Joga pre telo aj myseľ: Ako na nás vplýva tento druh cvičenia?

Joga pre telo aj myseľ: Ako na nás vplýva tento druh cvičenia?
  • 19.10.2017
  • Lea Drobná

Joga sa zrodila v starovekej Indii ako systém duchovných meditačných a relaxačných techník. Cvičila sa v prvom rade kvôli správnemu dýchaniu. Zachovanie fyzickej kondície bolo až sprievodným pozitívnym javom.

Dnes je to vo väčšine prípadov naopak. Ľudia vyhľadávajú jogu predovšetkým kvôli vitalite a fyzickému zdraviu, myseľ kladú na vedľajšiu koľaj.

Avšak väčšina ľudí, ktorá sa vydá cestou jogy postupom času mení aj myslenie a zameriava sa stále viac na svoje vnútro a dušu. Joga je cvičením pre telo aj myseľ. Jedno bez druhého vás dlhodobo baviť určite nebude. 

Skutočná podstata jogy je dodnes zahalená tajomstvom. Vyvíjala sa dlho, pod vplyvom rôznych učiteľov, ktorí určovali jej rôzne smery. Líšia sa zostavou tzv. asán a pozíciami, ktoré sa v priebehu cvičenia menia. 

Pozri tiež: Pomarančová koža: Pomôže vám krém na celulitídu?

joga pre myseľ

Zdroj: Shutterstock®

Ako začať?

Najčastejšou chybou začiatočníkov je preceňovanie svojich síl. Začínajú s náročnými štýlmi, pri ktorých majú problémy zvládať vysokú fyzickú záťaž v súlade so zachovaním dýchania. Správne dýchanie je pre jogu mimoriadne dôležité. Ideálne je začať súkromnými lekciami, počas ktorých sa naučíte správne polohy, dýchanie a naberiete "kondičku". Môže sa zdať, že joga je nuda, ale aj tento druh cvičenia môže dať telu poriadne zabrať. 

V prvej fáze vás môže všetko bolieť. Väčšinou však nie preto, že by boli cviky také náročné, ale preto, že cviky nie sú prevedené správne. Pri súkromných lekciách sa tomu môžete aspoň v začiatkoch vyhnúť. Neskôr sa stáva joga akousi závislosťou. Pretože pozitívne vplýva nielen na telo, ale aj na dušu. Z bolesti (nielen fyzickej) sa postupne stáva liečenie. 

Pozri tiež: Dehydratácia: Rozpoznaj s.o.s signály tela, ktoré ťa varujú vopred!

joga

Zdroj: Shutterstock®

Joga vie byť pekelne dynamická

Veľa ľudí si myslí, že joga je pokojné a nenáročné cvičenie. Ak je vaším cieľom relax a meditácia, vyberajte si pokojnejšie druhy jogy. Sú skôr statické a zamerané na správne dýchanie a uvoľnenie celého tela a mysle.

Na výber je však aj pestrá ponuka dynamických druhov ako Ashtanga alebo Vinyasa joga. Populárna je aj Hot joga a ten, kto ju skúsil, musí uznať, že patrí medzi fyzicky najnáročnejšie cvičenia vôbec.

Pravidelné cvičenie jogy ma pozitívne účinky na zdravie, znižovanie bolestí akéhokoľvek druhu, na správne držanie tela a chudnutie, v neposlednom rade aj na upokojenie mysle a uzdravenie duše. 


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Soňa Kelemenová 19.10.17 08:01

SK
karma
86.00

jogu cvičím pravidelne a veru musím uznať že na začiatku som sa snou potrápila... síce som sa zapísala len na kurz začiatočníkov...ale poviem Vám svalovku som mala poriadnu...... teraz som začala cvičiť hormonálnu jogu..... je potrebné absolvovať 1 dnový kurz a potom už len cvičíte doma..... odporúčam ju každému..... je výborná pre úpravu tak hormónov štítnej žľazy ako aj hormónov riadiacich činnosť vaječníkov.... a samozrejme aj pre správnu činnosť hypofýzy

  • 2
Odpovedať

Monika Červinková 19.10.17 20:41

karma
87.00

počula som že je to fajn vec...ja som sa ale k tomu este neodhodlala...

  • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 20.10.17 08:09

SK
karma
114.00

doma si rada zacvičím jogu podľa internetu, našla som na YouTube fajn kočku, dobre sa mi podľa nej cvičí, volá sa Amiena Zylla

  • 0
Odpovedať

Martina Varhaníková 20.10.17 08:23

karma
110.00

Joga ma dlho priťahovala. Keď som začala cvičiť pri videách zo Zuzkou Klingerovou, uvedomila som si, ako mám poskracované šlachy. Počas pravidelného cvičenia ma chrbát nebolel a cítila som vnútorný pokoj a akúsi ľahkosť. Teraz je veľa druhov jógy a včera som natrafila na hormonálnu jógu, ktorá vyzerá veľmi zaujímavo a je vhodná pre ženy po 40 a s ženskými problémami...prebúdza energiu 2 čakry.

  • 1
Odpovedať

Ludmila Pechová 09.11.17 10:48

LP
karma
-1.00

chodila na polročný kurz pre začiatočníkov, začínalo to dychovými cvičeniami a postupne sa pridávali cviky, od ľahkých po náročnejšie. Veľmi mi pomohla, Aj po psychickej stránke aj po fyzickej.

  • 0
Odpovedať

Ingrid Šimoniková 21.11.17 21:34

karma
74.00

tiež som podľahla joge a pilatesu, mám operovanu chrbticu a odkedy cvičím pravidelne tak sa cítim lepšie a nie len fyzicky neuveritelne skvelý vnutorný pocit prináša tento druh cvičenia, cvičím poma s videami cez fitshaker a už si neviem predstaviť nez toho rituálu fungovať

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní