Chceš to s ňou skúsiť? Prezradíme ti všetko potrebné o cvičení jogy!

Chceš to s ňou skúsiť? Prezradíme ti všetko potrebné o cvičení jogy!
  • 07.03.2014
  • Majka Bothová IpD

V prvom článku som vám písala, ako je najlepšie začať s cvičením jogy. Zamerala som sa najmä na vnútornú stránku cvičenia jogy, motiváciu a vnímanie samého seba. Po dopísaní článku som si uvedomila, že by bolo fajn, doplniť ho o tie vonkajšie aspekty cvičenia, od stravy až po podložku.

Kedy by sme cvičiť rozhodne nemali?

Ide najmä o obdobie počas choroby, kvôli sebe ale aj ostatným (ak ide o prenosné choroby), pretože cvičenie si neužijeme a náš organizmus je oslabený. Už len dýchanie počas nádchy býva často krát veľmi obtiažne a o to viac, keď sme dole hlavou, napríklad v pozícii dolepozerajúceho psa /adho mukha svanasana/strechy/. Ak ide o dlhodobejšie, špecifické ochorenia, je lepšie konzultovať svoje potiaže s lekárom. Inštruktor sa môže vedieť zorientovať v problematike, aspoň z pohľadu vhodnosti cvikov, ale predsa len, lekár je lekár a pozná celú vašu genézu a preto nie je vhodné zovšeobecňovať zdravotné problémy.

Špecifickou oblasťou býva ženský cyklus. Na praktizovanie jogy počas tohto obdobia majú inštruktori jogy a aj lekári, rôzne názory. Niektorí tvrdia, že cvičenie počas menštruácie nie je vhodné, pretože ženské telo je vtedy zaťažené už tak či tak a tak prečo ho zaťažovať ešte viac. Iní sú názoru, že pokiaľ sa žena cíti dobre, prípadne jej to pomáha pri bolestiach, tak prečo necvičiť? Preto aj tu je dôležité vnímať svoje telo a to, čo mu robí dobre a urobiť si svoj názor. Špecifickou oblasťou pri praktizovaní jogy sú obrátené pozície, kedy je telo a teda aj panva obrátená, napríklad v pozícii stojky/sirsasana alebo sviečky/salamba sarvangasana. Aj tu sa názory rôznia, niektorí dávajú na svoj osobný pocit, iní varujú pred možným vznikom zdravotných ťažkostí, ktoré vraj vznikajú z opačného smerovania krvi v týchto obrátených polohách. Ten, kto necvičí vôbec počas svojich dní, má o dilemu menej, čo sa týka obrátených pozícií.

Odporúčame prečítať: Všetko o tom, ako začať s cvičením jogy

joga

Zdroj: Shutterstock®

Stravovanie a cvičenie jogy

Ako aj sami časom zistíte, aj strava má veľký význam pre naše cvičenie. Vo väčšine prípadov, najmä ťažké jedlá tesne pred jogou sťažujú, prípadne znemožňujú cvičenie. Asi ako pri každom inom pohybe, aktivite. Ideálne je pred tým nejesť, a keď tak skôr niečo ľahké približne hodinku pred. Čo sa týka tekutín, počas cvičenia býva pre cvičiacich často náročné si od tohto odvyknúť, pretože majú často krát zafixovanú kombináciu cvičenia a vody. V mnohých jogových systémoch sa odôvodňuje nepitie tekutín počas jogy tým, že počas jej praktizovania sa snažíme si v tele vytvoriť určitý, nazvime to, “oheň”, ktorý nám pomáha naštartovať všetky orgány a metabolické procesy a pitím vody, najmä studenej, si tento oheň “zahasíme”, čo nie je náš cieľ. Je to naozaj iba o zvyku.

Samozrejme, toto sa nevzťahuje na pocity nevoľnosti a iné špecifické potiaže, prípadne tehotné počas svojich cvičení. Opäť je potrebné si uvedomiť, či už naozaj tú hodinku nedokážeme bez vody vydržať alebo je to iba zvyk, ktorý nám ostal z čias návštev posilňovne, či iného športu. Pitie vody je naozaj každého osobná vec, týmto príspevkom sa snažím iba viac nazrieť do tejto problematiky, určite by som nikomu nezasahovala do jeho preferencií.

Odporúčame prečítať: Očistná technika - Šank prakšalána - 1. časť

ako cvičiť jogu

Zdroj: Shutterstock®

Cvičiť jogu v teplom či chladnom prostredí

Obdobne by som vysvetlila aj pocit tepla v miestnosti a “vydýchaného vzduchu”. Opäť je to naozaj iba o zvyku. Joga by sa mala cvičiť v teple a keď aj nie je miestnosť najteplejšia, nemali by sme si ten náš “oheň” hasiť otvorenými oknami, prievanom. Mnoho ľudí si myslí, že ak je na prvý pocit vydýchaný vzduch v miestnosti, že sa udusia. Nikdy sa však nemôže stať, že za tú hodinu sa všetko vydýcha. Opäť je to iba o pocite a našich vnútorných nastaveniach. Tak ako pri vode, aj tu platia výnimky. Toto vnímanie, samozrejme, nepríde hneď s prvou hodinou, postupne si človek pri joge troška možno pomení svoje vnímanie seba a okolia vo viacerých smeroch, a teda aj ohľadne vnímania vonkajších faktorov.

Ako je to s potením pri joge

Aby som obsiahla tému “ohňa” z vonkajšieho pohľadu komplexne, rada by som spomenula tému potenie. Potenie má svoj veľký význam. Ak nám však naše potenie prekáža pri cvičení, táto malá rada je na mieste. Čím viac sa budete utierať od potu, tým viac sa potiť budete. Pot nám vychádza na povrch najmä s cieľom ochladenia nášho tela, keďže je tekutý a prúdenie vzduchu pri pohybe nás na tele v spojení s potom ochladzuje. Preto, ak ho zotrieme, začne sa tvoriť ešte viac, aby sme sa ochladili. Ak sa teda dá, skúste sa prípadne čo najmenej utierať, samozrejme, nemám na mysli oblasť tváre a očí.

oblečenie na jogu

Zdroj: Shutterstock®

Aká obuv je vhodná na jogu

Obuvi je lepšie sa vyhnúť. Už len z praktického hľadiska, keďže nám môže mechanicky zničiť podložku. Z pohľadu účinkov jogy by sme si obuvou iba uberali na výhodách, ktoré nám ponúka cvičenie na bosých nohách, ktoré má na chodidlá aj akupresúrny význam, prekrvuje a masíruje chodidlo. Na bosej nohe vieme cviky lepšie precítiť, zapájame do nich tak celú svoju stabilitu a nepomáhame si obuvou. S ponožkami je to rôzne. Na začiatku je telo ešte tuhé, nezahriate. Preto je úplne v poriadku, ak ponožky odložíme až v dynamickejších fázach cvičenia (mám na mysli power jogu), pretože by sme sa mohli šmyknúť.

V systéme ashtanga jogy sú ponožky v zásade zbytočné, keďže cvičenie je dynamické už od začiatku. Ak sa nám veľmi potia chodidlá, je možnosť použiť protišmykové ponožky s gumenými prísavkami, ak však nejde o extrémne prípady potenia, asi by som ich skôr neodporúčala ako odporúčala (tak isto aj v prípade protišmykových rukavíc). Ak ich má na sebe inštruktor, ide o troška iný dôvod, a to ten, že inštruktor necvičí celú dobu, alebo aj vôbec a teda sa nezahrieva, čím môže cítiť chlad na chodidlách a ponožkami sa chráni.

Aké oblečenie je vhodné na jogu

Oblečenie na jogu by malo byť najmä pohodlné. Oblečenie nás môže vyjsť nemalé peniaze, ak nám záleží na značke. Áno, aj joga je v dnešnej dobe veľký biznis a ponúka neuveriteľné množstvo legín, ponožiek, pomôcok a iných doplnkov vo všetkých možných farbách, prevedeniach a materiáloch. Dá sa však cvičiť aj v obyčajných trenírkach a tielku, na kvalite cvičenia nám to určite neuberie. Jediné relevantné faktory pri výbere oblečenia je ich pohodlnosť (ideálne sú prírodné materiály), to, aby nás neťahali a nebrzdili v pozíciách a prípadne aj aby nám nepadali do tváre pri predklonoch, a tým pádom nezamestnávali našu myseľ naprávaním si tričiek počas cvičenia. Zvyšné faktory sú zrejme ovplyvnené už našimi osobnými preferenciami.

Odporúčame prečítať: Očistná technika - Šank prakšalána - 2. časť

podložka na jogu

Zdroj: Shutterstock®

Ako si správne vybrať podložku na jogu

Výber podložky považujem za veľmi dôležitý. Ak sa plánujeme venovať joge intenzívne, práve tá nás sprevádza na každej hodine a teda je dobré vhodne investovať. V dnešnej dobe sa už dá zohnať veľké množstvo podložiek, ktoré nájdeme na internetových portáloch skôr pod názvom jogová podložka, jogamatka. Mala by to byť podložka určená na jogu, ktorá je špecifická tým, že sa nehýbe v smere vášho cvičenia s vami po celej telocvični, a teda priľnie k podlahe. Bežné karimatky, ktoré nosíme k moru na pláž, sú zväčša nevyhovujúce, najmä ak ide o dynamický štýl jogy (čím power joga a ashtanga joga určite sú).

Niektoré štúdiá ponúkajú možnosť využitia erárnej podložky, čo však uberá na pohodlí z hygienického hľadiska, aj keď štúdiá ich zvyčajne pravidelne perú. Ja tento problém riešim tak, že keď si idem niekam zacvičiť a nechce sa mi nosiť svoju jogamatku, donesiem si špeciálny uterák, ktorý je určený na pokrytie jogamatky, t.j. má podobné gumené prísavky, ako som spomínala pri ponožkách. Tieto prísavky vo veľkej miere zamedzia zošmyknutiu sa uteráka z jogamatky. Uterák je skladnejší, ľahko sa perie, je ľahší a počas cvičenia sa vaše telo dotýka iba vášho vlastného uteráka. Ak už ale vlastníme jogamatku, odporúčam ju sem tam aj preprať s práškom a troškou octu na 30 stupňoch, rozhodne nepridávame aviváž. Je dôležité ju nechať poriadne presušiť. Každá jogamatka je však iná, preto radšej treba čítať pokyny k nej priložené.

Odporúčame prečítať: Začíname s Ashtanga jogo

Yoga Maya

Zdroj: Shutterstock®

Na konci cvičenia, ktoré sa väčšinou končí pozíciou mŕtvoly/šavasana, by sme sa mali, ako nás už samotný názov pozície čiastočne navádza, uvoľniť a zrelaxovať. Túto pozíciu by sme si mali urobiť čo najpohodlnejšou, pokojne sa môžeme zakryť nejakou dekou, prípadne mikinou, uteráčikom, prípadne podložiť si hlavu alebo kríže, alebo si obliecť spomínané ponožky. Verím, že tým, ktorí zatiaľ nemajú veľa skúseností s jogou, tieto drobné rady aspoň trošku pomohli sa zorientovať v týchto materiálnych záležitostiach jogy, ktoré, samozrejme, nie sú tými smerodajnými, ale často podstatnými. Informácie o mojich cvičeniach jogy v Ivanke pri Dunaji, v Bernolákove, v Senci a v Bratislave nájdete ne www.yoga-maya.sk.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 07.03.14 19:18

ĽŠ
karma
100.00

Úžasný článok!

  • 0
Odpovedať

Ivana Goliašová 07.03.14 21:56

IG
karma
-1.00

Veľmi dobrý článok :), joga musí byť super. Vyskúšam!

  • 0
Odpovedať

Martina Begalova 23.10.14 10:17

MB
karma
108.00

po 2 materskych som vyskusala yogu a bolo to skvele, v urcitom obdobi zivota potrebuje mat zena klud a aspon 2 hod. relaxu a cistenie hlavy od starosti...

  • 0
Odpovedať

Zuzana Martinkovie 24.11.17 18:57

ZM
karma
-1.00

Baby výber jogamatky je veľmi dôležitý nakolko každé jedno cvičenie robíte na nej. Ja sa druhý rok venujem hot yoge a tam sa potíme viac než na ashtana či power yoge a tak som musela pvc podložku vymeniť za kaučukovú nakoľko sa pvc podložka nedá tak dobre vyčistiť. Hrubka podložky je tiež podstatná lepšie mäkkšiu hrubšiu než tenšiu aby ste necítili všetky svoje stavce. Teraz mam perfektnú podložku candy yoga mat-ku od floppy-ho a tu môžem vyprať keď potrebujem a k tomu je akurát hrubá a vypadá perfektne

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní