Dá sa pri joge schudnúť? Spoznaj 10 faktov, ktoré ti to prezradia!

Dá sa pri joge schudnúť? Spoznaj 10 faktov, ktoré ti to prezradia!
 • 05.10.2018
 • Simona Kostková

Príjemná relaxačná hudba, sviečky, karimatka a mnoho polôh, pri ktorých si uvedomíte každý jeden sval v tele. Áno, reč je o joge, ktorá každým rokom nadobúda viac a viac na popularite. Niektorí sa jej začnú venovať kvôli vnútornej nerovnováhe, iní kvôli zvýšeniu flexibility tela a pár ľudí jednoducho baví prekonávať sa a posúvať svoje hranice. No nás dnes bude zaujímať, či sa dá pri joge vôbec schudnúť.

Ak sa chcete tejto zaujímavej činnosti venovať aj vy, ale myslíte si, že pri nej neschudnete, tak sa hlboko mýlite. Prečítajte si 10 dôvodov, pre ktoré sa aj pri joge chudne. Toto sú oni:

1. Spaľuje tuky

Pri mnohých silových polohách, ktoré sa robia postojačky, sú zapájané veľké svaly tela. Tie na svoju prácu spália množstvo energie a často ju zháňajú v tukových bunkách. Vinjásy – dynamické pozície, pri ktorých prechádzate z jednej do druhej, vyvolávajú v tele teplo, podporujú metabolizmus aj spaľovanie tukov. Práve tieto polohy sa rovnajú obyčajnej chôdzi, behaniu, bicyklovaniu či plávaniu.

2. Uvoľňuje stres

Dlhotrvajúci stres je jedným z častých dôvodov, pre ktoré siahame po jedle, v ktorom hľadáme upokojenie a útechu. Okrem toho aj vnútorné orgány trpia, ak ste v strese. Sú menej prekrvené, čím sa zhoršuje ich činnosť, utlmený je aj endokrinný systém a človek tak ľahšie priberie. V takomto prípade vám viac, ako hodinové behanie, pomôže joga, pri ktorej si oddýchnete a načerpáte novú silu.

Odpadneš: Vieš, čo je acrojoga? Pre toto sa ju určite oplatí vyskúšať!

aké sú výhody jogy

Zdroj: Shutterstock®

3. Masíruje vnútorné orgány

Väčšina polôh v joge pôsobí na prvý pohľad náročne, dokonca až nebezpečne. Pri každom pohybe sú zapájané viaceré svaly a tie masírujú vnútorné orgány, hlavne tie v brušnej dutine. Navyše, už spomínané teplo, ktoré vzniká, zvyšuje funkciu orgánov, ako sú pečeň, slezina a črevá. A to sa v konečnom dôsledku odzrkadľuje na našej váhe, pretože práve pri takýchto opakujúcich sa pohyboch, ako sú úklony alebo predklony, naše telo spáli viac kalórií.

4. Zlepšuje trávenie

Okrem vyššie spomenutej masáže orgánov je pri joge dôležité aj dýchanie, ktoré sa taktiež do určitej miery podieľa na chudnutí. Ak správne dýchame, pracujeme s vnútornými energiami, ktoré aktivujú lymfatický aj obehový systém. Pomocou regulovaného dychu sa aktivuje metabolizmus, zlepší trávenie potravy a aj samotné spaľovanie sa urýchli. Zároveň sa nám z tela odplavujú aj škodlivé látky, čo taktiež súvisí aj s trávením.

prečo cvičiť jogu

Zdroj: Shutterstock®

5. Rozprúdi lymfu

Lymfatický systém je v našom tele kľúčový, pretože odvádza škodlivé látky z nášho tela a zároveň je zásobárňou dôležitých krviniek. Mnoho ľudí uprednostňuje bolestivú lymfodrenáž, vďaka ktorej sa telo krásne prečistí. Ak praktizujete jogu, máte to ľahšie – rozprúdite si lymfu ľahko, hravo a bezbolestne. Ásany dokážu účinne stimulovať tok lymfy v tele, vďaka čomu sa naše telo prečistí a my tak dokážeme aj ľahšie schudnúť a odvodniť sa.

6. Dostane hormóny do rovnováhy

Hormóny v našom tele riadia takmer každú činnosť a to aj ukladanie energie a jej spätný výdaj zo zásob. Joga dokáže stimulovať aj celý endokrinný systém – žľazy, čím aj samotné hormóny. Jedným z hormónov, ktorý vplýva na tvorbu brušného tuku, je kortizol. Keďže joga dokáže odbúrať stres, dokáže tým aj eliminovať vylučovanie tohto hormónu. Ďalším je estrogén, ktorého nerovnováha vám uberá energiu. Estrogén je okrem iného zodpovedný aj za pocit sýtosti, o ktorý tak môžete prísť.

Zaujme ťa: Vieš, prečo je strečing dôležitý? Čítaj, toto ťa prekvapí!

cvičenie na stres

Zdroj: Shutterstock®

7. Skrotí váš mlsný jazýček

Nie vždy si uvedomíme, prečo v noci vyjedáme chladničku, prečo si dáme ďalší chlebík, i keď už nevládzeme, prečo zjeme koláč navyše alebo prečo si dáme pohár vína pred spaním. To všetko je obrana organizmu voči stresu. Ľudia, ktorí sú dlhodobo vystavení stresu, siahajú práve po jedle alebo alkohole. Ak je to aj váš prípad, vyskúšajte namiesto čipsov či klobásy, siahnuť po joge.

8. Naučí vás disciplíne

Joga je vhodným koníčkom pre ľudí, ktorí majú problém pravidelne chodiť na tréningy a navyše si nedokážu ustriehnuť váhu. Vďaka nej sa totiž naučíte počúvať vlastné telo, čím nadobudnete aj lepšiu motiváciu schudnúť a zdravo sa stravovať. Čím dlhšie budete jogu cvičiť, tým viac sa vo vás tento režim upevní a zrazu si uvedomíte, že nielenže sa tešíte na ďalší tréning, vaša strava je ukážková, ale že ste sa naučili aj chodiť skôr spať alebo skôr vstávať. Jednoducho vám do života vnesie poriadok a zbavíte sa všetkých zlých návykov.

ako si spevniť telo

Zdroj: Shutterstock®

9. Naučí vás lepšie sa cítiť

Mnoho polôh, ktoré v sebe joga zahŕňa, sú pre začiatočníkov dosť nepríjemné a niekedy aj bolestivé. No časom, ako sa stanete flexibilnejší, uvedomíte si, že už vám nerobí problém ani klasická šnúra. A čo je hlavné, váš chrbát už nebude trpieť a vy sa prestanete hrbiť. Celé vaše telo sa spevní a poďakujú sa vám aj vaše kĺby.

10. Naučí vás sebaláske

Možno si spočiatku poviete, že tá joga je blbosť a nedôjdete k žiadnemu osvieteniu. Dajte tomu čas a sami zistíte, že na tej joge predsa len niečo je. Prepojenie dychu, tela aj mysle sa vám časom podarí a vtedy si uvedomíte, že ste dosiahli aj vnútornú rovnováhu. Presne o to pri joge ide, naučiť sa sebaláske, vytvoriť si vnútorný balans a vy sa tak budete mať oveľa viac radi.

Pozri tiež: Cvičenie Päť Tibeťanov ako ideálny ranný budíček. Vyskúšaj ho!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Ľubica Šťastná 05.10.18 08:09

ĽŠ
karma
100.00

Joga je skrátka úžasná ako pre ženy, tak i pre mužov.

 • 0
Odpovedať

Monika Filípková 05.10.18 09:47

MF
karma
105.00

Mám kamošku, ktorá sa jógou zaoberá už veľmi dlho a môžem povedať, že jej tento druh cvičenia dáva veľmi veľa a život bez nej si už ani predstaviť nevie.

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 05.10.18 20:49

SK
karma
114.00

aj mne sa joga veľmi páči

 • 0
Odpovedať

Jana Čipková 07.10.18 18:38

karma
106.00

Cvičenie jogy mám najradšej. Prináša mi uvolnenie, pokoj, relax a nabíja ma energiou.

 • 1
Odpovedať

Daniela Bieliková 04.11.18 09:51

DB
karma
117.00

chcela by som ju vyskúšať...

 • 0
Odpovedať

Dana Hanusková 09.11.18 15:45

DH
karma
-1.00

v mladosti som mala rada dynamické cvičenie ale dnes veľmi uvažujem o joge

 • 0
Odpovedať

Veronika Marejková 21.11.18 08:55

VM
karma
109.00

Začala som cvičiť jogu aj pilates len pred nedávnom, ešte nezvladam všelijaké krkolomné pozície, ale baví ma to. Človek sa cíti po docviceni spokojný a uvoľnený. Odporúčam :)

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní