Nechudneš, ale priberáš? Zisti, či nerobíš tieto chyby po cvičení!

Nechudneš, ale priberáš? Zisti, či nerobíš tieto chyby po cvičení!
  • 23.08.2018
  • Simona Kostková

Začali ste cvičiť a stále nevidíte žiadne výsledky? Každý deň, strávený vo fitku, si môžete veľmi ľahko pokaziť nasledujúcimi chybami! Zistite, aké sú najčastejšie chyby, ktoré robíme po cvičení. Vyvarujte sa im a tešte sa z krásneho tela!

Začať chodiť do posilňovne je samo o sebe veľký krok, ak ste predtým trávili dni iba pred telkou na gauči. Naučiť sa používať jednotlivé stroje, vytvoriť si vhodný jedálniček a nastaviť si pravidelný režim nie je problém. Avšak dôležité sú aj naše kroky po tom, ako docvičíme. Viete, akých najčastejších chýb sa dopúšťame po cvičení? Toto je 8 chýb, ktoré vám bránia v krásnej postave!

Neplánujete

Prvou, pomerne jednoduchou úlohou, ktorú musíte po tréningu spraviť, je plánovanie. Väčšina z nás po docvičení určite nemyslí na ďalší tréning. A to hlavne, ak nás tréning totálne vyšťavil. Je dokázané, že ak si po cvičení, keď ste ešte plní endorfínov, naplánujete ďalší tréning, tak si vytvoríte pozitívnu asociáciu a dodržíte svoj plán. Pokiaľ na to ale zabudnete, tak pravdepodobne sa už neodhodláte ísť na ďalší tréning a budete si vymýšľať rôzne alternatívne programy.

Musíš vidieť: Pravda odhalená! Poznáme ideálny denný príjem kalórií

triky na chudnutie

Zdroj: Shutterstock®

Neprezliekate sa

Často sa stane, že po docvičení sa radšej ponáhľate domov, kde sa v pokoji vyzlečiete a osprchujete. Je to tak, že? Sprchy vo fitnes centrách nie sú vždy vábne a aj keď sú, tak nie každý sa sprchuje rád mimo svojho domova. Predstava, ako sa spotení vyzlečiete a oblečiete do suchého, tiež nie je ideálna. Avšak rovnako ako si po plávaní vyzlečiete mokré plavky a prezlečiete sa do suchého, takisto by to malo byť aj po cvičení. Vo vlhkom prostredí totiž dávate priestor na rast a množenie baktérií, ktoré okrem nepríjemného zápachu môžu spôsobiť aj vážnejšie problémy. Vo všeobecnosti sa odporúča používať funkčné oblečenie a vyhýbať sa tomu bavlnenému.

Nejete

Treťou najčastejšou chybou, ktorou si môžete sťažiť svoju cestu k úspechu, je jedlo. Kvalitná strava po tréningu je mimoriadne dôležitá! Je to hlavne kvôli správnej regenerácii svalového tkaniva a budovaniu svalovej hmoty. Metabolizmus dosahuje najvyšší výkon približne 30 – 60 minút po cvičení a práve toto je čas, kedy by sme mali doplniť potrebné živiny a energiu. Vhodné je doplniť sacharidy a bielkoviny, ktoré nám dodajú najviac energie. A navyše, v tomto čase po cvičení sa nám spáli aj najviac kalórií.

strava po cvičení

Zdroj: Shutterstock®

Neoddychujete

Ďalšími dvoma chybami, ktorých sa dopúšťa veľká väčšina ľudí, sú dokonca príjemné činnosti. Rovnako ako strečing po cvičení sú odporúčané aj masáže a sauna. Po zvlášť náročnom tréningu je veľmi dobré si uvoľniť napnuté a unavené svaly v saune. Z tela sa nám pritom uvoľnia nebezpečné toxíny. Aby ste dosiahli maximálny úspech, stačí si v saune oddýchnuť 10 – 15 minút. Nesmiete však zabudnúť na dostatok tekutín, minimálne liter vody, aby ste predišli dehydratácii.

Možno si myslíte, že masáž je iba pre ľudí, ktorých niečo bolí alebo pre ľudí, ktorí nevedia, čo s peniazmi. Avšak masáž po náročnom tréningu dokáže veľmi účinne predísť svalovici, pretože masér vám pritom „vytlačí“ kyselinu mliečnu zo svalov.

Nespíte

Spánok a fyzická záťaž idú ruka v ruke. Cvičenie napomáha dobrému spánku, ak športujete aspoň dve a pol hodiny týždenne. Platí to aj naopak. Nedostatok spánku má na športový životný štýl negatívny dopad, pretože oslabuje schopnosť regenerácie. Mali by ste teda pamätať na to, aby ste sa po tréningu dostali do postele skoro. Nedostatok spánku rozhadzuje hormóny, zvyšuje hladinu stresového hormónu kortizolu a znižuje syntézu svalových bielkovín. Taktiež zapríčiňuje pokles produkcie rastového hormónu, ktorý podporuje odbúravanie tukových zásob.

ako sa dobre vyspať

Zdroj: Shutterstock®

Neodoláte sladkému

Máte problém obmedziť sladkosti? Možno ste práve spálili 300 kalórií pri večernom behu, ale ak sa potom „odmeníte“ sladkosťou, vaša snaha na tréningu bola vlastne zbytočná. Čo keby ste sa namiesto jedla odmeňovali radšej nejakými peknými vecami? Čo tak nové funkčné tričko do fitka? Ak si však svoje chuťové poháriky ani tak nedokážete udržať na uzde, skúste sa poobzerať po nejakej inej dobrote, ktorá bude priateľskejšia k vašej línii! Napríklad biely jogurt s čerstvým ovocím a lyžičkou medu alebo niekoľko jahôd, namočených v horkej čokoláde (minimálne 70-percentnej) alebo ovsené palacinky, mierne poliate javorovým sirupom.

Nedáte pokoj váhe

Ak sa snažíte o redukciu hmotnosti, samozrejme, že je dôležité sa vážiť. Ale nie je dobré vážiť sa príliš často. Je to kontraproduktívne a ak nebudete vidieť pravidelné výsledky, bude to viesť k demotivácii. Keďže zdravé znižovanie hmotnosti je pomalé, je pravdepodobné, že viditeľné výsledky sa nedostavia hneď a nebudú hmatateľné po každom jednom tréningu. Najlepšie je určiť si jeden deň v týždni, keď sa budete vážiť pravidelne v rovnakom čase. Vážiť sa častejšie je zbytočné.

Odpadneš: Cviky v kancelárii: S týmito pohybmi ťa už nebude bolieť chrbát!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Helena Zobková Šimurdová 23.08.18 09:34

HZŠ
karma
100.00

Dobré rady, zamyslela som sa nad svojím spánkom. Tu potrebujem zmenu.

  • 0
Odpovedať

Marta Bujdošová 24.08.18 14:05

MB
karma
98.00

JA sportujem, zdravo sa stravujem, ale zrejme zanedbavam oddych a spanok

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní