Jogová pozícia - Adho Mukha Svanasana

Jogová pozícia - Adho Mukha Svanasana
  • 01.04.2014
  • Majka Bothová IpD

V dnešnom príspevku sa budem venovať pozícii Adho Mukha Svanasana. Ako každý názov jogovej pozície, aj tento má pôvod v sanskrite, starom indickom jazyku. V doslovnom preklade táto pozícia znamená pozícia dolu pozerajúceho psa.

Táto pozícia sa považuje za relatívne oddychovú pozíciu, aj keď viem, že veľa cvičiacich sa v nej spočiatku necíti príliš pohodlne. Najmä v začiatkoch praktizovania jogy zvykne byť veľa súvisiacich svalov stuhnutých, ochabnutých, čo sa dosť prejaví práve v tejto pozícii. Zvyknú ťahať zadné stehná, ramená, chrbát a bolieť zápästia, najmä po viacerých opakovaniach. Taktiež pre začínajúcich ide o nezvyklú pozíciu, kde sme dole hlavou, čo môže privodiť pocit tlaku v hlave. Postupným cvičením však tieto „nedostatky“ ustupujú a strecha sa stáva príjemnou.

Odporúčame prečítať: Ako si zľahčiť hodinu jogy pri obmedzeniach

jogové pozície

Zdroj: Shutterstock®

Pozícia dolu pozerajúceho psa

V samotnej pozícii sú chodidlá od seba vzdialené približne na šírku bokov, smerujú dopredu. Päty nemusia byť za každú cenu na podložke, najmä v začiatkoch cvičenia. Kolená môžu by taktiež spočiatku pokrčené a časom sa snažíme ich vystrieť.

Dôležitá partia pri prevedení pozície je chrbát. Cieľ pozície nie je, chrbát čo najviac prehnúť v krížoch, čo je extrémne kontraproduktívne najmä u ľudí s hypermobilitou v driekovej časti chrbta. Snažíme sa ho mať vystretý, čiže nie prehnutý, dokonca môže byť mierne oblý. Zdravé zakrivenie chrbtice v pozícii si zabezpečíme pohľadom na stehná alebo brucho, miernym podsadením panvy a dychom smerujúcim najmä do vrchnej časti hrudníka

Dlane sú zatlačené celou plochou do podložky, vrátane všetkých článkov prstov na rukách. Prsty sú roztiahnuté od seba a prostredníky smerujú dopredu. Tak ako vo všetkých ostatných pozíciách, aj v tejto máme aktívne svaly panvového dna. Lakte sú vystreté, ale uvoľnené. Ľudia s hypermobilnými lakťami by mali lakte mierne prikrčiť, aby si zaistili držanie v pozícii silou a nie flexibilitou v lakťoch. Ramená ťaháme smerom od uší, čiže ku kostrči.

Odporúčame prečítať: Tipy na vytvarovanie a posilnenie rúk jogou

joga

Zdroj: Shutterstock®

Aký má táto pozícia vplyv na telo?

Strecha prispieva k natiahnutiu celého tela, od rúk cez chrbát až po nohy, najmä zadná strana. Posilňuje ramená a nohy, podporuje trávenie, aktivuje celé telo a pozitívne vplýva aj na astmatikov.

Pozícia nie je vhodná pre tehotné ženy, pri hnačkách, pri upchatých dutinách. Pri bolestiach hlavy a vysokom krvnom tlaku by sa mala pozícia robiť buď s podložením hlavy nejakou pomôckou (deka, bolster (vankúšik), kváder) alebo ju v dynamických sekvenciách môžeme nahradiť inou alternatívnou pozíciou, napríklad „mačkou“/marjariasana (aj pri syndróme karpálneho tunela). Niekedy počas hodiny sa ostáva v pozícii aj dlhšie, preto v prípade, ak vám je v nej nevoľno, si pokojne oddýchnite v pozícii dieťaťa"/balasana.

Yoga Maya

Zdroj: Shutterstock®

     „Jediní ľudia, ktorí nakoniec neuspejú sú tí, ktorí sa o nič nepokúsia“.

(David Viscott)

Ďalšie pozície nájdete vysvetlené tu:

Informácie o mojich cvičeniach jogy v Ivanke pri Dunaji, v Bernolákove, v Senci a v Bratislave nájdete tu: www.yoga-maya.sk


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní