Tajomstvo úspechu ruských športovcov? Spoznaj brazílsky ženšen!

Tajomstvo úspechu ruských športovcov? Spoznaj brazílsky ženšen!

  • Zdieľaj:
 • 3

Ako už napovedá samotný názov, brazílsky ženšen pochádza z Južnej Ameriky a domov nachádza konkrétne v amazonskom pralese. Aj keď sa vám pri slove ženšen v pamäti vynorí ten americký alebo ázijský, s tým brazílskym rovnakú rastlinnú rodinu nezdieľajú. Čo však zdieľajú sú mnohé údajné benefity na ľudské zdravie. O ktoré ide?

Liek domorodcov Amazonu

Keďže brazílsky ženšen, nazývaný aj suma, pochádza z amazonského pralesa je logické, že ho poznajú všetky tamojšie domorodé kmene. Je to tak. Domorodci ho používajú na liečbu mnohých zdravotných problémov, o ktorých si čosi povieme v ďalších riadkoch.

Čo je však ešte predtým dôležité povedať je, že suma je adaptogénnou rastlinou, dokáže teda pomáhať organizmu prispôsobovať sa po psychickej aj fyzickej stránke a vyrovnávať tak nerovnováhu v tele.

Inšpiruj sa: Táto izbovka našich babičiek je populárna i dnes. Ako na pestovanie voskovky?

čo lieči ženšen

Zdroj: Shutterstock®

Podporí mozog aj imunitu

Keďže výskum o účinkoch brazílskeho ženšenu je ešte stále iba v plienkach, mnohí lekári sa na jeho schopnosti nespoliehajú. Vo svete alternatívnej medicíny je naopak tento koreň veľmi uznávaný najmä pri liečbe chronického zápalu, znižovaní hladiny kortizolu v krvi a spája sa tiež so zdravým starnutím mozgu a podporou jeho kognitívnych funkcií. Suma sa ďalej spája s podporou imunity, vyvážením hladiny cukru v krvi a tiež so stimuláciou krvného obehu. 

Niektoré štúdie dokonca uvádzajú, že brazílsky ženšen dokáže účinne liečiť nádory a s nimi spojenú rakovinu, reumu, diabetes i vysoký krvný tlakPomáha ale aj na bežné problémy ako chronickú únavu, tráviace ťažkosti, hormonálnu nerovnováhu, sexuálnu dysfunkciu či anémiu.

prípravky pre športovcov

Zdroj: Shutterstock®

Ruské tajomstvo

Jedným z údajných benefitov suma koreňa je pozitívny vplyv na športové výkony. Tento koreň sa preto spája najmä s ruskými športovcami na olympiáde v sedemdesiatych rokoch a označovaný býva aj za „ruské tajomstvo”. 

Súvisí to so schopnosťou brazílskeho ženšenu stimulovať tvorbu testosterónu, čo v konečnom dôsledku vedie k vzniku novej svalovej hmoty a tiež k podpore výdrže. Brazílsky ženšen sa tak stáva prírodnou, neškodnou a nespornou náhradou steroidov a vďaka svojmu adaptogénnemu charakteru dokáže pomôcť aj pri regenerácii po športovom výkone.

Odporúčame: Aj ty ju piješ namiesto vody? Zisti, či je perlivá voda zdravá!


  • Zdieľaj:
 • 3
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Patrik Podmanický 27.03.21 16:48

PP
karma
96.00

To by mali jednoduché, keby bol za ich úspechmi iba ženšen. Podľa mňa je to veľké množstvo ľudí, z ktorých sa dá vyberať a tak isto veľké množstvo vydretých hodín v tréningu.

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 28.03.21 07:15

ĽŠ
karma
100.00

Veľmi zaujímavý ženšen!

 • 0
Odpovedať

Zdenka Sabanošová 06.04.21 13:35

ZS
karma
100.00

Zaujímavé

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

TEST: WoodenSpoon opaľovacie prípravky pre deti a celú rodinu
Pleťová kozmetika

TEST: WoodenSpoon opaľovacie prípravky pre deti a celú rodinu

 • 1
 • 25.04.2022
TEST: NIVEA Profesionálne sérum Cellular Hyaluron
Pleťová kozmetika

TEST: NIVEA Profesionálne sérum Cellular Hyaluron

 • 9
 • 01.02.2022
TOPlist