Ako si vybrať pravý olivový olej?

Ako si vybrať pravý olivový olej?
 • 06.07.2014
 • Barbora Daxner

  • Zdieľaj:
 • 2

V oblastiach Stredozemného mora sa olivový olej považuje za elixír života. Nezaobíde sa bez neho takmer žiaden pokrm mediteránskej kuchyne, či už talianskej, španielskej alebo gréckej.

Na trhu sa to však len tak hemží produktami, ktoré s olivovým olejom nemajú vonkoncom nič spoločné a teda nášmu zdraviu neprospievajú tak, akoby mali. Vieme, ako ich odhaliť. Pozorne študujte etiketu, obal a obsah. Vo všeobecnosti sa za najkvalitnejšie olivové oleje považujú tie pôvodom z Talianska, potom zo Španielska a z Grécka. 

Odporúčame prečítať: Menu s morským nádychom

Menej (odrôd) znamená viac

Napodobeniny olivového oleja sú zväčša vyrobené zo zvyškov olív, z ich šupiek a ostatného odpadu. Alebo sú zmesou rôznych odrôd, niekedy pokojne aj desiatich rozličných druhov. Kvalitné, drahé olivové oleje sa pritom vyrábajú len z jednej odrody olív. Každá odroda má svoje špecifické postavenie v rámci olivového háju, spôsob pestovania, zberu a dobu zrenia.

Niektoré odrody sa pestujú iba na úbočí, ďalšie na iných miestach a to im dodáva špecifickú veľkosť, sfarbenie, vôňu a chuť. Každý druh olív má svoj unikátny čas zrenia a zberu, v závislosti od toho, na aký druh oleja sa má použiť.

olivy

Zdroj: Shutterstock®

Niektoré olivové oleje sú totiž hutnejšie, aromatickejšie a chuťovo bohatšie, iné sú napríklad ľahšie a majú redšiu konzistenciu. Zistite, či sa na etikete píše, že olej je vyrobený len z jedného druhu olív alebo z viacerých a podľa toho si ho vložte do nákupného košíka.

Siahnite po takom, ktorý je označený ako extra panenský (extra virgin) , lisovaný za studena. Povšimnite si aj to, ako olej vyzerá. Je číry, bez zakalenia a prítomnosti zvyškov alebo sa na jeho dne nachádzajú usadeniny? Kvalitný olivový olej by mal byť absolútne čistý a číry.

Odporúčame prečítať: Zelenina ako hlavné jedlo

olivové oleje

Zdroj: Shutterstock®

Obal predáva - Kvalitné olivové oleje sa predávajú v sklenených fľašiach s tmavým zafarbením. Čím je sklo tmavšie, tým lepšie, pretože olej tak chráni pred slnečným a iným žiarením a zachováva jeho kvalitu. Naproti tomu nekvalitné olivové oleje sú balené v priesvitných plastových obaloch a sú oveľa lacnejšie.

Odporúčame prečítať: Recepty na fajnovú grilovačku

panenský olivový olej

Zdroj: Shutterstock®

Za kvalitu si priplatíte - V neposlednom rade je dôležitým faktorom pri výbere cena. Keďže pestovanie olív a výroba kvalitného olivového oleja je hotová veda a olivy sa zbierajú ručne, čistia sa mechanicky, výsledný produkt nestojí málo. Siahnite teda radšej po drahších výrobkoch, nesnažte sa na olivovom oleji šetriť, ak skutočne chcete, aby jeho používanie malo efekt či už pre vaše zdravie alebo chuťové poháriky. 

ako si vybrať olivový olej

Zdroj: Shutterstock®

Čerstvosť je kritická - Odborníci tvrdia, že čerstvý olej hoci aj tej najhoršej kvality je lepší než ten najkvalitnejší olej z minulého roka. Čo to v praxi znamená? Treba dodržiavať dátum spotreby. Nemal by byť dlhší ako 18 mesiacov od dátumu výroby. Pozorne si preto prečítajte etiketu. Na kvalitných olivových olejoch je uvedený rok zberu. 

Odporúčame prečítať: Pripravte si zdravé jednohubky

olivové oleje

Zdroj: Shutterstock®

Správne zaobchádzanie: Odborníci hovoria, že po otvorení by ste mali fľašu olivového oleja spotrebovať do 15 dní. Olej by sa mal uchovávať pri teplotách 14 -18 stupňoch Celzia.

Zdroj foto: Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com

  • Zdieľaj:
 • 2
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Martina Zahoranová 06.07.14 20:06

MZ
karma
92.00

olivový olej používam často a veľa hlavne teraz v lete na rôzne zeleninové šaláty, snažím sa vybrať si kvalitné za studena lisované oleje v tmavých sklenených fľaškách, aj keď sú drahšie myslím si že to poznať aj na chuti a keďže šalátiky ľúbi aj naša malá dcérka určite na tom nechcem šetriť

 • 0
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 11.07.17 20:11

PV
karma
111.00

Dakujem za rady .. Myslím ,že olivový olej kupujem ten NAJ.. Mám ho veľmi rada..

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Pigmentové škvrny trápia mnohé ženy. Čo ich spôsobuje a ako im dať zbohom?
Pleť

Pigmentové škvrny trápia mnohé ženy. Čo ich spôsobuje a ako im dať zbohom?

 • 9
 • 29.07.2021
Je možné zničené končeky vlasov nejako zachrániť? Fungujú zázraky?
Vlasy

Je možné zničené končeky vlasov nejako zachrániť? Fungujú zázraky?

 • 6
 • 10.08.2021
Ako na pigmentové škvrny na tvári podľa slovenských influenceriek?
Pleť

Ako na pigmentové škvrny na tvári podľa slovenských influenceriek?

 • 2
 • 15.09.2021
TOPlist