5 najväčších ničiteľov vašej chrbtice

5 najväčších ničiteľov vašej chrbtice
  • 12.08.2016
  • Silvia Karasová

Bolesti chrbtice mnohí z nás odsúvajú do úzadia. Ak nepresiahnú hranicu neúnosnej bolesti, radšej si ich nevšímame, prípadne sa nimi priveľmi nezaoberáme. Avšak to je chyba.

Aby ste v staršom veku nelamentovali, ťažším zdravotným problémom súvisiacim s chrbticou sa vyhnete tak, že už teraz budete eliminovať 5 najväčších ničiteľov chrbtice. Ak neviete, ktorí to sú, dnes vám ich predstavíme.

Odporúčame prečítať: Domáce repelenty proti hmyzu

5 najväčších ničiteľov vašej chrbtice

Zdroj: Shutterstock®

Nesprávne sedenie

Na stoličke, na kancelárskom kresle, na gauči, za volantom... Ak sa priveľa hrbíme, krčíme, skláňame, naša chrbtica trpí. Najskôr sa nemusí ozvať vôbec, neskôr nás sem tam niečo zapichá, až sa bolesti začnú stupňovať a s nimi aj ďalšie sprievodné javy, ako napríklad seknutie v krížoch, problémy s nespavosťou, či bolesti hlavy podobné migréne.

Odporúčame prečítať: Ako sa zbaviť opuchov očí?

Priveľa práce s PC

Priveľa práce s počítačom rovná sa priveľa spomínaného sedenia. Dlhodobá práca s počítačom ničí našu krčnú chrbticu, privoláva problémy v driekovej, aj hrudnej oblasti tela, problémy s cievami, najmä čo sa týka nôh, bolesti zápästia, hlavy, poruchy zraku... No jednoducho celý rad ťažkostí. Ak máte teda kancelársku prácu, dôležité je sedieť s vystretým chrbátom, robiť si pravidelné prestávky a nezabúdať ani na pohyb. Oplatí sa tiež investovať do kvalitného kresla, či stoličky.

5 najväčších ničiteľov vašej chrbtice

Zdroj: Shutterstock®

Nevhodná posteľ

K bolestiam chrbtice prispieva nielen nesprávne sedenie, držanie tela, ale aj matrace, vankúše, či samotná posteľ. Z tejto trojice by ste najväčší dôraz mali klásť na matrace a ak chrbticu cítite už teraz, namierte svoje kroky rovno do obchodu so zdravotnými matracmi. Odskúšajte si rôzne druhy a pri výbere toho správneho si dáte čas. Koľko ľudí toľko chutí, a tak každému vyhovuje čosi iné. Pena, pružiny, vyššie, nižšie... z vankúšov by vám mohol najlepšie sadnúť tvarovateľný typ.

Odporúčame prečítať: Nechudnete? Možno robíte tieto chyby!

Klíma a chlad

Chrbticu by ste nemali vystavovať chladu, najmä oblasť krížov, ale ani krčnú časť. Ak ste háklivejšie na chlad, noste šatku aj dlhšie tričká. Pozor aj na zaspávanie pri otvorenom okne. V prípade, že pracujete v klimatizovaných priestoroch majte po ruke vždy kúsok odevu, ktorým si budete môcť prikryť kríže. 

5 najväčších ničiteľov vašej chrbtice

Zdroj: Shutterstock®

Nesprávne športovanie

Pohyb je zdravý, avšak mali by ste ho vykonávať správne. Ak si pri cvičení nie ste isté, poraďte sa s odborníkom. Od nás len pár rád: pozor na plávanie, pri ktorom budete mať hlavu vysoko nad hladinou a zaťažíte krčnú chrbticu. Opatrne tiež pri precvičovaní krku a prudkých pohyboch. Vyhýbajte sa aj zdvíhaniu ťažkých činiek, či iných predmetov. 

Odporúčame prečítať: 8 potravín, vďaka ktorým budete dlhšie sýty


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Alena Ďurechová 30.08.16 02:13

karma
92.00

priveľa PC a zle sedenie, najmä v práci na nočnej som dokrútená ako špageta :-p :-D

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 08.09.16 16:40

JK
karma
100.00

Presne tak dnes hádam bili chrbát každé ide to akosi z dobou

  • 0
Odpovedať

Karin Szabóová 10.09.16 10:50

KS
karma
-1.00

to je jasné...

  • 0
Odpovedať

Ingrid Šimoniková 01.10.16 19:39

karma
74.00

ja mám aj operovanú chrbticu a ak by som necvičila bolesti by boli neznesitelne

  • 0
Odpovedať

Anna Kristova 30.10.16 11:28

AK
karma
100.00

chrbtica to je nemoc 21.storočia

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní