Ako si doma vypestovať bio citróny?

Ako si doma vypestovať bio citróny?
  • 12.02.2016
  • Lucia Hausknechtová

Pestovanie citrónovníkov je pre mnohých ľudí veľkou záľubou a ich najväčšou pýchou sú žlté, domáce citróny. Každý má svoje overené triky ako sa najlepšie o citrónovník starať, aby bola jeho úroda čo najväčšia.

Vyskúšajte si aj vy doma vypestovať svoju vlastnú úrodu a ochutnajte pravé bio citróny z vlastnej záhrady alebo črepníka. 

Hlavné zásady pri pestovaní

Predtým ako sa pustíte do pestovania citrónov by ste si mali uvedomiť, že citrónovníky sú tropické rastliny. To znamená, že im musíte vytvoriť také podmienky na život, ktoré sa budú najviac podobať tropickému podnebiu. Pre citrusy je ideálna teplota 22 až 26 stupňov Celzia.

Pestovanie citrónovníka v byte je jednou z možností, no izbová teplota im vyhovuje len od jari do jesene. Od polovice novembra do druhej polovice februára je nutné citrusy zazimovať a uložiť ich do chladnej miestnosti s teplotou 3 až 10 stupňov Celzia. Ak by bola teplota vyššia, pravidelne citrónovník zalievajte. 

Odporúčame prečítať: 8 večerných maškŕt, z ktorých nepriberieš

Ako si doma vypestovať bio citróny?

Zdroj: Shutterstock®

Pestovanie zo semienka

Citrónovník si môžete kúpiť vypestovaný v kvetináči alebo sa o vlastnú úrodu pokúsite od vlastného semienka. Kôstky z dozretého citróna zasadíme do pripravenej rašeliny a zalejeme trochou vody. Citrónovníku sa darí najviac v kvalitnej pôde s pH 6 a je potrebné, aby bola zemina stále slabo vlhká.

Ideálna teplota na pestovanie je okolo 25 stupňov Celzia. Po dvoch až troch týždňoch by sa mali objaviť prvé výhonky. Väčšinou z jedného semena vzíde viacero rastliniek. Tie, ktoré sú slabé a pomaly rastú je potrebné zlikvidovať. Keď sú citrónovníky väčšie, presadíme ich do samostatných kvetináčov a začneme prihnojovať. 

Odporúčame vyskúšať: Vyskúšajte v kuchyni rôzne druhy tekvíc

Ako si doma vypestovať bio citróny?

Zdroj: Shutterstock®

Týmto chybám sa vyhnite

1. Prelievanie

Hoci citrónovník potrebuje dostatok vody, nadmerným zalievaním môže dôjsť k premokreniu substrátu a rastlina časom vyhynie. Pri polievaní pridávajte len toľko vody, koľko pôda vsiakne a ak sa objaví voda v miske pod kvetináčom, vylejte ju.

2. Málo svetla

Ak chcete pestovať citrónovník v byte, ideálne je umiestniť ho čo najbližšie k oknu. V iných častiach bytu by sa rastline nedarilo a úrody by ste sa pravdepodobne nedočkali.

3. Nekvalitná zemina

Pestovanie citrónov nie je vôbec tak jednoduché ako sa môže zdať. Okrem správneho polievania a dostatočného svetla, je veľmi dôležitý aj substrát, v ktorom rastlina korení. Ideálne je zmiešať záhradnú zeminu, rašelinu a trochu riečneho piesku. 
 

Odporúčame prečítať: Viete, v čom vám pomôže kokosové mlieko?

Ako si doma vypestovať bio citróny?

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Soňa Krátka 12.02.16 18:58

SK
karma
114.00

trpezlivost,to je asi to co okrem ineho k tomu treba

  • 0
Odpovedať

Martina Putoráková 26.02.16 12:58

MP
karma
97.00

Poznam rodinku, ktora ma citronovnik uz niekolko rokov a vzdy maju az neuveritelnu urodu. Mozno sa raz odvazim aj ja...:)

  • 0
Odpovedať

Alena Ďurechová 29.02.16 18:46

karma
93.00

mám tmavý byt, v novom bývaní skúsim. Aj iné citrusy.

  • 0
Odpovedať

Erika Špacírová 05.03.16 17:13

karma
93.00

aj ja sa chystám pestovať citróny :) poznám ľudí, čo ich už pestujú roky u nás

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní