikovnou vecičkou, ktorá sa oplatí využívať počas zimy, je aj gél na ošetrenie tesniacej gumy. Vďaka nemu vám budú okná doliehať tak, ako majú. Vyhnete sa tiež nepríjemnému pískaniu počas jazdy a čo je najlepšie, minulosťou bude aj primŕzanie tesnení dverí pri otváraní vozidla. Zamyslite sa aj nad výmenou koberčekov pod nohy. Tie tkané radšej počas zimy nechajte doma. S blatom či topiacim sa snehom si najlepšie poradia gumené koberčeky, ktorých údržba je neporovnateľne jednoduchšia.

na čo nezabúdať počas zimy pri starostlivosti o auto

Zdroj: ŠKODA AUTO

Dobré zvyky sa vždy vrátia

Ak máme auto technicky pripravené a všetky pomôcky sú po ruke, oplatí sa pripomenúť si aj niekoľko dobrých zvykov, ktoré životnosť a kondíciu vozidla predlžujú. V zime medzi ne určite patrí dostatočný rozostup od naštartovania po štart jazdy. Nie je nutné tento čas predlžovať, ale pár desiatok sekúnd určite pomôže.

Rovnako dôležitým je plynulý rozbeh, vozidlo je na plný výkon pripravené približne po 15 minútach jazdy. Olej, chladiaca kvapalina aj pohonné hmoty sa totiž potrebujú zohriať na prevádzkovú teplotu. Pri elektrických vozidlách, samozrejme, toto zdržanie odpadá. Pri nich je zase potrebné kvôli menej rozsiahlej sieti elektronabíjačiek rátať s možnou kalamitou na ceste. Na rovine je zasa užitočným zvykom nezaťahovať ručnú brzdu, čo oceníte v silných mrazoch, kedy zvykne primŕzať.

ako sa starať o auto počas zimy

Zdroj: ŠKODA AUTO

Technológie na strane vodiča

Počas zimy príde vhod aj výbava vo vozidle. Absolútnym favoritom zimných vychytávok je nezávislé kúrenie. Nielenže si vďaka nemu sadnete do tepla, nebudú vám mrznúť ruky na volante a zadok na sedadle, ale oveľa rýchlejšie očistíte aj všetky sklá.

O bezpečnosť a pohodlnosť jazdy sa vo vozidlách ŠKODA starajú aj nové funkcie infotainment systému, vďaka ktorým máte správy o aktuálnom počasí, zrážkový radar, meteorologické varovania alebo aktuálne správy z dopravy neustále pri sebe. Ak máte k dispozícii vo vozidle viaceré technológie či asistentov, ale zatiaľ netušíte, ako sa ovládajú alebo čo znamenajú, teraz je ten správny čas to zistiť. V tej najnáročnejšej sezóne vám môžu pomôcť sledovať situáciu na ceste aj v kabíne, upozornia vás na vybočenie z jazdného pruhu, ale aj na značky obmedzujúce rýchlosť či rôzne zákazy. Nepríjemností sa ušetríte aj vďaka službe Care Connect, ktorá je vo väčšine vozidiel ŠKODA. V rámci tejto služby sú k dispozícii Infolinka a funkcia Pomoc na ceste, prostredníctvom ktorých je napríklad v prípade nehody možné nadviazať kontakt s pracovníkom v zákazníckom call centre. Ten bude vedieť zodpovedať na otázky súvisiace s funkciami či stavom vozidla alebo privolať potrebnú pomoc. Aj vďaka tomu tak môžete vyrážať na zasnežené cesty o čosi pokojnejšie.

Zaujme ťa: Na čo si dať za volantom pozor? Za toto ti hrozí nemalá pokuta!


  • Zdieľaj:
 • 4
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 04.02.21 05:15

ĽŠ
karma
100.00

Rady, ktoré sa oplatí praktizovať.

 • 0
Odpovedať

Soňa Kollárová 05.02.21 19:06

SK
karma
113.00

Super článoček.

 • 0
Odpovedať

Anton Marek 12.03.21 11:32

karma
127.00

ja to vždy riešim až keď horí :)

 • 1
Odpovedať

Zuzana Jasna 16.11.21 16:44

ZJ
karma
-1.00

Veru, veru o autíčko sa treba postarať, potom nám našu starostlivosť patrične vráti:)

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Charitatívny projekt Ružová mení životy (Pink Changing Lives)
Líčenie

Charitatívny projekt Ružová mení životy (Pink Changing Lives)

 • 0
 • 21.06.2022
Perlový prášok v kozmetike – aké má účinky? Vraj naň nedala dopustiť ani Kleopatra!
Pleť

Perlový prášok v kozmetike – aké má účinky? Vraj naň nedala dopustiť ani Kleopatra!

 • 0
 • 31.05.2022
Čo je hyaluronát sodný a ako pôsobí na pokožku? Prekoná aj kyselinu hyalurónovú?
Pleť

Čo je hyaluronát sodný a ako pôsobí na pokožku? Prekoná aj kyselinu hyalurónovú?

 • 5
 • 06.07.2022
TOPlist