Prečo je dôležité overenie vozidla? Jazdené auto skrýva tieto nástrahy!

Prečo je dôležité overenie vozidla? Jazdené auto skrýva tieto nástrahy!

Kúpa auta predstavuje pre rodinný rozpočet obrovskú záťaž. Či už ide o vozidlo nové alebo jazdené, suma za takúto vec je niekoľkociferná a peňaženka nad ňou môže len horko zaplakať. Auto je však v dnešnej dobe obrovským pomocníkom a určite i mnohé z vás si nevedia bez neho predstaviť svoj každodenný život. Vďaka spoľahlivému štvorkolesovému kamarátovi hravo vyzdvihnete deti zo školy či odnesiete obrovský nákup zo supermarketu domov, odveziete sa do práce i na výlet. Výhody, ktoré nám vyplývajú z možnosti využívať služby vozidla, sú jednoducho nepopierateľné, no vráťme sa späť k jeho kúpe. Pri nej totiž neplatí dvakrát meraj a raz rež, ale radšej 10-krát premeraj a potom vyťahuj kreditnú kartu. Prečo? Nuž, ako sme spomenuli, auto ani zďaleka nestojí desať či sto eur.

Rozhodne nehovoríme o veci, ktorú budeme po kúpe využívať pár mesiacov a zakrátko ju vymeníme za novú. Auto by malo byť spoľahlivé a malo by nám slúžiť dlhé roky. Najmä pri kúpe ojazdeného vozidla sa však niekde na pozadí ukrýva menší či väčší výkričník. Predstavte si, že sa tešíte z práve kúpeného auta. Vaša radosť môže pokračovať ešte dlhú dobu, no vozidlo tiež môže po istom čase ukázať svoju skutočnú tvár. Čo sa môže stať? Zistíte napríklad, že auto je predmetom exekúcie. A vám zostanú len oči pre plač a prázdna peňaženka. Výber a najmä overenie vozidla preto neradno podceňovať. Pozrite sa spolu s nami na to, aké problémy môžu nastať pri kúpe ojazdeného vozidla aj ako sa dá vďaka prevereniu vyhnúť mnohých nepríjemnostiam.

Pozri aj: Otestované! Poznáš tipy, ako najrýchlejšie rozmraziť čelné sklo?

kúpa ojazdeného vozidla

Zdroj: Shutterstock®

Aké problémy môžu mať jazdené autá?

Jazdené vozidlo je dobrou voľbou pre každého, kto potrebuje nájsť spoľahlivé auto, no zároveň nemá tak úplne neobmedzený rozpočet. Kúpa úplne novučičkého auta je pre mnohých v dnešnej dobe jednoducho luxusom. Ako sme však naznačili už v úvode, pri voľbe ojazdeného vozidla nemusíte mať šťastnú ruku. Vyskytnúť sa môže hneď niekoľko nepríjemných problémov, s ktorými by si sa nechcela stretnúť žiadna z vás. Tým prvým problémom je, že k danému vozidlu nemusíte mať dostupné všetky podstatné informácie, najmä čo sa jeho stavu týka. Predstavte si situáciu, že vami vybrané auto už bolo búrané, a skončilo takzvane na totálku, no pri pohľade naň vyzerá byť všetko v poriadku. Je to teda akási mačka vo vreci a zároveň skryté nebezpečenstvo. Do auta, ktoré nie je bezpečné v maximálnej možnej miere, by si asi tak ľahko nesadla žiadna z nás, tobôž by v ňom nevozila napríklad svoje deti.

Pri jazdenom aute ďalej môžete odhaliť nejaké právne nedostatky. Čoho sa konkrétne obávať? Jazdené vozidlá môžu byť napríklad predmetom exekúcie. Toto je skutočne nezávideniahodná situácia. O zakúpené vozidlo v takomto prípade môžete dokonca prísť. Okrem toho sa môže stať, že majiteľom daného vozidla je leasingová spoločnosť, alebo bol automobil súčasťou trestného činu. Taktiež môže byť v databáze kradnutých vozidiel. Ťažkosti si tiež môžete privodiť kúpou jazdeného auta, na ktoré je záložné právo, respektíve ťarcha v prospech nejakej fyzickej osoby či inštitúcie. Tu sa skrýva opäť obrovské riziko. Znova totiž môžete skončiť bez auta, vozidlo sa môže dostať do dražby, prípadne budete musieť doplatiť spoločnosti dlžnú sumu (mimo toho, čo ste za vozidlo zaplatili).

Pozri aj: Ako zabezpečiť auto proti krádeži? Toto nesmieš nikdy zanedbať!

kúpa vozidla z druhej ruky

Zdroj: Shutterstock®

Nakoniec nemôžeme zabudnúť ani na praktiky stáčania kilometrov na autách. Overenie km je veľmi dôležité, pretože nemalé množstvo vozidiel má preukázateľne stočené kilometre. Takéto praktiky sú značne obľúbené a skutočne nekalé. Auto so stočenými kilometrami sa navonok javí ako menej používané a neopotrebované, a teda aj hodnotnejšie. Ľahko sa tak môže stať, že vlastne zaplatíte za jedno, no dostanete druhé.

Je to podobné, akoby ste si kúpili značne obnosené a stokrát prané rifle. Každá z nás pravdepodobne vie, ako sa dokáže časté nosenie a hlavne práčka podpísať na stave oblečenia. A takto to funguje prakticky pri čomkoľvek. Pravidelným využívaním sa rozličné predmety jednoducho opotrebovávajú, pomalšie či rýchlejšie. Zistenie, že zakúpené ojazdené vozidlo má najazdeným omnoho viac kilometrov, ako sa zdalo, môže byť veľmi nemilým prekvapením.

overenie VIN

Zdroj: Shutterstock®

Overenie vozidla vás ochráni pred nemilými prekvapeniami

Ako vám už iste vyplynulo z vyššie uvedených riadkov, ojazdené auto nemusí predstavovať len dobrú kúpu, ale aj risk. Tento risk, nebezpečenstvo a v konečnom prípade mnohé ťažkosti je možné eliminovať poriadnym preverením vybraného auta. Kúpa jazdeného vozidla bez overenia je takpovediac hazard. Môžete vyhrať jackpot, no zároveň môžete o veľa prísť – v lepšom prípade o nervy, v horšom o vysnívané auto. Ako čo najjednoduchšie predísť katastrofe? Všetky máme rady moderné riešenia, ktoré nám ušetria množstvo času a sú jednoduché, no zároveň efektívne. Dnes funguje online overenie vozidla, pri ktorom vám stačí ŠPZ alebo VIN vozidla, čo je medzinárodné a jednoznačné označenie motorového vozidla.

Overenie VIN vám poskytne množstvo dôležitých informácií. Odhalí vám výrobcu vozidla, rok či miesto výroby a podobne. Ak nepodceníte overenie vozidla pri jeho kúpe z druhej ruky, môžete sa uistiť správnosťou vašej voľby a následnej kúpy. Budete mať k dispozícii informácie z technického preukazu vozidla aj informácie dekódované z VIN čísla výrobcu. Vďaka overeniu bude vedieť, či sa vybrané vozidlo náhodou nenachádza v databáze kradnutých vozidiel v rámci okolitých krajín Európy. Získate údaje o najazdených kilometroch a hlavne sa uistíte v tom, že auto nemá nejaké právne nedostatky, čiže nie je v leasingu alebo nie je predmetom exekúcie. Nuž, pravdou je, že overením vozidla si môžete ľahko ušetriť množstvo starostí, či už si kupujete vozidlo pre seba alebo do rodiny. Žiaľ, autá nemožno vyberať len podľa farby a pekných poťahov, čo by mnohé ženy určite potešilo, no musí to byť v prvom rade rozumná voľba. 

Ak sa v súčasnosti obzeráte po nejakom jazdenom vozidle, želáme vám šťastnú ruku pri výbere, správne rozhodovanie a nakoniec i množstvo šťastných kilometrov!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Ľubica Šťastná 28.11.19 07:52

ĽŠ
karma
100.00

Overenie vozidla určite neradno podceňovať!

  • 1
Odpovedať

Imrich Majoroš 03.12.19 17:19

IM
karma
-1.00

Je ozaj ťažké veriť predajcom, hlavne v dnešnej dobe.

  • 0
Odpovedať

Anton Marek 12.03.21 12:09

karma
127.00

overenie vozidla treba

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 13:25

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 13:25

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní