Padanie na zem v dospelosti nepodceň: Ako navrátiť telu rovnováhu?

Padanie na zem v dospelosti nepodceň: Ako navrátiť telu rovnováhu?

Stabilita je pre ľudské telo nesmierne dôležitá. Keď je narušená, čelíme hrozbe pádov, ktoré môžu znamenať permanentné poškodenie kostry, často aj doživotné postihnutie či dokonca smrť. Padanie na zem teda nie je len problémom malých detí, ale aj dospelých, čo potvrdzujú štatistiky. Tie tvrdia, že na dôsledok pádu zomrie ročne viac žien ako na rakovinu prsníkov. Ak ste teda aj vy postrehli, že s vašou rovnováhou to nie je najružovejšie, čítajte ďalej.

Test balansu

Niekedy si niečo také ako občasné zaváhanie rovnováhy nevšimneme. Hovoríme si, že je to normálne. Preto si svoj balans najprv otestujte. Postavte sa ku stene, ktorej sa môžete v prípade núdze chytiť. Postavte sa na jednu nohu a pokrčte druhú nohu. Začnite ju zdvíhať od podlahy, pričom sa nesmiete dotknúť druhej pevne stojacej nohy. A teraz celý postup zopakujte so zavretými očami. Nohu sa snažte zdvihnúť čo najdlhšie. V pozícii by ste mali vydržať aspoň 30 sekúnd s otvorenými očami a okolo 20 sekúnd so zavretými očami. Ak vydržíte oveľa menej a máte nad 65 rokov, je to v poriadku. Ak máte menej ako 60 rokov, môže to znamenať problém s rovnováhou tela.

Zaujme ťa: Ako rozpoznať námesačníctvo? Zisti, či ide o neškodnú poruchu alebo vážne ochorenie!

ako zabrániť pádu

Zdroj: Shutterstock®

Rovnováha sa dá prinavrátiť

Zistili ste po teste rovnováhy, že s ňou máte problém? Nezúfajte, pretože balans je samostatnou kapitolou ľudského tela a systémom, ktorý väčšinou tréningom môžete obnoviť, podobne ako silu tela a jeho flexibilitu. Základ je posilniť svaly spodnej časti tela a tiež jadro tela, ktoré je pre nastolenie rovnováhy kľúčové.

Pre navrátenie rovnováhy vášmu telu skúste nasledujúce techniky.

  • Stoj na jednej nohe. Stoj na jednej nohe je azda jedno z najlepších balančných cvičení, čo potvrdzuje napríklad aj joga a jej pozície stromu či tanečníka. Začnite so stojom na jednej nohe na tvrdej podlahe, neskôr prejdite na mäkší povrch. Ak dokážete stáť v ťažších podmienkach na jednej nohe 30 sekúnd so zavretými očami, rovnováha sa vám postupne navracia.
  • Balančná podložka. Dobrými pomocníkmi na nastolenie rovnováhy sú aj balančné podložky. Ich používaním posilňujete aj iné partie, napríklad chrbát. Na podložku sa postavte na šírku ramien, mierne pokrčte kolená a spevnite celé telo. Začnite kmitať zo strany na stranu a spredu dozadu. Pracovať s balančnou podložkou stačí niekoľko minút denne. Ak si nie ste istí, oprite sa o stoličku. Keď budete na podložke istejší, môžete skúsiť aj stoj na jednej nohe.
  • Aj chôdza pomáha. Chodenie po pomyselnej rovnej čiare technikou palec päta môže tiež posilniť rovnováhu. Čiaru si domyslite, alebo nakreslite na zem kriedou. Začnite s prekladaním nôh tesne pred seba tak, aby sa päta vždy dotkla palca na druhej nohe. Urobte 20 krokov vpred, potom 20 vzad opačnou technikou – palec päta.
ako sa používa balančná podložka

Zdroj: Shutterstock®

Cvičenia na rovnováhu

Okrem cvikov, ktoré môžete praktizovať pokojne aj doma, sa môžete so svojou rovnováhou obrátiť aj na odborníkov. Vynikajúcim cvičením na posilnenie jadra tela je tai chi, joga, ale aj balet. Odborníci tiež odporúčajú spať aspoň 7 hodín denne. Podľa prieskumov totiž spánkový deficit priamo súvisí so spomalenými reakciami vedúcimi k nebezpečným pádom.

- Anketa

ZAŽILI STE UŽ PROBLÉM S ROVNOVÁHOU?

Odpovedalo 103 ľudí  

Mávam ho pravidelne, skúsim vaše rady.
48%
Niekedy už áno.
46%
Myslím, že ani nie.
6%
Nie, nikdy. Som pevná ako skala.
1%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Lucia Šeptáková 31.03.19 09:27

karma
108.00

Nemala som zatiaľ problém s rovnováhou,dúfam že test dopadne dobre.

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 31.03.19 14:37

MM
karma
100.00

poznám tento problém, našťastie nie "na vlastnej koži", akonáhle pani zavrela oči, šla k zemi

  • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 31.03.19 21:36

MC
karma
109.00

Už som to zažila..

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní