Slacklining: Prečo vyskúšať tento druh cvičenia?

Slacklining: Prečo vyskúšať tento druh cvičenia?
 • 24.02.2018
 • Simona Kostková

Prechádzate sa po parku, pozorujete prírodu, stromy, keď tu zrazu vidíte vo vzduchu človeka. Žiadna viditeľná vec pod jeho nohami, po ktorej by mohol chodiť. Napriek tomu sa prechádza od jedného stromu k druhému. Ako to robí?

Pravdepodobne ide o slacklining, čo znamená, že medzi dvoma stromami má uviazané lano a chodí po ňom. Vyzerá to zaujímavo, ale prečo to vlastne robí? Buď pracuje v cirkuse alebo sa len neskutočne nudí, poviete si. Chcete poznať dôvody, pre ktoré si pôjdete aj vy okamžite kúpiť lano? Vystúpajte spolu s nami do oblakov a podľahnite čaru slacklingu.

Od cirkusu do hôr

Pôvod tejto aktivity siaha do minulého storočia a do cirkusovej manéže. Cirkusoví akrobati sú pravdepodobne prví, ktorí na lane predvádzali rôzne čísla a od ktorých to prevzali ďalší. Tými boli vysokohorskí horolezci, ktorí začali skúšať chodenie po lane, avšak bez akrobacií. Dnes to naberá na popularite a čím ďalej tým viac ľudí si takto spríjemňuje voľné chvíle. Postupne sa aj tento šport stáva variabilnejším a spôsobov, ako chodiť po lane máme hneď niekoľko.

Nemusíte zo začiatku vyšliapať na najvyšší vrch, ktorý nájdete a prechádzať sa doslova po oblakoch, postačí ak si to skúsite doma na nečisto – pár centimetrov nad zemou hravo postačí. Časom môžete vyskúšať aj waterline, kedy je lano napnuté cez vodu; urbanline, kedy sú laná umiestnené v uliciach alebo na ilegálnych miestach a mnohé ďalšie verzie tohto príťažlivého športu. Toto sú 4 najzaujímavejšie dôvody, pre ktoré by každý z nás mal chodenie po lane vyskúšať.

Odpadneš: Sviečka ako cvik pre zdravie. 9 dôvodov, prečo ju cvičiť pravidelne!

ako si zlepšiť držanie tela

Zdroj: Shutterstock®

1. Posilníte celé telo

Slackline je formou moderného lanolezectva, ktoré je očarujúce pre balansovanie, chodenie po lane a rôzne kreácie, ktoré môžete pritom skúšať. Vďaka tejto aktivite si zdokonalíte rovnováhu, ktorú môžete využiť pri mnohých iných športoch, ako napríklad pri lyžovaní. S tým súvisí aj zlepšenie držania tela a posilnenie chrbtových svalov. Na ďalší deň budete prekvapení, pretože vás budú bolieť všetky svaly, aj také o ktoré ste nevedeli, že ich máte.

Nudné brušáky môžete vymeniť za túto zábavnú formu, pretože okrem svalov chrbta posilníte aj brušné svaly. V neposlednom rade sa do balansovania zapája aj tzv. telesné jadro, ktoré si zvyčajne upevňujeme pomocou fit lopty. Spočiatku svoju neistotu budete vyrovnávať mávajúcimi rukami, no časom, keď dokonale spevníte celé telo a získate istotu, budete mať ruky vystreté ako pravítko.

chodenie po lane

Zdroj: Shutterstock®

2. Zbavíte sa bolestivého chrbta

Tým, že posilňujete pri tomto športe celé telo, hlavne jeho stred, sa zbavíte aj bolestivého chrbta. Sedavý životný štýl, ktorý väčšina z nás má, spôsobuje v celom tele nerovnováhu. Zlé sedenie má najväčší vplyv na chrbát. Ako sme už spomínali, touto aktivitou dosiahnete rovnováhu, zapájate svaly chrbta a tým si zabezpečujete správne držanie tela. 

Toto všetko má za výsledok, že počas bežného dňa chodíte vystretý, sedíte rovno a dokážete tak predísť problémom, ktoré sa spájajú s nesprávnym sedením. Bolesť chrbta vzniká najčastejšie v oblasti krížov a práve tú si pri slackliningu posilníte najviac.

Musíš skúsiť: Vyrysujte svoj chrbát vďaka cvičeniu na hrazde

čo je to slacklining

Zdroj: Shutterstock®

3. Naučíte sa meditovať

Spomínané balansovanie, vám prinesie rovnováhu nielen vrámci postavenia tela, ale aj duše. Pri slackliningu je dôležité dodržiavať niekoľko pravidiel. Tieto vás postupne vedia dostať do maximálne pokojného stavu, rovnako ako aj meditácia. Chôdza po lane je pomalá a opatrná, noha je rovnobežná s lanom. Pre každého začiatočníka je najťažšie stabilizovať hornú a dolnú časť tela zároveň.

Meditácia alebo úplná koncentrácia sa uplatňuje hlavne pri dlhších prechodoch, ale trénovať koncentráciu môžete už pri prvom výstupe na lano. Celú dobu cez telo prúdi energia, na ktorú sa musíte naplno sústrediť. Vyčistiť si hlavu a myslieť na správny pohyb nohy po lane je veľmi náročné. Začnite preto tým, že sa sústredíte na správne a pravidelné dýchanie, keď ste ešte na zemi.

zábavný šport

Zdroj: Shutterstock®

4. Zažijete kopec srandy

Zabaviť sa môžete nielen vy. Pri rôznych kreáciách alebo aj pri samotnom chodení, ktoré bude na začiatku vyzerať komicky, sa zabavia aj vaše deti. Na väčšinu hier prídu samé, hneď ako im odhalíte vaše čarovné lano. Hry im môžete pomôcť vymyslieť aj vy, a to napríklad tak, že do stredu lana upevníte šatku a deti k nej musia čo najrýchlejšie došplhať. Alebo im budete stopovať, ako dlho sa udržia na lane nad zemou.

Pokiaľ vás tento druh športu oslovil, vyskúšajte si na začiatok zohnať trénera, ktorý vás poučí, ukáže vám, ako na to a poradí s výberom lana.

Pozri aj: Detská hra? Skákaním na švihadle spálite stovky kalórií


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

11 komentárov

Soňa Kelemenová 24.02.18 08:23

SK
karma
86.00

pre mna urcite trochu nebezpecny sport.... ja cvicit hot jogu a tam si poriadne zamakame na rovnovahe.... poviem vam nie je to lahke.... ale naozaj velmi ucinne.... mna odvtedy neboli chrbat

 • 2
Odpovedať

Ľubica Šťastná 24.02.18 09:27

ĽŠ
karma
100.00

Výborná motivácia, ďakujem!

 • 0
Odpovedať

Marie Gutmannová 24.02.18 10:13

MG
karma
104.00

Pre mna novinka, ale dovody preco to vyskusat su presvedcive. Mozno 3 kroky dam :)

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 24.02.18 16:12

MM
karma
100.00

tak na toto by ma už nikto nenahovoril, určite by to skončilo zle

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 24.02.18 22:43

karma
115.00

tak toto určite nie...na lano by ma nikto nedostal

 • 0
Odpovedať

Lenka Meravá 24.02.18 23:09

LM
karma
82.00

Skusali sme aj to v Tarzanii ale pre istotu zaisteny.

 • 0
Odpovedať

Lenka Meravá 24.02.18 23:58

LM
karma
82.00

Skusali sme to v Tarzanii ale pre istotu zaisteny

 • 0
Odpovedať

Mária Beniačová 25.02.18 17:46

MB
karma
96.00

Zdá sa mi to riskantné z hľadiska pádov.

 • 0
Odpovedať

Milka Damašková 25.02.18 23:12

MD
karma
132.00

Keď som bola -násťročná, s obľubou som sa zabávala chodením po tenkom zábradlí, obišla som tak celé futbalové ihrisko, čo sa ostatným deckám nepodarilo..Vyžadovalo si to sústredenie, po desiatich metroch sa mi už rúrka mihala pred očami a miesto jednej som videla dve:))) no zaujímavé to bolo:) Ale to lano, to musí byť iná zaberačka , na to by som si asi netrúfla..no ako všetky cvičenia, pri ktorých sa využíva balans-výborné posilovanie.

 • 0
Odpovedať

Marta Bujdošová 26.02.18 15:26

MB
karma
98.00

no 20 cm nad zemou by som to vyskusala

 • 0
Odpovedať

Ján Komada 03.03.18 18:13

JK
karma
103.00

zaujímavy šport

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní