HIIT vs. Tabata – poznáte rozdiely?

HIIT vs. Tabata – poznáte rozdiely?
  • 07.01.2016
  • Andrea Lukáčová

Obe sú vysoko náročné. Obe si vyžadujú intervaly. Vďaka obom môžete získať nové telo. HIIT a Tabata. O cvičení Tabata sme si hovorili už v predošlých článkoch.

Dnes sa zameriame na rozdiely. Vedeli ste že Tabata je vlastne podmnožinou cvičenia HIIT? (High-intensity interval training). 

Pár slov o HIIT cvičení

Vysoko intenzívny intervalový tréning (HIIT) opisuje akýkoľvek tréning, pri ktorom prepínate medzi intenzívnymi chvíľami aktivity a fixným obdobím menej intenzívnej činnosti, alebo dokonca úplného pokoja.

JE EFEKTÍVNE

Super-efektívne HIIT je ideálne cvičenie najmä ak máte  nabitý program, či proste nemáte čas rysovať svoje telo rok v posilňovni.  Podľa štúdie vykonanej v roku 2011 prezentovanej na American College of Sports Medicine, len 2 týždne vysoko intenzívneho intervalového tréningu zlepšuje aeróbnu kapacitu, rovnako ako 6 až 8 týždňov vytrvalostný tréningu (beh). To znamená, že vaša kondícia sa zlepšuje sedemmíľovými krokmi oproti bežnému cvičeniu. 

Odporúčame prečítať: Hudba je motiváciou pri spaľovaní tuku

HIIT vs. Tabata – poznáte rozdiely?

Zdroj: Shutterstock®

Rozdiely:

  • Základným rozdielom medzi Tabatou a HIIT sú intervaly cvičenia. Kým pri Tabate sú intervaly takmer pevne stanovené na 2:1(20 sekúnd cvičenie vs. 10 sekúnd Oddych), pri HIIT intervaly variujú. Dokážu byť až v rozmedzí 4:1. A to už nie je pre padavky.
  • Ďalším rozdielom sú cykly cvikov. Pri Tabate sa ustálili 4 cykly/8 sérií. Pri HIIT opäť množstvo variuje podľa fyzickej zdatnosti cvičenca. 
  • Tabata je anaeróbne cvičenie. HIIT môže byť aj anaeróbne, aj aeróbne.

Keďže je lepšie raz vidieť, ako 10 ráz čítať, pozrite si samy, ako fungujú tieto dva druhy tak podobného cvičenia. 

Odporúčame prečítať: Najefektívnejšie cvičenie? TABATA - Hor sa páliť tuk!!!

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Erika Špacírová 26.01.16 20:46

karma
93.00

náročné cvičenia ale určite stoja za to

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní