Ako sa zbaviť ploštíc a štípancov od nich? Tieto triky pomôžu na 100 %!

Ako sa zbaviť ploštíc a štípancov od nich? Tieto triky pomôžu na 100 %!

  • Zdieľaj:
 • 4

Aj vám sa už neraz stalo, že ste sa ráno prebudili s menšími štípancami (vo veľkosti 1 – 3 mm) blízko pri sebe a vôbec ste netušili, čo to spôsobilo? Tak tento článok je určený presne pre vás. Tieto malé štípance sú častokrát spôsobené plošticami, ktoré sú aktívne najmä medzi 5. a 6. hodinou ráno. Väčšinou štipnutie týmto bezkrídlym hmyzom nepocítite, pretože pri uhryznutí do tela vstriekava látky s anestetickými účinkami, ktoré pokožku mierne znecitlivia, čím dokážu cicať krv aj bez toho, aby ste o tom vedeli.

Keď sa povie ploštica, tak automaticky každému ako prvé napadne prehliadať matrac, v ktorom sa udomácňujú najčastejšie. No vedeli ste, že ploštice by ste mali hľadať aj v iných častiach nábytku? Napríklad, častokrát sa zabývajú aj v lištách na podlahe, za obrazmi, v škárach nábytku, za tapetami a dokonca aj v elektrických zásuvkách.

Odporúčame: Ako ošetriť štípance od komárov? Takto zmierniš bolesť aj svrbenie!

čo pomáha na štípance od ploštíc

Zdroj: Shutterstock®

Ako zmierniť štípance od ploštíc?

Štípance od ploštíc sa najčastejšie vyskytujú v okolí pása alebo na tých častiach tela, ktoré nie sú počas spánku chránené kusom oblečenia. Štípance sú červené a navyše svrbivé. Základom však je neškriabať si ich, aby ste si nevytvorili krvavé rany, ktoré sa budú ťažšie hojiť. Ak ste teda boli štípancami obdarení, tak vyskúšajte niektorý z nasledujúcich trikov, ktoré vám od svrbenia uľavia.

 • Ľad – ak máte možnosť priložiť si na poštípané miesto ľad alebo aspoň studený obklad, tak to urobte. Je to to najlepšie, čo môžete spraviť pre zmiernenie svrbenia a pálenia pokožky.
 • Bazalka – táto bylinka má chladivé účinky, preto stačí rozdrviť niekoľko lístkov bazalky a priložiť na postihnuté miesto.
 • Jablčný ocot – obsahuje množstvo liečivých enzýmov a zároveň obsahuje protizápalové zložky, ktoré zmierňujú podráždenie pokožky. V tomto prípade stačí, ak pridáte dva a pol pohára do horúceho kúpeľa a vytvoríte si tak liečivý kúpeľ.
 • Citrón – má protizápalové účinky, vďaka ktorým zabíja baktérie a tým pomáha zmierniť akékoľvek podráždenie. Treba si však dávať pozor, pretože citrónová šťava je pomerne agresívna. Ak sa ju ale rozhodnete vyskúšať, tak ju odporúčame zriediť s vodou.
 • Aloe vera – je to najlepší pomocník pri liečbe viacerých problémov súvisiacich s pokožkou. A v tomto prípade nie je žiadnou výnimkou. Stačí ho aplikovať na postihnuté miesto a jeho chladivé, antibakteriálne a antimykotické účinky svrbenie zmiernia.

Poštípanie plošticou nie je vôbec nebezpečné. Ide len o nepríjemný pocit, hlavne čo sa svrbenia pokožky týka, ktoré pri správnej liečbe zmizne v priebehu jedného až dvoch týždňov. V prípade, že máte citlivejšiu pokožku, tak liečba štípancov od ploštíc sa môže predĺžiť až na tri a viac týždňov. No v takom prípade je potrebné siahnuť po silnejších liečivách, ako sú antihistaminiká či špeciálne krémy a gély určené na zmierneniu opuchov a svrbenia. 

čo pomáha na ploštice

Zdroj: Shutterstock®

Ako „vyhnať“ ploštice z domácnosti?

Vôbec nie je pravda, že sa ploštice udomácňujú len u ľudí, ktorí nedbajú na hygienu. Ploštice si jednoducho môžete priniesť ako suvenír z dovolenky alebo ako bonus k posteľnej bielizni, ktorú ste si kúpili. A zbaviť sa ich vôbec nie je jednoduché! Je to skôr beh na dlhú trať.

Pomôže vám však obyčajná biela krieda, ktorú stačí natrúsiť do blízkosti postele. Ploštice sa vám tak do nej nedostanú. Vyskúšať tiež môžete vodnú paru alebo odbornú dezinfekciu. Vodná para sa dostane aj do tej najmenšej štrbinky, kde dokáže ploštice vyhubiť. Ďalším riešením, ktoré môžete vyskúšať, je lepiaca páska. Ňou oblepte nožičky postele. Ploštice sa nedokážu držať na šmykľavom povrchu, preto sa k vám do postele nedostanú.

Dokonca pri probléme s plošticami môžeme nahliadnuť do análov a nazrieť tak do starodávnych spôsobov, ktoré proti nim používali naši predkovia. V tomto prípade môžeme hovoriť o fazuľových listoch, ktoré si ukladali okolo postele. Nie je to síce humánne, ale prečo to funguje? Fazuľové listy majú na svojom povrchu pichľavé štetinky, na ktoré sa ploštice napichajú svojimi nožičkami, a tak uhynú.

Mali ste už niekedy „tú česť“ byť poštípaní plošticami? Čo vám pomohlo pri liečbe štípancov?


  • Zdieľaj:
 • 4
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 24.06.19 06:06

ĽŠ
karma
100.00

Fazuľové listy prekvapili.

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 24.06.19 18:24

MM
karma
115.00

mám veľa štípancov od komárov, ploštice by ma už asi dorazili

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 24.06.19 21:51

JK
karma
100.00

Poznám a používam no fazulové listy tak to je novinka pre mňa

 • 0
Odpovedať

Tomáš Kamenár 25.06.19 10:50

TK
karma
105.00

zaujímavé

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Najlepšie mužské znamenia: Máte podľa astrológie dokonalého muža?
Znamenia

Najlepšie mužské znamenia: Máte podľa astrológie dokonalého muža?

 • 2
 • 24.09.2022
Celebrity narodené v znamení Škorpión
Znamenia

Celebrity narodené v znamení Škorpión

 • 0
 • 23.10.2022
Spontánnosť nemá v krvi každý! Ale tieto 3 znamenia zverokruhu ÁNO! Máš ju aj ty?
Znamenia

Spontánnosť nemá v krvi každý! Ale tieto 3 znamenia zverokruhu ÁNO! Máš ju aj ty?

 • 1
 • 30.11.2022