Aby biela bola biela: Ako sa správne starať o biele oblečenie?

Aby biela bola biela: Ako sa správne starať o biele oblečenie?

Biele oblečenie je síce krásne, no veľmi ťažké na údržbu. Niekedy sa ani nenazdáte a zo snehobieleho a úplne nového trička či košele vášho partnera je razom zažltnutá a zašednutá handra, ktorú by ste nevyvetrali už ani len na brigádu do záhrady.

Ako všetko, aj starostlivosť o biele oblečenie, má svoje pravidlá. Ak ich budete dodržovať, budete sa tešiť z belšej farby vašich odevov. My vám povieme, ako sa starať o biele oblečenie tak, aby sa nepríjemná situácia s novým, ale aj starým bielym oblečením nestala. Nasledujte tieto zásady!

Vyskúšaj: Domáce triky s citrónom: Použi ho aj úplne inak!

muž v snehobielej košeli

Zdroj: Shutterstock®

Škvrny si podajte ihneď

Aj tým najlepším z nás sa stane, že na svoju snehobielu košeľu či tričko, prípadne nohavice, niečo vylejú, vysypú a zanechá to škvrnu. Obzvlášť sa venujte škvrnám od kečupu, kávy a podobne, kedy je potrebné dať škvrne maximálnu pozornosť, a to ihneď a bezodkladne.

Úplne najlepšie je, ak máte poruke niečo na škvrny a necháte to pôsobiť asi štvrť hodiny, potom košeľu operte. Ak nie, choďte si škvrnu mierne zaprať vodou a operte oblečenie ihneď, ako je to možné.

Ako zabrániť hromadeniu?

Aj zašednutosť alebo zažltnutosť bieleho oblečenia sa hromadí postupne, neobjaví sa len tak zo dňa na deň. Biele oblečenie by ste mali oprať minimálne každé dve použitia, aj keď by ešte práčku vidieť nepotrebovalo. Zabránite tak hromadeniu neviditeľnej špiny, ktorá sa postupne ukáže ako nevkusná žltá či šedá.

Pozri aj: Folklórny motív: Trendová záležitosť alebo návrat ku koreňom?

ako na škvrny

Zdroj: Shutterstock®

Zásady správneho prania

Áno, možno sa vám to zdá ako hlúposť, no aj to, ako periete, zanecháva stopy na bielom oblečení. Rozdeľovanie farby od bieleho a čierneho je absolútna priorita. Možno si hovoríte, na čo, ale toto je prvý dôvod, prečo sú vaše biele tričká žlté. Ďalším dôležitým bodom je prášok alebo gél. Skúste nájsť taký, ktorý obsahuje bielidlo alebo jeho alternatívy. Bielej bielizni to zaisto pomôže.

V neposlednom rade neprepchávajte práčku, dávajte tam bielizne tak akurát, aby sa mala šancu vyprať dobre. Záleží aj na tom, koľko prášku dávate do prania. Riaďte sa pokynmi na obale! Aj viac prášku, aj menej prášku, ako je odporúčané množstvo, škodí bielemu oblečeniu.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 06.04.18 19:25

ĽŠ
karma
100.00

Všetko má svoje pravidlá, dobrý článok!

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 06.04.18 22:10

karma
109.00

Biela ešte belšia-hlásala reklama na prášok na pranie.Aj slnko vybieli biele prádlo.

  • 1
Odpovedať

Lucia Šeptáková 08.04.18 06:29

karma
107.00

Robím to tiež takto,ale niektoré veci už až také biele nie sú...

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní