Patríte k aktívnym povaľačom?

Patríte k aktívnym povaľačom?
  • 08.01.2016
  • Silvia Hadeková

Skúste sa zamyslieť nad nasledovnými otázkami:
Ako ste strávili posledných 24 hodín?
Ako vyzerá Váš bežný pracovný deň?
Porozmýšľajte nad tým, ako zvyčajne trávite čas.
Koľko hodín strávite sedením? Nezabudnite zarátať sedenie v aute, pri jedle, atď. Koľko hodín ste v
pohybe?
Zamyslite sa tiež detailnejšie nad svojím pohybom.
O aký druh pohybu ide? Aká je jeho intenzita a dôvod?

V posledných rokoch všetci stále počúvame o tom, že pre dobré zdravie je nevyhnutné sa hýbať minimálne 30 minút každý deň. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, že rovnako dôležité je aj to, koľko času trávime sedením? Niektoré zdroje dokonca uvádzajú, že dlhé sedenie je nebezpečnejšie ako fajčenie. 

Odporúčame prečítať:  Cvičíte? Vyskúšajte jedlá plné proteínov! (aj bez mäsa)

Patríte k aktívnym povaľačom

Zdroj: Shutterstock®

Telocvične a bežecké dráhy sú plné ľudí, ktorí síce pravidelne cvičia, no inak väčšinu dňa strávia sedením. Označujú sa termínom aktívny pecivál (z anglického coach potato). Termín pecivál zvyčajne označuje lenivcov, ktorí dávajú prednosť povaľovaniu sa pred televízorom.

Aktívny pecivál je človek, ktorý väčšinu dňa trávi neaktívne, no pravidelne sa stará o to, aby venoval cvičeniu aspoň povinných 30 minút denne. Aktívny pecivál nie je nevyhnutne lenivý, ale väčšinu svojho času trávi sedením. Či už vo voľnom čase alebo v práci (čo zahŕňa aj dochádzanie do práce a z práce). Inými slovami, je takmer úplne fyzicky neaktívny s výnimkou 30 alebo 60 minút každodenného cvičenia. Venovať sa cvičeniu minimálne 30 minút denne je jednoznačne veľmi prospešné a zdravé. Avšak sedenie po celý zvyšok dňa spôsobuje obrovské zdravotné ťažkosti. Svetová zdravotnícka organizácia identifikovala fyzickú aktivitu ako nezávislý rizikový faktor pre rozvoj chronických ochorení, a jej nedostatok je štvrtou najčastejšou príčinou úmrtí na celom svete. Aký je teda rozdiel medzi cvičením a fyzickou aktivitou?

Odporúčame prečítať:  6 sladkých maškŕt, z ktorých nepriberiete

Fyzická aktivita je pohyb, ktorý vykonáva kostrové svalstvo a ktorý vyžaduje energiu. Inak povedané, akýkoľvek pohyb robíme, či už je to chôdza, alebo vstávanie zo stoličky ide o fyzickú aktivitu. Na druhej strane cvičenie je plánovaný, štruktúrovaný, opakujúci sa a úmyselný pohyb, za účelom zlepšenia a udržania fyzickej kondície. Cvičenie možno považovať za akúsi podkategóriu fyzickej aktivity. Akákoľvek fyzická aktivita pozitívne prispieva k celkovému zdraviu a pohode. Cvičenie zasa pomáha zlepšovať fyzickú kondíciu, silu či flexibilitu (v závislosti od druhu cvičenia).

Odporúčame prečítať:  6 sladkých maškŕt, z ktorých nepriberiete

ako prekonať lenivosť

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa stať viac fyzicky aktívny?

Ľudia so sedavým zamestnaním majú niekoľkonásobne vyššie riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení, ako tí, čo sa v práci hýbu. Väčšina z nás dnes pracuje celý deň za počítačom a naša práca si nevyžaduje žiaden alebo iba minimálny pohyb. Preto by sme si príležitosti hýbať sa mali vytvárať sami. Existuje nespočetné množstvo možností, ako byť viac fyzicky aktívny, len sa treba trocha zamyslieť. 

Zabudnime na autá, verejnú dopravu, výťahy či eskalátory. Využívajme ich iba v prípade, že je to naozaj nevyhnutné. Pešia chôdza či bicykel predstavujú veľmi zdraviu prošpešný spôsob prepravy. Kráčajme…do práce, na rande, do obchodu, po schodoch, počas obednej pauzy či vo voľnom čase. Pravidelná chôdza znižuje riziko srdcových ochorení, cukrovky, krvný tlak a prospieva aj našej psychike, kondičke a línii.
 

Odporúčame prečítať: Vyskúšajte si osvojiť zvyky úspešných ľudí! 

ako prekonať lenivosť

Zdroj: Shutterstock®

V práci trávime dlhé hodiny nad tabuľkami, e-mailami či rôznymi úlohami a neuvedomujeme si, že už niekoľko hodín sme sa nepostavili zo stoličky. Aby sme predišli problémom s chrbticou, bolestiam hlavy či zažívacím ťažkostiam, ktoré sú často spôsobené práve dlhým sedením, snažme sa aspoň raz za polhodinu postaviť, ponaťahovať a ideálne aj trochu prejsť. Je možné, že si na to v zápale práce nespomenieme. Ako pomôcka poslúži telefón s nastaveným budíkom. Vždy, keď zazvoní, treba sa rozhýbať.


Využime každú príležitosť hýbať sa, či už je to počas práce, vykonávania rôznych povinností alebo vo voľnom čase. Na oplátku získame dobré fyzické aj psychické zdravie, dobrú náladu a spokojnosť.

Odporúčame prečítať:  Jedzte pravidelne grep, budete zdravší

 

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Soňa Krátka 08.01.16 07:59

SK
karma
113.00

dobry clanok

  • 0
Odpovedať

Katarína Janotíková 04.03.16 14:47

KJ
karma
-1.00

Chodím na volejbal, aspoň tam mám dosť pohybu

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní