Kondícia v zime – zanedbávaš ju? Udržuj telo v pohybe celý rok!

Kondícia v zime – zanedbávaš ju? Udržuj telo v pohybe celý rok!

  • Zdieľaj:
 • 10

Celé leto ste boli pohybovo aktívne? Makali ste tak, že ste takmer dušu vypľuli? Teraz by ste to všetko zahodili? Nie nie, pekne treba ďalej na sebe pracovať a svoju kondíciu rozvíjať! Nezahoďte svoju kondíciu len kvôli tomu, že je zima. I v zime sa dá športovať a udržiavať kondíciu. Zhodneme sa na tom, že zima nie je leto a že zimné počasie nie je vhodné pre všetky druhy športu. No na udržanie kondičky v zime máme taktiež možnosť outdoorového a indoorového cvičenia. Poďme sa pozrieť na to, ako udržať svoje telo v pohybe aj v zimnom období!

Pozri aj: TOP cviky na štíhle ruky: Daj zbohom mľandravým pažiam!

indoorové aktivity

Zdroj: Shutterstock®

Indoor

Posilňovacie cvičenia v posilňovni sú príjemné a účinné a výhodou, že cvičíte v teple. Stroje nahradia slnko. A je to skvelá šanca zobrať so sebou dobrú kamarátku, s ktorou cez leto nemáte možnosť stráviť viac času. Každá sme iný typ. Niekto rád cvičí sám, iný v spoločnosti druhých. Z vlastných skúsenosti môžem povedať, že pre mňa je cvičenie vo dvojici zábavnejšie a taktiež povzbudzujúce. Okrem posilňovne sú postavené a v plnej prevádzke i kryté plavárne alebo telocvične. Alternatívnou môžu byť skupinové pohybové aktivity a športy, ako napríklad aerobic, zumba alebo joga. Vybehať sa môžete aj pri basketbale či volejbale.

Outdoor

Nadšencom zimných športov neohrozia vírusové ochorenia. Pohybom na čerstvom vzduchu posilnia kardiovaskulárny systém, spália kalórie a zabezpečia maximálny príval hormónov šťastia.

lyžovanie

Zdroj: Shutterstock®

Beh na lyžiach

A akým outdoorovým aktivitám sa v zime venovať? Beh na lyžiach je vhodný pre všetky vekové kategórie. Je zdrojom antidepresíva proti smútku a zlej nálade. Beh na lyžiach zapája do pohybu hornú i dolnú časť tela, vďaka čomu je precvičená široká škála svalov. Je aeróbnou aktivitou, ktorá zlepšuje činnosť srdca, pľúc a spaľuje nadobudnuté vianočné kalórie. Pri bežeckom lyžovaní spálite za hodinu približne 700 kalórií.

Lyžovanie

Lyžovanie je náročnejšie na obratnosť, koordináciu a rovnováhu. Pri lyžovaní je samozrejmosťou nielen tónovanie svalov, ale aj chudnutie. Za hodinu lyžovania spálite okolo 500 kalórií.

Odporúčame: Najlepšie cviky pre seniorov: Ako zostať v pohybe a plní energie?

korčuľovanie

Zdroj: Shutterstock®

Korčuľovanie

Oprášte korčule a hýbte sa na ľade. Korčuľovanie je ideálnym športom pre všetkých, ktorí chcú zostať fit a byť v kondícii bez prílišného zaťažovania kĺbov. Korčuľovanie na ľade je veľmi vhodná aktivita, ak chcete schudnúť či posilniť svalstvo dolných končatín. Formuje svalstvo zadku a ak budete hýbať i rukami, krásne ramená budú patriť i vám! Zimné štadióny ponúkajú možnosť venovať sa korčuľovaniu, ktoré spaľuje kalórie (asi 400 kcal za hodinu), posilňuje svalstvo a v neposlednom rade uvoľňuje hormóny šťastia. A keď prehovoríte aj svojho partnera na niektorú z týchto aktivít, tak sa hormóny šťastia rozprúdia dvojnásobne.

Odporúčame: 7 skvelých dôvodov, prečo začať plávať: Fascinujúce, čo takýto pohyb dokáže


  • Zdieľaj:
 • 10
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

10 komentárov

Miriama Džupinková 25.01.13 18:39

MD
karma
-1.00

jaaaaj kdeže ja keď je zima beriem knihu do ruky a nohy si dám pekne pod deku, mňa by nikto vonku nedostal. Ale je pravda, že je dobré aj v zime trošku si zacvičiť, ja si doprajem pár dobrých tanečkov na "letnú hudbu" :)

 • 0
Odpovedať

stanka adamčíková 27.01.13 19:19

SA
karma
-1.00

presne aj ja nie som moc zimný typ, kniha, káva , teplá deka  a čakám do jari  :)

 • 0
Odpovedať

Zdenka Slahučková 03.02.13 22:27

ZS
karma
100.00

Ja zimu milujem a aj keď teda kondícii veľa nedám, občasná lyžovačka, guľovačka, či sánkovačka s rodinkou, to je moje... 

 • 0
Odpovedať

Lenka Brindáková 04.02.13 09:46

LB
karma
-1.00

Milujem športy, výlety, túry, ktoré prislúchajú konkrétnemu ročnému obdobiu, čiže v lete milujem plávanie, v jari a jeseni behanie, a kolieskové korčule, a túto zimu som mala na pláne lyžovačky aj korčuľovanie.. no nešťastnou náhodou sa mi na začiatku zimy zlomila noha, a mám to dosť vážne, že ju mám v sádre už druhý mesiac :-(( dúfam, že svoje plány budem môcť uskutočniť budúcu zimu :/

 • 0
Odpovedať

Zuz Kosle 04.12.22 10:32

ZK
karma
-1.00

v zime dokazem kondiciu udrzat na trenigoch na ktore chodim a v lete na bicykli, jazdim na nom aj do prace

 • 0
Odpovedať

Oliv Medk 07.12.22 13:18

OM
karma
-1.00

ja ju nemam problem udrzat ani v zime, je to sice horsie ale da sa to

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Rýchlovarná kanvica: Ako ju používať správne a bezpečne?
LIFESTYLE

Rýchlovarná kanvica: Ako ju používať správne a bezpečne?

 • 0
 • 19.11.2022
Synchronizácia cyklu: Je toto spôsob, ako dostať šialené hormóny pod kontrolu?!
Pre ženy

Synchronizácia cyklu: Je toto spôsob, ako dostať šialené hormóny pod kontrolu?!

 • 0
 • 25.09.2022
Sienna Miller si zamilovala anglický vidiek. Jej chata vás ohúri!
Domácnosť

Sienna Miller si zamilovala anglický vidiek. Jej chata vás ohúri!

 • 0
 • 18.08.2022