5 otázok a odpovedí, ako si vybrať správny matrac

5 otázok a odpovedí, ako si vybrať správny matrac
 • 29.10.2014
 • PR článok

Nový matrac si nikto z nás nekupuje každý deň. Zvyčajne je to raz za 6-8 rokov, čo je dosť dlhá doba pre vývoj nových materiálov, výrobných technológií a konštrukcií matracov. Poradíme vám, ako postupovať, aby ste si vybrali skutočne pohodlný a kvalitný matrac.

Odporúčame prečítať:  Ako šetrne prať bábätkám, deťom a ich mamičkám

Prečo je výber matraca dôležitý?

Na kvalitu spánku má vplyv nielen okolité prostredie - teplota, tma, ticho, psychický a fyzický stav, ale aj matrac. Každý človek potrebuje iný matrac - iný vyhovuje športovcom, seniorom, deťom, teenagerom, ľuďom so zdravotnými problémami a pod. Vhodnosť matraca ovplyvňuje materiál, z ktorého je vyrobený, jeho konštrukcia, tuhosť, a tiež podklad, na ktorom leží.

kvalitný matrac

Zdroj: Shutterstock®

Výberu nového matraca venujte dostatok času i energie, oplatí sa to. Jedným večerom pri internete a čítaním diskusií si možno urobíte všeobecnú predstavu, ale radu odborníkov a osobnú skúsenosť tým nenahradíte.

Než pôjdete do obchodu, zamyslite sa…

Odporúčame prečítať:  Zimná kolekcia Yankee Candle, ktorej neodoláte

ako vybrať matrac

Zdroj: Shutterstock®

Odpovedzte si na nasledujúce otázky:

 1. Koľko vážite a meriate - matrace majú rozlišné nosnosti i veľkosti.

 2. Ako veľký matrac potrebujete - min. šírka jednolôžka je 80-90 cm, výška by mala byť o 20 cm väčší ako vaša výška. Ak tak veľký v obchodnej ponuke nenájdete, nechajte si urobiť matrac na mieru.

 3. Aká tuhosť vám vyhovuje - každý matrac je inak tuhý (mäkký, stredný, tvrdý). Všeobecne platí, že ťažším ľuďom vyhovuje tuhšie lôžko, osobám s nižšou váhou skôr mäkšie.

 4. Aký máte podklad matraca - jednotlivé typy matracov majú rozdielne požiadavky na podklad (pevná doska, latkový rošt, lamelový rošt pevný / polohovací). O potrebách vybraného matraca vás informuje predajca.

 5. Aké máte zdravotné problémy - matrac s ortopedickými vlastnosťami dokáže uľaviť od bolestí chrbta, kĺbov, hlavy, šije.

Odporúčame prečítať:  Ako si správne vybrať vôňu do domu či bytu

Odpovede na tieto otázky vám pomôžu ujasniť, aký matrac vlastne potrebujete. Ak nebudete si aj napriek tomu vedieť rady, navštívte internetového pomocníka Dr Sleep, prístupného on-line na adrese http://www.drsleep.sk. Po zadaní niekoľkých parametrov vám odporučí konkrétny model matraca, ktorý bude vášmu chrbtu vyhovovať. Nájdete tu aj zaujímavé rady, tipy a články zo sveta zdravého spánku.

Odporúčame prečítať:  Formaldehyd – nebezpečný spolubývajúci

dr. sleep

Zdroj: Shutterstock®

Nie je nad vlastnú skúsenosť

Zoznam odporúčaných matracov si vytlačte alebo stiahnite do svojho chytrého telefónu, a navštívte špecializovanú predajňu matracov vo vašom okolí. Ukážte ho obsluhe, tieto modely vám bližšie predstavia, a pomôžu s výberom. Na matrac si ľahnite a vyskúšajte ho. Pár minút vám síce nebude stačiť, aby ste spoznali, či vám skutočne vyhovuje (to spoznáte až za 3 týždne používania), ale váš osobný pocit je tiež veľmi dôležitý.

Ak si nebudete výberom istí, v kľude si doma všetko premyslite, neponáhľajte sa. Za niekoľko dní navštívte predajňu ešte raz, a pýtajte sa na všetko, čo vás zaujíma. Zdravý a komfortný spánok na kvalitnom matraci stojí za trochu času a námahy.

Odporúčame prečítať:  Zariaďovanie interiéru bez problémov


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Martina Zahoranová 30.10.14 12:50

MZ
karma
92.00

určite kvalitný matrac prispieva ku kvalitnému spánku a tak sme si na výbere dali doma dosť záležať a sme naozaj spokojný

 • 0
Odpovedať

Lenka Vartovníková 31.10.14 21:38

LV
karma
-1.00

Správny matrac je hotový alchýmia, už som kupovala niekoľko a stále nie som celkom spokojná.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní