Ako udržať ovocie čerstvé po dlhší čas? Tieto triky musíš ovládať!

Ako udržať ovocie čerstvé po dlhší čas? Tieto triky musíš ovládať!
  • 30.05.2018
  • Simona Kostková

Sezóna čerstvého ovocia je tu a s ňou aj jeden obrovský problém. Prechádzate medzi regálmi v obchode a z každého na vás žiari iné farebné a voňavé ovocie. A niekedy vám to jednoducho nedá a musíte si kúpiť z každého. Aj keď veľmi dobre viete, že všetko to nezjete a mrazničku máte preplnenú. Čo s tým?

Bobuľové ovocie patrí medzi najsladšie letné potešenie, avšak jeho trvanlivosť je krátka. Keď už si prinesiete domov plný košík malín, máte obmedzené možnosti, ako ich využiť. Buď ich ešte v ten deň zjete alebo zamrazíte či inak spracujete. My vám poradíme, ako predĺžiť životnosť čerstvému ovociu, aby vám vydržalo čo najdlhšie.

Menej je viac

K príjemnej letnej pohode neodmysliteľne patrí všetko drobné ovocie, ktoré nájdete či už v obchode alebo na záhrade. Lenže, nie je dôležité iba si vybrať to najkrajšie a najlacnejšie, ale je potrebné sa o nakúpené ovocie aj dodatočne postarať. Samozrejme vieme, že skoro nikto na to nemá čas a chuť, kontrolovať jahody každú hodinu, či nezačali hniť alebo ich chytať mimoriadne opatrne, aby sa "nepomačkali".

Prvou dôležitou radou je správny výber. Nevyberajte ovocie iba podľa ceny alebo podľa „tých vrchných“ kúskov, ale kontrolujte každý jeden kus! Je to dôležité preto, lebo stačí jeden plesnivý kus ovocia a ten veľmi rýchlo nakazí všetky ďalšie. Dôležitá je aj manipulácia s ovocím – určite by ste ho nemali hádzať do vrecka alebo do misky tak, akoby to bola malá basketbalová lopta.

Zaujme ťa: Ovocie dula: Ešte pred pár rokmi bežné ako jablká. Ako je to dnes?

bobuľové ovocie

Zdroj: Shutterstock®

Bobuľové ovocie patrí do mrazničky

Ak ste si už vybrali tie najkrajšie plody z najkrajších, premyslite si, či sa vám neoplatí radšej prísť aj ďalší deň do obchodu po ďalšie. Najväčší problém všetkých žien je ten, že nakupujú vo veľkom množstve, i keď vedia, že sa všetko nezje. Poznáte to? Určite sa vám vyplatí nakupovať častejšie a menej, ovocie vám nikam neutečie.

V prípade, že ste nakúpili veľké množstvo ovocia alebo vám suseda dala debnu, plnú jahôd, viete čo spraviť? Väčšina bobuľového ovocia vám vydrží v chladničke maximálne tri dni. Avšak, ideálnou voľbou, ako uchovať jeho chuť aj vôňu a hlavne tvar, je zamrazenie. Postačí vám papier na pečenie, na ktorý rozložíte ovocie a predmrazíte ho. Keď plody stuhnú, preložte ich do misky alebo mraziaceho vrecúška a zamrazte.

ako zamraziť ovocie

Zdroj: Shutterstock®

Pred zjedením umyte!

Klasické pravidlo, ktoré platí pri väčšine ovocia aj zeleniny, znie – umývať až tesne pred jedením. To platí aj o bobuľovom ovocí, avšak my poznáme malú fintu. Ak viete, že ovocie budete jesť až na ďalší deň, ale omylom ste ho umyli alebo len chcete predĺžiť jeho životnosť, vyskúšajte octový kúpeľ. Nezabudnite aj na ďalšie pravidlo – čistite ovocie čo najneskôr, čiže až keď sa rozhodne pripraviť kúpeľ! Ako ho pripraviť?

Do väčšej misky si dajte tri poháre vody a jeden pohár bieleho octu. Ponorte do toho ovocie, následne dajte na cedidlo a poriadne prepláchnite studenou vodou. Bobuľky položte na papierový obrúsok a osušte. Ak je dostatočne suché, vložte ho do dózy, ktorá je vystlaná papierovým obrúskom a teraz ho môžete v pokoji vložiť do chladničky. Je potrebné, aby ste papier pravidelne vymieňali a veko dózy nezatvárali úplne.

čerstvé jahody

Zdroj: Shutterstock®

Milé dámy, na záver nezabudnite ovocie po celú dobu udržovať v suchom prostredí a mimo slnka. Čerstvé ovocie nemusíte iba zjesť alebo zamraziť, ale môžete si pripraviť lahodný džem či ho nechať usušiť. Malý tip: Ak chcete zachovať jahody krásne červené, pridajte k nim kvapku citrónovej šťavy, pokojne aj pred zamrazením. Zamrazujte radšej veľké jahody vcelku.

 


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Libuše Šumná 30.05.18 13:16

karma
113.00

výborné rady, budu se řídit podle nich

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 30.05.18 21:55

karma
109.00

Tiež rada nakupujem zo všetkého trochu,ale potom sa snažím to rýchle skonzumovať,aby mi ovocie nezhnilo.

  • 0
Odpovedať

Janka Komadova 08.06.22 21:38

karma
-1.00

Super rady rada vyskúšam

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní