Ako zabezpečiť auto proti krádeži? Toto nesmieš nikdy zanedbať!

Ako zabezpečiť auto proti krádeži? Toto nesmieš nikdy zanedbať!

Pre niekoho je auto iba dopravný prostriedok, pre druhého hobby a pre iného člen rodiny s menom. Aj keď pre každého znamená auto niečo iné, všetkým je ľúto, ak oň prídu nie vlastnou vinou. Existuje množstvo zabezpečovacích prostriedkov a je naozaj rozumné, ak ich využívate. Ak však vaše auto nemá alarm či iné zabezpečovacie prvky od výrobcu, nezúfajte! Môžete si ich nainštalovať samé, alebo si ich môžete nechať pre lepší pocit nainštalovať v autoservisoch či v servisoch alarmov. Je to investícia, ktorá z dlhodobého hľadiska ušetrí peniaze aj nervy.

Skôr ako začneme

Pred hľadaním vhodných zabezpečovacích prostriedkov a samotným namontovaním si musíme odpovedať na pár základných otázok. Parkujem bezpečne? Parkujem legálne? Nezostali v aute žiadne kľúče vrátane náhradného? Nemám v aute cennosti? Mám zatiahnutú ručnú brzdu? Mám zavreté všetky okná až po vrch? Mám auto zamknuté? Ak ste na všetky otázky odpovedali kladne, gratulujeme. Vaše auto je síce zabezpečené, ale bezpečnostných opatrení nie je nikdy dosť. Aj zo zákona koniec koncov vyplýva, že sme povinní chrániť si svoj majetok.

Odporúčame: Daj prsiam úplnú slobodu: Život bez podprsenky je čoraz viac IN!

otvorenie auta lupičom

Zdroj: Shutterstock®

Imobilizér

Toto je jeden z prvých bezpečnostných prvkov, ktoré boli uvedené na trh. Staršie autá ich však nemajú. Imobilizér blokuje chod motora tým, že rozpojí elektrické rozvody a nedá sa naštartovať. Existujú kontaktné, bezkontaktné, ale aj v podobe skrytého vypínača, ktorý nemá žiadnu led-diódu, takže o ňom vie len majiteľ. Bezkontaktný imobilizér sa uistí, že je čip (prívesok) vo vozidle a až potom umožní naštartovať. Kontaktný imobilizér bliká led-diódou, ku ktorej je potrebné najskôr priložiť čip, aby bolo možné vozidlo naštartovať.

Uzamknutie radiacej páky

Radiaca páka sa dá uzamknúť mechanicky, a to, keď ju pri automatoch dáme do polohy P (parkovanie) a pri manuáloch zaradíme do jednotky, alebo R (spiatočky). Mechanickým uzamknutím však nezabránime odtiahnutiu vozidla. Elektronické zamknutie je založené na čipe, ktorý po tom, ako sa vytiahne kľúč zo zapaľovania, automaticky zablokuje radiacu páku.

zamknutie auta kľúčom

Zdroj: Shutterstock®

GPS a GSM autoalarmy

GPS autoalarm vám zamkne auto a v prípade krádeže dokáže určiť polohu auta na metre. Niektoré dokonca pošlú SMS správu, ak sa s vaším vozidlom pohne a ďalej posielajú súradnice. Táto vecička je veľmi užitočná a uľahčí hľadanie vozidla nielen vám, ale aj polícii. GSM autoalarm komunikuje cez rádio vlny, ktoré pošlú informáciu narušenia do GSM modulu. Ten spustí alarm a pošle vám SMS. Oba sú väčšinou vo forme kľúčenky s tlačidlami.

Pozri aj: Ako odstrániť staré diaľničné známky zo skla? Takto jednoducho!

zamknutie volantu

Zdroj: Shutterstock®

Ďalšie zabezpečenia

Ak neveríte alarmom, je dobré si zabezpečiť zámok na volant, ktorý je síce trošku retro, ale je to overený trik proti zlodejom. Nálepky na auto sa už dávno nedávajú preto, aby ste vyjadrili svoju vášeň k benzínovým motorom, rovnako ani upozornenie, že ste začiatočníčka. Ale taká nálepka, že je auto zabezpečené alarmom, dokáže odradiť nejedného amatérskeho zlodeja.

Na záver si pri každom zamknutí vozidla skontrolujte kľučky! Niektorí zlodeji majú rušičky, ktoré zabránia zamknutiu auta. Svetlá síce bliknú, ale auto zostáva odomknuté. Alebo použijú zariadenia, ktorými získajú bezpečnostný kód kľúča. Nezabúdajte si auto zamykať aj počas cesty a nikdy ho nenechávajte naštartované bez dozoru.

Krádeži auta sa nikdy nevieme úplne vyhnúť, ale vieme sa na ňu pripraviť a urobiť maximum, aby sme jej zabránili.  


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Martina Varhaníková 01.02.19 11:21

karma
110.00

Manžel kedysi používal uzamknutie volantu pákou, ale teraz sa spoliehame na alarm. Nejako nemyslím na krádež auta, zbytočne si to nepriťahujem, lebo viem, že myseľ človeka je silná a čoho sa najviac obáva, to si do života vťahuje...hovorím zo skúsenosti. Vďaka za rady.

  • 1
Odpovedať

Ľubica Šťastná 01.02.19 18:56

ĽŠ
karma
100.00

Investícia, ktorá z dlhodobého hľadiska ušetrí nielen peniaze, ale aj nervy, súhlasím!

  • 1
Odpovedať

Karolína Novotná 24.02.20 13:19

KN
karma
-1.00

Každý by si mal svoje auto dostatočne zabezpečiť, aby sa raz nedivil, že je preč. My aj keď máme auto staré, tak aj tak by sme oňho nechceli prísť. Máme ho preto zabezpečené GPS a alarmom. Okrem toho k jeho odomykanie používame vystreľovací kľúč, ktorý máme z . Nie som totiž zástanca bezkľúčového odomykania.

  • 0
Odpovedať

Anton Marek 15.03.21 12:36

karma
127.00

ďalším dobrým tipom je mať auto, ktoré nikto nechce ukradnúť :)

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 07:11

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 07:11

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní