Bude stáčanie kilometrov minulosťou? Ako si overiť vozidlo pred kúpou?

Bude stáčanie kilometrov minulosťou? Ako si overiť vozidlo pred kúpou?

  • Zdieľaj:
 • 2

Stáčanie kilometrov na jazdených autách bolo bežnou praktikou predajcov. Tí stáčali kilometre len preto, aby bolo vozidlo atraktívnejšie pre zákazníka. Síce sme ženy, ktoré by sa mali zvŕtať v kuchyni, no samé dobre vieme, čo to stáčanie kilometrov znamená. Buďme úprimné – ak by na ceste stali dve rovnaké autá, medzi ktorými by ste si mali jedno vybrať, ktoré by to bolo? To, ktoré má menej kilometrov alebo to, ktoré má najazdené oveľa viac?

K stáčaniu kilometrov dochádzalo predovšetkým u súkromných predajcov alebo v autobazároch. Je veľmi jednoduché prekabátiť systém a predať auto za vyššiu hodnotu. Avšak na druhej strane zákazník získava mačku vo vreci, pretože pri väčšom počte najazdených kilometrov je potrebné spraviť servis vozidla, čo znamená, že je potrebné vymeniť rozvody, vstreky a mnoho ďalších komponentov, ktoré nie sú vôbec lacné.

Avšak zákon o cestnej premávke z mája 2018 klepol podvodníkom po prstoch, pretože sa údaje o stave najazdených kilometrov prestali zobrazovať na stránkach Emisnej kontroly, Technickej kontroly a nezobrazujú sa ani na stránkach Kontroly originality. Vďaka tomu už nemôžu podvodníci stáčať kilometre na posledný stav kilometrov z STK.

Pozri aj: Zápach z klimatizácie auta? Poznáme rýchly a účinný spôsob na jeho zmiernenie!

stáčanie kilometrov

Zdroj: Shutterstock®

Aká je teda realita?

Myšlienka tohto zákona je dobrá. Jeho cieľom bolo odhaliť podvodníkov a klepnúť im po prstoch. No realita je rovnaká, ako pred uvedením zákona do platnosti. S tým rozdielom, že podvodníci nestáčajú kilometre na jazdených vozidlách podľa predchádzajúceho záznamu z STK, ale podľa svojho vlastného uváženia. Teda na stav, ktorý im vyhovuje. Smutné, ale realita je už raz taká!

Čo však spraviť pre to, aby sme nenaleteli podvodníkom? Vo všeobecnosti platí, že ženy sú bezbranné a veľmi ľahko sa dajú oklamať. Sú viac dôverčivé a práve preto by sme si mali dávať pozor na všetkých podvodníkov. Ak si kupujete auto, tak nezabudnite so sebou na obhliadku vziať nejakého skúseného automechanika či kamaráta, ktorý dokáže zhodnotiť stav vozidla vzhľadom na najazdené kilometre.

ako overiť vozidlo pred kúpou

Zdroj: Shutterstock®

Overenie kilometrov z STK zdarma

Keď už sa rozhodnete pre kúpu jazdeného vozidla, tak sa určite zastavte na stránke overeniekilometrov.sk, kde si môžete overiť stav najazdených kilometrov daného vozidla z STK, servisov, poisťovní, inzerátov a zahraničia. A to všetko online a za pár eur. Aby sme boli presné, tak jedno overenie vás vyjde symbolické 1 euro, čo je skoro zadarmo.

Avšak, ak sa nájde 10-tisíc dobrovoľníkov, ktorí by prispeli na fungovanie stránky a zaregistrujú sa do klubu, tak sa údaje o najazdených kilometroch z STK začnú zobrazovať úplne ZADARMO. Zaregistrujte sa na stránke overeniekilometrov.sk/overenie-km-zdarma a prispejte na dobrú vec.

Nenechávajme sa oklamať len preto, že sme ženy a preto, lebo si všetci myslia že nás môžu ľahko prekabátiť!

Zaujme ťa: Vieš, ako pripraviť auto na leto? Skutočne stačí málo!


  • Zdieľaj:
 • 2
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 13.05.20 06:46

ĽŠ
karma
100.00

Veľmi smutná realita stáčania, overenie kilometrov z STK som zatiaľ neskúšala, ďakujem!

 • 0
Odpovedať

Anton Marek 12.03.21 11:53

karma
127.00

určite vyskúšam, keď budem kupovať ďalšie auto

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Rýchly jablkový koláč s mrveničkou: Spríjemní si jesenné dní
Dezerty

Rýchly jablkový koláč s mrveničkou: Spríjemní si jesenné dní

 • 9
 • 06.10.2022
Šampanské ako základ pre novoročné drinky: Skús tieto tri TOP recepty
Nápoje

Šampanské ako základ pre novoročné drinky: Skús tieto tri TOP recepty

 • 0
 • 30.12.2022
Nepečený Lotus cheesecake: Až ho raz ochutnáš, budeš ho pripravovať častejšie
Dezerty

Nepečený Lotus cheesecake: Až ho raz ochutnáš, budeš ho pripravovať častejšie

 • 9
 • 15.01.2023