Mýty o SUV autách: 5 najčastejších, ktorým ľudia stále veria

Mýty o SUV autách: 5 najčastejších, ktorým ľudia stále veria

  • Zdieľaj:
 • 4

SUV autá sú tu s nami už nejaký ten piatok. Za tú dobu sa o nich vytvorili mýty, ktorým ľudia veria dodnes. Často môžu ovplyvniť výber vášho ďalšieho auta. Ak chcete mať jasno v tom, čo vám tento typ auta ponúknuť môže a čo nie, čítajte ďalej.

Mýtus č. 1: Sú pomalé

Veľké autá si často spájame s nízkou rýchlosťou. Predsa len, sú ťažšie a majú horšiu aerodynamiku. SUV autá sú však často luxusnejšie, a teda majú aj výkonnejší motor. Dnes už dokonca máme na trhu kategóriu športových SUV, ktoré dosiahnu 100 km/h pod štyri sekundy. S takým zrýchlením zahanbíte nejedno športové kupé. Druhou kategóriou sú elektrické SUV, ktoré tak ako iné elektrické autá nemajú so zrýchlením problém.

Pozri aj: Ako jazdiť na kruhových objazdoch s dvoma pruhmi? Je to jednoduché!

fakty o SUV-čkách

Zdroj: Bigstock

Mýtus č. 2: Sú dobré na offroad

Aj keď bol tento typ vozidla pôvodne určený na občasné schádzanie z asfaltu, dnes to už nemusí vždy platiť. Mnohé SUV sú dnes len obyčajné veľké autá. Ich tlmenie, podvozok či výkon motora nie sú uspôsobené na zaobchádzanie, akému sa na nerovnej poľnej ceste nevyhnete.

Dnes už mnoho modelov dokonca nemá ani pohon štyroch kolies. Samozrejme, to neznamená, že sú všetky nepoužiteľné. Mnoho výrobcov sa stále drží pôvodnej myšlienky odolného mestského auta a vyrábajú schopné autá.

Mýtus č. 3: Sú nebezpečnejšie

Tomuto mýtu vďačia taktiež pre svoju veľkosť. Majú jeden zásadný problém – vysoké centrum rovnováhy. V praxi to znamená, že pri zle vybranej zákrute alebo šmyku sa ľahšie pretočíte na strechu. Okrem toho majú SUV pre vyššiu hmotnosť aj dlhšiu brzdnú dráhu.

Ak však odhliadneme od ich jazdných vlastností a pozrieme sa čisto na ich konštrukčnú odolnosť, karta sa obráti. Pri zrážke s iným autom máte až o 50 % vyššiu šancu vyviaznuť živí. Ak ste vodičom pri čelnej zrážke, vaša šanca na prežitie je až 7x vyššia. Aj keď na tomto mýte nejaká pravda je, nemali by ste mu prikladať veľkú váhu.

mestské SUV-čko

Zdroj: Bigstock

Mýtus č. 4: Je v nich viac miesta

Vďaka nadvihnutému kufru má SUV viac miesta na batožinu. Čo je však častým problémom, je miesto na zadných sedadlách. Kvôli väčším kolesám a nádržiam je v SUV autách vzadu prekvapivo málo miesta. Niektoré modely sú dokonca porovnateľné s mestskými hatchbackmi. Neplatí to však napríklad pri elektrických SUV, kde je batéria uložená v spodnej časti auta, nie pod sedadlami.

Mýtus č. 5: Ťažko sa šoférujú

Aj keď v zákrutách či pri obiehaní nie sú také obratné ako sedany, už to nie je to, čo to bývalo. Pred vekom elektronických asistenčných systémov a vyladenými posilňovačmi riadenia boli veľké autá nočná mora šoférov. Každá zákruta bola bojom o volant a strachom o život.

Táto spomienka  je tu s nami dodnes. Šofér, čo šoféroval jeho posledné SUV pred 20 rokmi, vám bude tvrdiť, že je to najhorší typ auta, ktorému sa musíte zďaleka vyhnúť. Ak by však sadol do moderných modelov, bol by milo prekvapený, ba až zaskočený ich jednoduchým a pohodlným riadením.

Zaujme ťa: Kedy prezuť pneumatiky na letné? Oplatí sa počkať alebo je už neskoro?


  • Zdieľaj:
 • 4
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

igor peto 06.03.21 15:01

IP
karma
110.00

zaujímavé

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 06.03.21 17:20

ĽŠ
karma
100.00

Veľmi dobrý článok, žiaľ, naozaj veľa ľudí verí týmto mýtom.

 • 0
Odpovedať

Juraj Podmanický 06.03.21 18:09

JP
karma
106.00

Vývoj áut ide omnoho rýchlejšie ako ľudia stíhajú spracovávať informácie o tomto vývoji.

 • 0
Odpovedať

Anton Marek 12.03.21 11:30

karma
127.00

ak sa to niekomu páči, tak fajn, chápem plusy, ale podľa mňa je lepšie klasické kombi

 • 1
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Vieš, ako zvládnuť rozchod? Dáš to ako Adela Vinczeová?
Pre ženy

Vieš, ako zvládnuť rozchod? Dáš to ako Adela Vinczeová?

 • 0
 • 18.05.2022
Bolesť pŕs – 10 možných príčin tohto nepríjemného problému
Pre ženy

Bolesť pŕs – 10 možných príčin tohto nepríjemného problému

 • 0
 • 25.03.2022
Botulotoxín ako jed aj pomocník – aké problémy rieši okrem vrások? A čo otrava botulotoxínom?
Telo

Botulotoxín ako jed aj pomocník – aké problémy rieši okrem vrások? A čo otrava botulotoxínom?

 • 0
 • 19.05.2022
TOPlist