Najväčšie mýty o cvičení: Vyvaruj sa im a podaj lepšie výkony!

Najväčšie mýty o cvičení: Vyvaruj sa im a podaj lepšie výkony!

Cvičenie, behanie a všeobecne fyzická aktivita je, dá sa povedať, súčasným fenoménom. Na ulici vidíme oveľa viac bežcov, na športoviskách oveľa viac ľudí, ktorí sa začali zaujímať o zdravý životný štýl o čosi viac.

Niekedy si však berieme rady iných príliš k srdcu, a pritom vôbec netušíme, že ide o mýty o cvičení, ktorým sa treba skôr vyhýbať, ako ich skutočne nasledovať. Vyhnite sa týmto nepodloženým radám a budete sa lepšie cítiť, podávať lepšie výkony a budete so sebou spokojnejšie!

Pozri aj: Na čo slúži cibuľová kúra? Neuveríš, ale jej účinky sú obdivuhodné!

pozor na preťaženie a zranenia

Zdroj: Shutterstock®

1. Len 100 % sa počíta

Mýtus číslo jeden znie, že ak práve nemáte svoj deň a váš výkon by ste ohodnotili číslom 75 percent, ani sa to nepočíta za aktivitu. Nie je však nič horšie, ako sa premáhať a hnať telo do extrémov, z ktorých ho dostanete už len ťažko. Takto si priženiete svalovú horúčku alebo horšie, zlomeninu. Takže sa sústreďte a choďte na svoje maximum, nie na 100 percent, ako vám kážu iní.

brušáky nestačia pridajte plank

Zdroj: Shutterstock®

2. Z brušákov tehličky

Myslíte si, že jediný spôsob, ako dosiahnete tehličky na bruchu a zhodíte z neho trasľavý tuk, sú brušáky? Potom myslite znova. Brušáky to sami nezvládnu, keďže zapájajú len niekoľko svalov v strede brucha. Treba pridať ďalšie cvičenia, napríklad plank a potom aj vysokointenzívne tréningy, vďaka ktorým sa spaľujú tuky rýchlejšie.

Zaujme ťa: Trik na nezaplatenie: Nauč sa, ako otvoriť konzervu bez otvárača!

beh na páse zaťažuje kĺby

Zdroj: Shutterstock®

3. Pás lepší, ako asfalt

Určite ste už počuli, že vaše kĺby toľko netrpia pri behu na bežiacom páse, ako pri behu po asfalte. Pravdou je, že vaše kĺby nesú vaše telo, a preto beh hocikde na ne vyvíja určitý tlak. Ak máte problémy s kĺbami, nebehajte zaryto len na páse, pretože vám to pravdepodobne nepomôže. Skúste inú formu kardia, ako je bicykel alebo eliptické stroje.

4. Som fit, tak netrénujem

Posledným mýtom, ktorému dôveruje veľa ľudí je, že keď sme už vo forme, môžeme si dopriať viac voľna a môžeme si dať aj pohov s diétou. Nie je to tak. Vaše ťažko vydreté svaly môžu začať ochabovať už po týždni oddychu a do mesiaca môže byť vaša kondička, ktorú ste nadobúdali rok, úplne preč. Trénovanie by nemala byť povinnosť, ale životný štýl, z ktorého sa nebudete vyhovárať.

na pote nezáleží

Zdroj: Shutterstock®

5. Bez potu to nie je tréning

Často ľudia intenzitu tréningu merajú podľa toho, koľko toho vypotia. To však vôbec nie je správna metóda. Nesústreďte sa na to, koľko vypotíte, ale na to, ako intenzívne cvičíte a aké ciele, ktoré ste si stanovili, dosahujete. Pot znamená, že sa telo ochladzuje a vaše sa nemusí ochladzovať tak intenzívne, ako telo vašej kamošky v posilňovni.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Alžbeta Remencová 01.05.18 07:56

AR
karma
103.00

zacala som behat a musim povedat, ze je to naozaj rozdiel ked beham po ceste alebo chodniku a ked beham po trave a polnych cestach. Nebolia ma kolena a ani spodky chodidiel

  • 0
Odpovedať

Milka Damašková 01.05.18 17:14

MD
karma
132.00

Veru je to tak, kondička sa ťažko získava ale ľahko stráca. Po ťažkej chorobe a dlhých mesiacoch sa opäť vraciam k pohybu a je to riadna fuška ...

  • 0
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 01.05.18 17:59

PV
karma
113.00

Po tej dlhej zime telo potrebuje už šport v prírode. Kedže som dnes len druhýkrát behala, po roku , tak to bolo veľmi ťažké.. Zatiaľ len 5 km - na začiatok. Dúfam,že sa to dá do poriadku ,a o 2 týždne budem behať aj 20 km ..!! Človek sa hned lepšie cíti , ked športuje..

  • 0
Odpovedať

Marta Bujdošová 02.05.18 11:12

MB
karma
98.00

Kazdy pohyb je prinosom. Ja uz roky beham po asfalte a nemam problem s klbami , avsak polne cesty mi vadia, najme ten prach z nich. Teraz su uz fajn makucke tenisky a dopad je tlmeny.

  • 0
Odpovedať

Marianna Rajniaková 02.05.18 11:23

MR
karma
109.00

na základnej som beh nenávidala vždy ma začalo pichať v boku, no teraz v zrelom veku s tým problém nemám a beh som si obľúbila..

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní