Vyskáčte sa do plaviek

Vyskáčte sa do plaviek
 • 02.05.2014
 • Barbora Daxner

 • 17
 • 1

Objavili sme zábavný spôsob, ako dať tukové vankúšiky do laty a zároveň sa vyblázniť a vypustiť paru po náročnom dni. Volá sa „jumping".

Väčšina z nás sa zhodne, že najlepšie cvičenie je také, pri ktorom si neuvedomujeme, že cvičíme. Pohyb si užívame do tej miery až zabudneme, že sme sa do neho pôvodne pustili preto, aby sme rozhýbali nahromadené tukové zásoby a spálili kalórie. A práve v tom spočíva čaro jumpingu, pri ktorom sa cvičí na patentovaných trampolínkach v sprievode inštruktorky alebo inštruktora.

Trampolíny v nás vyvolávajú spomienky na detstvo. Ktovie, čo na nich vlastne je, no každému, kto sa na ne postaví a začne skákať, sa do minúty na tvári vyčarí širokánsky úsmev a zaplaví ho radosť. Určite ste to zažili tiež. Jumping v sebe spája detskú hravosť, bláznivú nespútanosť pohybu a prílev energie. Zároveň je nenápadnou, no tvrdou drinou, ktorá vám vytvaruje postavičku ako lusk. Nebudeme sa tváriť, že je to malina. Dá vašej kondičke zabrať. Na druhej strane od vás nevyžaduje žiadne zázračné schopnosti. Zvládne ho aj to najväčšie „pohybové drievko". Jednoducho len skáčete podľa inštrukcií a tešíte sa z pohybu. Je taktiež ideálnou voľbou pre tie z vás, ktoré sa len váhavo púšťajú do dynamických športov ako je beh či niektoré druhy aerobikov, pretože ich trápia kĺby a chrbtica. Vďaka mäkkým dopadom na výplet trampolíny vám jumping nezaťaží kĺby ani chrbticu. Práve naopak, spevňuje kĺbové väzivo dolných končatín.

Na čo všetko pôsobí

Na rozdiel od iných druhov „aerobikov" jumping nemá presné choreografie, ktoré sa nacvičujú a potom „do nemoty" opakujú. Nejde však ani o chaotické, neorganizované poskakovanie na trampolíne, ale o súbor rozličných cvikov a pozícií, ktoré neomylne pôsobia na tie partie, ktoré nás, ženy, trápia najviac. V prvom rade vás skákanie dostane do určitej „tepovej hladinky", kedy sa rozpúšťajú tukové bunky. Poriadne sa zahrejete a prebudíte celé telo. Dynamické sekvencie, pri ktorých si idete vyskákať dušu, striedajú balančné pozície alebo série drepov či cviky s jednoručkami. Popri kardio-pohybe tak posilňujete aj jednotlivé svalové skupiny. Možno vás prekvapí, že zapájate aj svalstvo spodného brucha, tricepsov či chrbta. Nechýba ani strečing či izolované posilňovanie zadku, brucha a rúk.

Nájdite si „toho svojho"

Scenár každej „skákacej" hodiny samozrejme závisí od inštruktora, pretože hoci je súbor jednotlivých cvikov presne určený, fantázii sa medze nekladú. Niektorí inštruktori striedajú rýchle, dynamické cviky, pri ktorých lapáte po dychu, s pomalšími pozíciami a poskokmi na upokojenie. Iní vás vybičujú do určitého rytmu a v tejto hladinke vás udržiavajú celú hodinu, dokonca aj posilňovacie cviky robíte kardio-spôsobom. Nájdite si preto takého inštruktora, ktorého precvičovanie vám bude najviac vyhovovať.

Zdravie aj postavička

Máme odskúšané, že pri pravidelnom „skákaní" dvakrát do týždňa sa efekt dostaví už zakrátko, dokonca po pár týždňoch. S úžasom sme sledovali, ako nám vďaka týmto hravým a zábavným spôsobom mizol tuk zo stehien, spevnel zadok a ani brucho či ruky neostali ušetrené. Jumpingom sa nám podarilo zoštíhliet rýchlejšie a efektívnejšie než inými druhmi aerobikov. A to sa pre nadchádzajúcu plavkovú sezónu celkom hodí, nie? Na záver pridávame zdravotnú bodku, pretože krása sa ukrýva nielen v krivkách ako vystrihnutých z módneho žurnálu, ale najmä v zdraví a vnútornej pohode: Jumping zvyšuje kapacitu pľúc, podporuje lymfatický obeh a prietok krvi v žilách obehového systému, znižuje hladinu cholesterolu, nabudí vás energiou a odoženie únavu. Zrýchľuje metabolické procesy v tele, zlepšuje koordináciu a zmierňuje bolestivosť menštruácie. Tak čo, skočíte si zaskákať?

Upozornenie na záver:

Z vlastnej skúsenosti odporúčame minimálne dve hodiny pred jumpingom nejesť. Ak potrebujete niečo zobnúť na energiu, siahnite pri ľahších pokrmoch, ktoré vám nebudú stáť v žalúdku. Skákať s plným žalúdkom môže zmeniť zábavu na takú menšiu tortúru. A nezabudnite si so sebou vziať fľašu s vodou.

Zdroj foto: www.youqueen.con

 • 17
 • 1
Návrat hore
Autor článku

1 komentár

Soňa Krátka 24.05.16 21:37

SK
karma
119.00

trampolinu mame na dvore, budeme skakat

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Módne inšpirácie

Hitom leta sú trendy kaftany. Milujú ich všetky ženy aj celebrity!

 • 55
 • 8
 • 03.08.2020
Módne inšpirácie

Kožený blejzer z ulice: Jediný módny kúsok, ktorý musíš nosiť túto jeseň aj ty!

 • 53
 • 4
 • 15.09.2020
Módne inšpirácie

Rybársky klobúk ako must-have tejto jesene: Ako ho nosiť štýlovo a vyniknúť v ňom?

 • 2
 • 6
 • 29.08.2020
TOPlist