Najlepšie cviky pre seniorov: Ako zostať v pohybe a plní energie?

Najlepšie cviky pre seniorov: Ako zostať v pohybe a plní energie?

Pravidelný pohyb je pre zdravie nášho tela nesmierne dôležitý. Nedostatok pohybovej aktivity môže mať výrazne negatívny vplyv na telo človeka. Nielenže človeku hrozí zhoršená fyzická kondícia a rôzne ťažkosti s pohybovým aparátom, rovnako sa môžu vyskytnúť tráviace ťažkosti, zhoršená činnosť mozgu či problémy so spánkom. Sedavý spôsob života dokonca môže mať vplyv na rozvoj hypertenzie, čiže vysokého krvného tlaku, čo negatívne pôsobí na stav kardiovaskulárneho systému. Svoje telo je pritom nevyhnutné udržiavať v pohybe v ktoromkoľvek veku.

Pohyb je jednoducho pre zdravie veľmi dôležitý a strániť by sa ho rozhodne nemali ani starší jedinci. Práve preto vám v dnešnom článku prinášame viaceré tipy na jednoduché cviky pre seniorov. Zacvičiť si ich môžete v pohodlí domova, a to na základe zostáv cvikov v nasledujúcich videách. Precvičíte si pomocou nich každý sval, posilníte telo a podporíte úbytok prebytočných kíl. Rovnako sa pozrieme na to, ktoré pohybové aktivity a cvičenia sú vo vyššom veku ideálne.

Odporúčame: Aké sú účinky koenzýmu Q10? Je to pre nás nevyhnutý životabudič?

Nepodceňujte prechádzky

Dopriať telu pohyb ani zďaleka neznamená vypotiť sa do úmoru v telocvični či zabehnúť maratón. Vždy platí, že pomaly ďalej zájdeš. Aj menšia, no pravidelná pohybová aktivita je pre telo prospešná. Doprajte svojmu telu niekoľkokrát týždenne dlhšie prechádzky, ideálne na čerstvom vzduchu niekde v prírode. I v mestách je možné nájsť väčšie parky, v ktorých sa dajú stráviť pekné chvíle. Skvelé je, ak napríklad chodíte pravidelne venčiť domáceho miláčika. Ten vás v pohybe rozhodne udrží. Prechádzky v sebe spájajú pohyb a pobyt na čerstvom vzduchu, čo je pre organizmus akýmsi liekom. Pomáhajú znižovať krvný tlak, zlepšujú stav svalstva, postupne budujú kondíciu a navyše prečistia myseľ. Nezabudnite pri nich na vhodnú obuv.

Odporúčame: Ako si vybrať ananás, ktorý je zrelý? Jediný trik, ktorý potrebuješ ovládať!

Aké cvičenia si zvoliť?

Vo vyššom veku však ani zďaleka nie sú vhodné len prechádzky. I seniori sa môžu venovať mnohým cvičeniam a športom. Všetko závisí na tom, na čo sa jedinec cíti, čo ho baví a najmä, aký je jeho zdravotný stav. Perfektnými cvičeniami sú napríklad joga a pilates. Obe sú vhodné pre všetky vekové kategórie, a to i pre osoby v zrelom a vyššom veku. Mnohé mestá ponúkajú kurzy jogy a pilatesu priamo pre seniorov. Je to skvelý spôsob, ako udržať telo v pohybe a rovnako byť v kontakte s druhými. Joga pomáha eliminovať únavu, stres i bolesti, pilates zase odstraňuje svalovú nerovnováhu a bolesť chrbta a kĺbov.

Skvelým kardiom pre ľudí vo vyššom veku je napríklad bicyklovanie, pokojne i jazda na stacionárnom bicykli. Stačí 10 minút denne a spravíte niečo pre vaše pľúca, srdce i cievy, kolená a kĺby sa na vás rozhodne nebudú hnevať. Pri domácom silovom tréningu sa môžete inšpirovať i cvikmi, ktoré nájdete vo videách. Pri domácom cvičení je skvelé používať i rozličné pomôcky, napríklad ľahké činky či fitness lopty. Vďaka silovým cvičeniam podporíte dobrý stav svalov i kostí.

Na čo pri cvičení nezabúdať?

Pravidelná fyzická aktivita znižuje riziko rozvoja mnohých ochorení, vrátane cukrovky či ochorení srdcovo-cievneho systému. Taktiež zlepšuje náladu, podporuje dobrý spánok, bráni rednutiu kostí, zrýchľuje metabolizmus a prospieva i mozgu. Výhody pohybu jednoducho nie je možné poprieť. Pred aj po cvičení však nezabúdajte na kvalitný strečing, čím pripravíte telo na pohybovú aktivitu a predídete nechceným zraneniam. I zopár minút chôdze dokáže telo sľubne rozohriať. Čo sa týka frekvencie cvičenia, ideálne je venovať sa rozličným pohybovým aktivitám aspoň 3-krát týždenne. Pri pohybe nikdy nezabúdajte na dostatočný pitný režim a hlavne nikdy nepreceňujte svoje sily! 

Pozri aj: Recepty na domáci peeling na tvár: Dopraj pleti očistu bez chémie!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 21.11.19 07:27

ĽŠ
karma
100.00

Pohybom v každom veku; veľmi dobrý článok!

  • 0
Odpovedať

Jana Čipková 25.11.19 21:09

karma
107.00

Cvičiť treba v každom veku, lebo ztuhnuté svalstvo je pre pohyb bolestivé.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní