Kedy je najlepší čas na cvičenie? Odpoveď ťa prekvapí!

Kedy je najlepší čas na cvičenie? Odpoveď ťa prekvapí!

  • Zdieľaj:
 • 10

Niekto je sova, iný ranné vtáča. Aj kvôli tomu niekto bude ráno pri fyzickom výkone umierať a druhého večer do fitka nedostanete, pretože potrebuje zaliezť do postele. Okrem toho aj náš metabolizmus či telesná teplota a bdelosť rozhodujú o ideálnej dobe cvičenia. Nakoniec je však najdôležitejším jeden úplne obyčajný faktor, ktorý rozhoduje o všetkom. Kedy je teda najlepší čas na cvičenie? 

Radšej niekedy ako nikdy

Lekári, fyzioterapeuti aj aktívni športovci majú svoje dôvody, aby vám odporučili konkrétnu dobu, kedy počas dňa cvičiť, ak chcete budovať svalovú hmotu alebo chudnúť. Ale ako to už býva, najmúdrejšie rady sú tie najjednoduchšie. Pokiaľ vám teda tréner povie, že je ideálne cvičiť popoludní, aby bol váš organizmus už zahriaty, ale vy ste popoludní tak unavení, že sa na cvičenie vždy jednoducho vykašlete, tak sú všetky odporúčania nanič. Najlepší tréning, ktorý môžete urobiť, je ten, ktorý skutočne urobíte. To isté platí pre načasovanie tréningu.

Vytváranie návykov totiž vyžaduje čas. Takže ak sa vám podarí nájsť dennú dobu, počas ktorej sa pre vás cvičenie stane prirodzenou súčasťou života, máte vyhrané. Ak máte denný harmonogram natoľko voľný, že si môžete vybrať akúkoľvek dennú dobu, tak nižšie nájdete dôvody, ktoré vám pomôžu sa rozhodnúť, kedy cvičiť.

Odporúčame: Najlepšie cviky na spodné brucho: S ktorými sa zbaviť tuku?

ranné cvičenie

Zdroj: Shutterstock®

Ranné vtáča verzus nočná sova

Pre výber doby cvičenia je nutné vziať do úvahy, samozrejme, aj to, ako máte nastavené biorytmy. Niekto je aktívny ráno, niekto večer. Niekto je ranné vtáča, iný nočná sova. Ak ste ranné vtáča, potom vám asi nebude robiť problém vstať ráno a ísť cvičiť, preto pre vás bude cvičenie ráno efektívnejšie, ako keby ste išli cvičiť večer. Naopak sovy sú ráno bez energie a boli by unavené. Pre nich je vhodnejšie cvičiť popoludní alebo navečer.

Cvičenie ráno podporuje budovanie svalov

Niektorí odborníci tvrdia, že ak chcete cvičiť a budovať predovšetkým svalovú hmotu, je dobré cvičiť ráno od 6:00 do 8:00. Táto doba je pre budovanie svalov najefektívnejšia. Počas dňa potom totiž po rannom cvičení dochádza k miernemu nárastu svalovej sily. Cvičenie ráno je skvelý spôsob, ako začať svoj deň a ako prebudiť telo. Po rannom tréningu máte pocit, že ste pre seba urobili niečo dobré. Ranné cvičenie by sa tiež dalo prirovnať k vyváženým raňajkám, pretože vedie k naštartovaniu metabolizmu. Jednoducho povedané, spálite potom počas dňa viac kalórií, a to len vďaka tomu, že ste si ráno zacvičili.

večerné cvičenie

Zdroj: Shutterstock®

Cvičenie večer je najproduktívnejšie

Iní odborníci zase tvrdia, že najproduktívnejšie je cvičenie v neskorých popoludňajších hodinách alebo navečer. Neskôr počas dňa je vaša telesná teplota na najvyššej úrovni a s vyššou teplotou sa zvyšuje vaša svalová sila a vytrvalosť. Cez deň sa telo na cvičenie tiež lepšie pripraví, takže sa znižuje riziko úrazov. Nevýhodou zase je, že ak ste mali náročný deň, nebudete asi cvičiť na 100 %.

Niektorí ľudia môžu mať tiež problém zaspať, ak išli cvičiť veľmi neskoro. Pokiaľ chcete spaľovať tuky, kardio večer nie je tak efektívne ako ráno. Avšak večerné tréningy majú aj psychické pozitíva. Mnoho ľudí sa naopak uvoľní po pracovnom dni, zbaví sa negatívnych zážitkov a vyčistí si hlavu.

Neprehliadni: Nový trend vo fitness svete: Vieš, čo je EMS tréning?


  • Zdieľaj:
 • 10
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

10 komentárov

Ľubica Šťastná 17.01.20 06:56

ĽŠ
karma
100.00

Pre výber doby cvičenia je dobré vziať do úvahy nastavenie biorytmov, nakoľko každý je naozaj iný typ.

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 17.01.20 12:22

SK
karma
113.00

Hlavne si nájsť čas a začať...

 • 2
Odpovedať

Katarína Konečná 17.01.20 14:43

KK
karma
121.00

hlavne je začať cvičiť pravidelne

 • 1
Odpovedať

Mária Reibergerová 17.01.20 22:01

MR
karma
113.00

cvičím večer a cítim sa veľmi dobre

 • 2
Odpovedať

Maja Ferencová 18.01.20 08:51

MF
karma
-1.00

Počas dňa som v práci, takže cvičím väčšinou večer. Zatiaľ som nezaznamenala že by sa mi zle zaspávalo, práve naopak. Cvičením si vyvetrám hlavu, upokojím sa po celom dni.

 • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 18.01.20 17:18

MM
karma
106.00

ja radšej ráno, večer som už dosť unavená

 • 0
Odpovedať

Jana Čipková 22.01.20 23:11

karma
100.00

Ja cvičím doobedu, pokiaľ som sama doma a mám kľud.

 • 0
Odpovedať

Marta Kendrová 29.01.20 17:41

MK
karma
100.00

hlavne začať:))

 • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 18.02.20 09:50

MR
karma
104.00

všetko má svoje pre a proti, každý ako mu vyhovuje

 • 0
Odpovedať

Martina Gajdošíková 01.05.20 23:24

MG
karma
-1.00

Som typ poobedňajšieho cvičenca, a to som si myslela ako fajn chudnem. Ráno mám pocit zatuhnutých svalov, nedokážem sa naštartovať v relatívne krátkom čase, a tiež si neviem predstaviť skĺbiť beh a sprchu pred odchodom do práce. Momentálne však zažívam obdobie ranných budíčkov so synčekom, tak verím, že ten ma pripraví na ďalšiu fázu ;-)

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Jesenné brusnicové cookies: Plnené a dokonalo chutné!
Dezerty

Jesenné brusnicové cookies: Plnené a dokonalo chutné!

 • 1
 • 20.10.2022
Jedlý ryžový papier – čo to je a ako ho využiť nielen na jarné rolky?
Bezmäsité jedlá

Jedlý ryžový papier – čo to je a ako ho využiť nielen na jarné rolky?

 • 0
 • 19.10.2022
Krémová zelerová polievka: Dobrá na imunitu i trávenie
Polievky

Krémová zelerová polievka: Dobrá na imunitu i trávenie

 • 3
 • 17.10.2022