Aj v tehotenstve sa môžete dobre vyspať! Poradíme vám ako na to

Aj v tehotenstve sa môžete dobre vyspať! Poradíme vám ako na to
 • 18.08.2015
 • PR článok

  • Zdieľaj:
 • 1

Nastávajúce mamičky každú noc bojujú s nepríjemnosťami spôsobenými veľkým bruchom, kopaním bábätka a potrebou častejšie vstávať na záchod. Aj napriek tomu sa ale môžu vyspať doružova.
 

Čakáte bábätko a neviete, ako si ľahnúť, aby ste ho neohrozili? Máme pre vás dobrú správu. Príroda všetko zariadila tak, že vám pretočenie do nevhodnej polohy jednoducho neumožní. Pretože svoje pohyby počas spánku nemôžete kontrolovať, neexistuje ani poloha, ktorá by bola vyložene nebezpečná. Zhruba do polovice tehotenstva teda môžete spať viacmenej ako chcete. Vo vyššom stupni potom samozrejme odborníci niektoré polohy odporúčajú viac a iné menej. Väčšinou ale nemusíte k lekárovi - vaše telo vám dá samo najavo, v akej polohe je mu najlepšie.

Odporúčame prečítať:  

Problémy so spánkom, o ktorých sa nehovorí (a často ani nevie)

Spite v správnej polohe

 • Poloha na bruchu je pre mnoho nastávajúcich mamičiek nepredstaviteľná, pritom sa ani s malým bruškom nie je čoho báť. Plod sa polohe prispôsobí a rozhodne nie je utláčaný. Čím väčšie bábätko, tým je pochopiteľne spánok na bruchu menej vhodný. Napríklad v deviatom mesiaci si ale na brucho neľahnete, aj keby ste chceli.

 • Poloha na chrbte je prekvapivo najmenej pohodlná a vhodná. Veľké brucho v nej tlačí na spodnú dutú žilu, čím bráni v návrate žilovej krvi do srdca. Kvôli tomu sa vám môže urobiť nevoľno ako pri poklese tlaku a môže dôjsť aj k strate vedomia.

 • Poloha na boku a najmä na ľavom je najlepšou možnosťou, ako sa v tehotenstve dobre vyspať.V tejto polohe môže krv dobre cirkulovať do vašich obličiek aj k bábätku. Váhu brucha tiež nenesiete vy ale matrac.

ako správne spať v tehotenstve

Zdroj: Shutterstock®

Záleží aj na vybavení postele

Kvalitný spánok je pre správny vývoj vášho dieťatka veľmi dôležitý. Nastávajúce mamičky by preto mali spať viac ako 8 hodín denne a ideálne hodinu cez deň. Dôležitý je aj pravidelný režim, ktorý by mal zahŕňať aj večerný odpočinkový rituál.

Mnoho mamičiek sa tiež zhoduje na tom, že sa im v tehotenstve najlepšie spalo na ľavom boku s jedným vankúšom pod bruchom a druhým medzi kolenami. Ak doma nemáte toľko voľných vankúšov, kúpte si aspoň praktický podkoleník.

 
ako správne spať v tehotenstve

Zdroj: Shutterstock®

Úplnou samozrejmosťou by tiež mal byť kvalitný matrac, pretože jedine taký uľaví vášmu chrbtu po celodennej námahe spojenej s nosením bábätka. Odporúčame penové matrace, ktoré majú vysokú elasticitu a dobre sa prispôsobia.  

Napríklad u matraca Riviera Plus od českého výrobcu Tropico si môžete zvoliť tuhšiu alebo mäkšiu stranu a navyše je v akcii, takže nezaťažíte rodinný rozpočet.

  Odporúčame prečítať:  
 
 

  • Zdieľaj:
 • 1
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Ivana Mrázková 31.07.18 17:30

IM
karma
-1.00

V tehotenstve to s tým spánkom síce nebolo kto vie ako slávne, ale rozhodne ho bolo viac než po tom, čo sa bábätko narodilo. Ja z toho potom mala také stavy, že som potom ten spánok tak nejako prekonala a potom už som ani nemohla zaspať.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní