Nie je jóga ako jóga - časť II. (video článok)

Nie je jóga ako jóga - časť II. (video článok)
 • 23.08.2015
 • Andrea Lukáčová

  • Zdieľaj:
 • 1

V prvej časti článku sme sa venovali jednotlivým typom jógy.

Progres sa však nedá zastaviť a preto vznikajú stále nové a nové odnože tohto populárneho cvičenia. Aby bol zoznam kompletný, doplňujeme ho o ďalšie typy jógy.  Poznáte aj tieto druhy jógy ? smiley

Lyengar jóga

Jóga veľmi podobná Hatha jóge. Zameriava sa viac na zarovnanie tela a celkovú stabilitu. Spomaľuje telesné pochody, čiže je skvelým nástrojom pre dokonalú relaxáciu tela a mysle. Naučíte sa mechaniku jednotlivých cvičení tak, aby ste predišli zraneniam.  

Jej autorom je B.K.S Lyengar, ktorý je jedným z moderných otcov jógy. 

Odporúčame prečítať:Zúžitkujte staré predmety a vytvorte tak jedinečný bytový doplnok

Kriya jóga

Veľa ľudí venujúcich sa jóge nemá ani poňatia o čom Kriya jóga je.  Pritom je to vlastne základ jógy.  Po prečítaní modernej knihy „Autobiografia jogína“ pochopíte celý význam Kriye. 

Patrí medzi úplne pôvodné cvičenia. Je platformou pre ostatné, keďže jej cieľom je osvietenie.  Kriya jóga je vyučovaná najmä v Indii.  Koncept sa odovzdáva z učiteľa na žiaka a tak ďalej.  Prevláda názor, že až v Spojených štátoch sa úplne stratil jej pôvodný zmysel a nadobudla komerčnosť. 

Kundalini

Kundalini je štýl jogy, ktorá je zameraná viac na meditáciu. Študenti väčšinou nosia biele odevy a zvyčajne majú turban na hlave. Je vedeckým druhom jogy, ktorý ovplyvňuje nervový systém. Nervový systém sa chápe ako káblový systém počítača.  Kundalini jóga nabije vaše  elektrické obvody mysle zaujímavým spôsobom. Budete sa cítiť viac kreatívne a cieľom je otvoriť vašu myseľ do duchovného poznania. Yogi Bhajan bol zakladateľom Kundalini jógy na západe. Môžete očakávať,  učenie  sa spevov a gong na konci väčšiny hodín. Cvičenia sú veľmi unikátne a zvyčajne sa  opakujú v počtoch, ktoré majú duchovný význam.

Anusara jóga, Mysore, Lorest jóga, Laugh jóga, Dahn joga, jóga Nidra, Acro jóga a tantrické jógy sú ďalšie rôzne druhy jógy s vlastným zameraním. Odporúča sa hľadať a analyzovať svoje potreby, ktorý druh jógy najlepšie vyhovuje vašim potrebám, skôr než pôjdete cvičiť. Ak ste novým študentom a snažíte  sa dostať do matérie, je dobré mať naštudované všetky dostupné informácie. smiley

Majte na pamäti, že ak sa vám nepáčia vaše prvé hodiny jógy, mohlo by to byť zmesou rôznych dôvodov. Možno, že ste v pomalom tempe triedy, keď ste hľadali rýchlo sa rozvíjajúcu. Možno, že ste jednoducho nemal spojitosť s osobnosťou učiteľa alebo našiel nevyhovujúceho. Netreba sa báť odísť a hľadať ďalej. Jóga vás má predsa tešiť a priniesť vám uvoľnenie, nie rozčúlenie. smiley

Odporúčame prečítať: Recepty šéfkuchárov - Hostina pre gurmánov

cvičenie jógy v skupine

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com

  • Zdieľaj:
 • 1
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Ľubica Šťastná 23.08.15 20:43

ĽŠ
karma
100.00

Super!

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Kapela na svadbu či event musí vedieť hostí zabaviť po celú noc
Rady a inšpirácie

Kapela na svadbu či event musí vedieť hostí zabaviť po celú noc

 • 0
 • 16.03.2023
Svadobné šaty z novej kolekcie IVORY MIST od návrhára INBAR FREIMAN
Svadobné šaty

Svadobné šaty z novej kolekcie IVORY MIST od návrhára INBAR FREIMAN

 • 2
 • 10.02.2023
Netradičné svadobné šaty Vera Wang: Ich strihy a materiály ťa dostanú
Svadobné šaty

Netradičné svadobné šaty Vera Wang: Ich strihy a materiály ťa dostanú

 • 0
 • 25.02.2023