Omladnite vďaka plávaniu

Omladnite vďaka plávaniu
  • 29.07.2016
  • Silvia Karasová

Pohyb vo vode je pre naše telo najprirodzenejší. Ak uprednostňujete na dovolenkách viac vylihovanie na pláži, než čľapkanie sa, možno zmeníte názor. Už pár dĺžok totiž pôsobí na vaše telo blahodárne, dodáva vám energiu a môže vám dokonca zmeniť život k lepšiemu.

Plávanie patrí k najzdravším športom vôbec, nezaťažuje kĺby, precvičuje celé telo a pri jeho vykonávaní nedochádza k prehrievaniu tela, takže sa nielenže nezapotíte, ale ani neohrozíte. Plávanie je skvelé aj v tom, že je možno ho vykonávať celoročne. V studených mesiacoch tu máte kryté plavárne, v lete využite morské vlny, vodné nádrže, aj kúpaliská.

Odporúčame prečítať: 5 tipov ako zakryť väčšie bruško správnym outfitom

Omladnite vďaka plávaniu

Zdroj: Shutterstock®

Plávanie a naše srdce

Plávanie posilňuje činnosť nášho srdiečka, no vďaka svoje nenáročnosti ho priveľmi nenamáhame. Aj preto je plávanie ideálnym športom aj pre ľudí s nadváhou, ktorým by pri inom náročnejšom športe hrozil hoc aj kolaps. Rovnako je vhodné pre osoby s vysokým krvným tlakom. Činnosť nášho srdiečka aj ciev sa v horizontálnej polohe pri plávaní doslova nabudí, uľahčí sa tiež cirkulácia krvi a už len vďaka tomuto sa budete cítiť akosi ľahšie, energickejšie a omladnutejšie.

Odporúčame prečítať: Ako skladovať jablká, aby vydržali čo najdlhšie?

Plávanie a naše kĺby

Ako sme spomínali už na začiatku, plávanie je najvhodnejším športom pre ľudí, ktorých trápia kĺby. Nemusíte vedieť plávať „motýlika“, aby ste si dobre zacvičili. Plávanie je pomerne jednoduchý pohyb vo vode, vaše telo sa v nej nadnáša, vďaka čomu sú kĺby minimálne zaťažené. Je tak vhodné pre všetky vekové kategórie, aj pre ľudí so zdravotnými problémami, ktoré sa týkajú práve pohybového aparátu.  

Omladnite vďaka plávaniu

Zdroj: Shutterstock®

Plávanie a naše dýchanie

Okrem toho, že plávaním posilňujete svoje srdce, podobne pôsobí pohyb vo vode aj na vaše pľúca. Pravidelným plávaním si ich dokonca prečisťujete, precvičujete si správne a pravidelné dýchanie, upokojujete telo aj myseľ. Najmenej obmedzené bude vaše dýchanie napríklad pri plávaní znaku. Ak túto techniku aj neovládate nič to, v priebehu plávania sa tak či onak rozvíja váš dýchací systém, a zvyšuje tiež kapacita vašich pľúc.

Plávanie a štíhla línia

Už jedna hodina plávania vás môže zbaviť 750 kalórií. Do plávania zapájate celé telo, a precvičujete si dokonca aj také svaly, o ktorých ste možno ani netušili, že ich máte. Spevňujete si tak svalstvo na celom tele, a napríklad už po poctivo zaplávanom jednom kilometri si budete pri pohľade na seba v zrkadle pripadať štíhlejšie. 

Odporúčame prečítať: Ľanový a ricínový olej – bojovníci proti rakovine


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Lucia Kobíková 30.07.16 20:55

LK
karma
100.00

Super, dnes sme boli na kupalisku.

  • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 03.08.16 21:28

SK
karma
113.00

plávanie mám veľmi rada, robí dobre môjmu telu

  • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 31.08.16 18:20

MC
karma
109.00

Plávanie je ideálne na schudnutie a získanie kondície.

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 25.05.20 15:43

KS
karma
133.00

Takže najvyšší čas naučiť sa plávať :-D

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní