Jogová pozícia - Adho Mukha Svanasana

Jogová pozícia - Adho Mukha Svanasana
 • 01.04.2014
 • Majka Bothová IpD

  • Zdieľaj:
 • 0

V dnešnom príspevku sa budem venovať pozícii Adho Mukha Svanasana. Ako každý názov jogovej pozície, aj tento má pôvod v sanskrite, starom indickom jazyku. V doslovnom preklade táto pozícia znamená pozícia dolu pozerajúceho psa.

Táto pozícia sa považuje za relatívne oddychovú pozíciu, aj keď viem, že veľa cvičiacich sa v nej spočiatku necíti príliš pohodlne. Najmä v začiatkoch praktizovania jogy zvykne byť veľa súvisiacich svalov stuhnutých, ochabnutých, čo sa dosť prejaví práve v tejto pozícii. Zvyknú ťahať zadné stehná, ramená, chrbát a bolieť zápästia, najmä po viacerých opakovaniach. Taktiež pre začínajúcich ide o nezvyklú pozíciu, kde sme dole hlavou, čo môže privodiť pocit tlaku v hlave. Postupným cvičením však tieto „nedostatky“ ustupujú a strecha sa stáva príjemnou.

Odporúčame prečítať:  Ako si zľahčiť hodinu jogy pri obmedzeniach

jogová poloha Adho Mukha Svanasana

Zdroj: Shutterstock®

V samotnej pozícii sú chodidlá od seba vzdialené približne na šírku bokov, smerujú dopredu. Päty nemusia byť za každú cenu na podložke, najmä v začiatkoch cvičenia. Kolená môžu by taktiež spočiatku pokrčené a časom sa snažíme ich vystrieť.


 

Dôležitá partia pri prevedení pozície je chrbát. Cieľ pozície nie je, chrbát čo najviac prehnúť v krížoch, čo je extrémne kontraproduktívne najmä u ľudí s hypermobilitou v driekovej časti chrbta. Snažíme sa ho mať vystretý, čiže nie prehnutý, dokonca môže byť mierne oblý. Zdravé zakrivenie chrbtice v pozícii si zabezpečíme pohľadom na stehná alebo brucho, miernym podsadením panvy a dychom smerujúcim najmä do vrchnej časti hrudníka


 

Dlane sú zatlačené celou plochou do podložky, vrátane všetkých článkov prstov na rukách. Prsty sú roztiahnuté od seba a prostredníky smerujú dopredu. Tak ako vo všetkých ostatných pozíciách, aj v tejto máme aktívne svaly panvového dna. Lakte sú vystreté, ale uvoľnené. Ľudia s hypermobilnými lakťami by mali lakte mierne prikrčiť, aby si zaistili držanie v pozícii silou a nie flexibilitou v lakťoch. Ramená ťaháme smerom od uší, čiže ku kostrči.

Odporúčame prečítať: Tipy na vytvarovanie a posilnenie rúk jogou

pevne bruško

Zdroj: Shutterstock®

Strecha prispieva k natiahnutiu celého tela, od rúk cez chrbát  až po nohy, najmä zadná strana. Posilňuje ramená a nohy, podporuje trávenie, aktivuje celé telo a pozitívne vplýva aj na astmatikov.


 

Pozícia nie je vhodná pre tehotné ženy, pri hnačkách, pri upchatých dutinách. Pri bolestiach hlavy a vysokom krvnom tlaku by sa mala pozícia robiť buď s podložením hlavy nejakou pomôckou (deka, bolster (vankúšik), kváder) alebo ju v dynamických sekvenciách môžeme nahradiť inou alternatívnou pozíciou, napríklad „mačkou“/marjariasana (aj pri syndróme karpálneho tunela). Niekedy počas hodiny sa ostáva v pozícii aj dlhšie, preto v prípade, ak vám je v nej nevoľno, si kludne oddýchnite v pozícii dieťaťa"/balasana.


 

      “Jediní ľudia, ktorí nakoniec neuspejú sú tí, ktorí sa o nič nepokúsia”.

(David Viscott)

 

 

Ďalšie pozície nájdete vysvetlené tu:


Informácie o mojich cvičeniach jogy v Ivanke pri Dunaji, v Bernolákove, v Senci a v Bratislave nájdete tu: www.yoga-maya.sk

Yoga Maya

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: Zdroj foto: www.freestockphotos.name 

  • Zdieľaj:
 • 0
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Čo čítajú ostatní

Eco-friendly dizajn v interiéri: Aké sú jeho základné princípy?
Voľný čas

Eco-friendly dizajn v interiéri: Aké sú jeho základné princípy?

 • 5
 • 18.04.2021
Slovenskí influenceri naslepo testovali známu kozmetickú značku: Čím ich prekvapila?
Voľný čas

Slovenskí influenceri naslepo testovali známu kozmetickú značku: Čím ich prekvapila?

 • 1
 • 20.07.2021
Ako sa pripraviť na očkovanie proti COVID-19? Pozor na alkohol!
Zdravie

Ako sa pripraviť na očkovanie proti COVID-19? Pozor na alkohol!

 • 4
 • 04.05.2021
TOPlist