Skákanie na švihadle – lacný, ale účinný tréning. Ako na to?

Skákanie na švihadle – lacný, ale účinný tréning. Ako na to?

Skákanie na švihadle sme ako deti milovali. A niekde tam táto naša obľúbená činnosť aj zostala. Je to škoda, pretože práve cvičenie so švihadlom je mimoriadne účinné, ak potrebujete zhodiť nejaké to kilo a udržať si štíhle a pevné telo. A nestojí vás to vôbec nič. Jediná vaša investícia je čas, vytrvalosť a – švihadlo.

Skákanie cez švihadlo je dokonalé cvičenie, ak potrebujete spáliť tuky a hoci to nie je ani zďaleka také jednoduché, ako sa nám zdalo v detstve, je mimoriadne praktické, že nie ste ničím obmedzené. Môžete skákať kdekoľvek a kedykoľvek. Švihadlo je neodmysliteľnou súčasťou doplnkových tréningov u vrcholových športovcov. Tak prečo mu nedať šancu, aby vám pomohlo vyformovať telo presne tak, ako si želáte? Výrazne si zlepšíte kondíciu, zhodíte každé kilo, ktoré je na vás navyše a spravíte dobrú službu aj svojmu srdcu a pľúcam.

Neprehliadni: Najlepšie motivačné skladby na cvičenie: Toto si pustite a cvičte!

cvičenie so švihadlom

Zdroj: Shutterstock®

Zapojené sú úplne všetky svaly na tele

Výhodou skákania na švihadle je, že sú zapojené kompletne všetky svaly vášho tela. Ide teda o jeden z mála finančne nenáročných športov, ktorý dokáže s vaším telom hotové zázraky. Samozrejme, pri dávke pevnej vôle a trpezlivosti. Vypracujete si svaly na rukách, nohách, dokonca aj svaly v zápästiach a lakťoch, spevníte chrbát, hrudník, brucho a zadok.

Jedným slovom, spevníte si všetko. Vďaka švihadlu si zlepšíte koordináciu, stabilitu, obratnosť, silu, svalovú vytrvalosť, no dokonca aj rytmus. Spálite rovnaké množstvo kalórií ako pri behu, s tým rozdielom, že skákať cez švihadlo môžete, aj keby vonku fúriky padali. :-)

spôsob ako schudnúť

Zdroj: Shutterstock®

Ako často skákať a kedy?

Najvhodnejšie je skákať aspoň trikrát do týždňa, hneď ráno, kedy sa ľahšie spaľujú tuky a takisto si môžete naštartovať metabolizmus a krvný obeh. Napokon, skákať po výdatnom obede – to neláka určite nikoho. Pred skákaním však nezabudnite na strečing. Nemôžeme však obísť ani druhú stránku, s ktorou je skákanie na švihadle úzko spojené.

Reč je o poškodení kĺbov, pretože práve to ľudí od tohto cvičenia najčastejšie odrádza. Pravdou však je, že otrasy a nárazy tela sú pri skákaní na švihadle oveľa mäkšie, než pri behu, preto môžeme pokojne hovoriť o cvičení, šetrnom ku kĺbom.

Pozri aj: Pokazená práčka: Takto si s ňou poradíš aj bez (hodinového) manžela!

cvičenie so švihadlom

Zdroj: Shutterstock®

Na začiatku trápenie, na konci zaslúžená odmena

Nezľaknite sa, ak budete mať na začiatku po skákaní doslova ubolené kĺby – ako na každý druh cvičenia, aj na skákanie si musí telo navyknúť. Rozhodne to však neznamená, že si kĺby ničíte. K tomu môže dôjsť len vtedy, ak si neobujete správne tenisky. Preto, ak sa rozhodnete kúpiť si švihadlo a pustiť sa do skákania, dajte si záležať aj na kvalitnej športovej obuvi, ideálne odľahčenej. Je tu dôležitá rovnako ako pri behu. Len tak si budete môcť chrániť svoje kĺby. Doskakujte na špičky, nie na päty.

ako dosiahnuť pevné telo

Zdroj: Shutterstock®

Ešte pár dobrých rád na záver...

Pri skákaní cez švihadlo sa pozerajte pred seba, nie na zem, hoci zo začiatku to môže byť ťažké. Lakte držte pri tele, ruky by mali byť vo výške pásu a švih by mal vychádzať zo zápästí. Neskáčte príliš vysoko, skôr sa držte nižšie pri zemi. A ako si vybrať správne švihadlo? Jednoducho – stúpnite do jeho stredu. Ak konce švihadla siahajú po vaše ramená, našli ste to pravé orechové pre vás.

Držadlá by mali byť protišmykové. Nenechajte sa odradiť ani prípadným stereotypom cvičenia. Variantov skákaní je totiž mnoho. Preskoky môžete kombinovať: znožné, jednonožné, striedavé, atď. Smelo do toho – preskáčte sa do šťastnej mysle a pevného a zdravého tela!

- Anketa

AKÝ JE VÁŠ VZŤAH K ŠVIHADLU?

Odpovedalo 83 ľudí  

V detstve som skákal/a rád / rada, ale už mi to nechýba
11%
Na švihadle skáčem aj teraz, je to skvelé
77%
Možno to ešte niekedy vyskúšam
11%
To už nie je nič pre mňa
1%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Zdena Paňková 03.05.18 07:23

ZP
karma
100.00

V mojom veku by skákanie cez švihadlo už niekomu mohlo pripadať smiešne, ale keďže mám vnučku a veľmi aktívnu, predpokladám, že to spolu skúsime. Súhlasím s názorom, že v dobrých teniskách je skákanie menej zaťažujúce pre kĺby a chrbticu ako beh.

  • 1
Odpovedať

Marta Bujdošová 03.05.18 07:31

MB
karma
98.00

ja obcas svihadlo vytiahnem , aby som motivovala dceru .... ona sa do toho moc nema ...

  • 1
Odpovedať

Ingrid Šimoniková 03.05.18 07:32

karma
74.00

super článok , teraz už skáčem menej ako ked som bola mladá ale pri cvičení -rozcvičke skáčem vždy

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní