Akú zeleninu pestovať na balkóne? Toto ti porastie jedna radosť!

Akú zeleninu pestovať na balkóne? Toto ti porastie jedna radosť!

Nemáte záhradku a túžite po prísune vitamínov zo zeleniny, ktorú si dopestujete sami? Láka vás nakrájať si vlastné reďkovky do šalátu alebo odtrhnúť petržlen do polievky? Pokiaľ disponujete aspoň stredne veľkým balkónom, môžete si dopestovať rôzne druhy zeleniny. Pozrite sa na to, akú zeleninu je vhodné pestovať na balkóne, ale v prvom rade sa dozviete o základných pravidlách tohto typu „záhradníčenia“.

Základné pravidlá pestovania zeleniny na balkóne

 • Rastliny treba pestovať vo väčších a dostatočne hlbokých nádobách, ktoré prispôsobujeme podľa druhu tej-ktorej zeleniny. Je dôležité, aby mali črepníky odvodňovacie otvory a boli položené na miskách, ktoré zachytia odtekajúcu vodu. Misky kontrolujte, vylievajte prebytočnú vodu, a to najmä po daždi.
 • Dôležité je taktiež nádoby na pestovanie dobre upevniť a zabezpečiť proti uvoľneniu. Myslite na to, že počasie nebude vždy ideálne a vietor dokáže urobiť veľa škody.
 • Z bezpečnostného hľadiska je taktiež dôležité vedieť, aké zaťaženie váš balkón zvládne, nakoľko veľké nádoby so zeminou sú dosť veľkým nákladom.
 • Črepníky naplňte vhodným a kvalitným substrátom, nezabudnite ani na drenáž. Nenapĺňajte črepníky úplne po vrch, radšej nechajte od vrchu dostatočný odstup od substrátu. Ak totiž dôjde na silný dážď alebo vietor, nebudete musieť neustále upratovať balkón od blata.
 • Nezabudnite rastlinky pravidelne polievať, aby substrát nepreschol. Dbajte na dostatočnú zálievku, a to ráno a večer.
 • Zohľadnite nároky jednotlivých druhov zeleniny na svetlo a priestor, vytvorte vhodné podmienky. Ako ideálne sa na balkón javia predovšetkým zakrpatené odrody.
 • Rastlinky si môžete vypestovať od semienka, ale ak chcete mať väčšiu pravdepodobnosť úspechu, stavte na predpestované sadenice

Pozri aj: Ako presádzať orchidey? Osvoj si niekoľko pestovateľských tipov

akú zeleninu na balkón

Zdroj: Shutterstock®

Paradajky či papriky?

Je váš balkón slnečný takmer po celý deň? Tak môžete skúsiť pestovať paradajky. Ako asi viete, sú pomerne náročné na priestor. Doprajte im teda dostatok miesta a vyberajte z odrôd, ktoré sú vzrastom kompaktnejšie a menšie. Aj napriek tomuto výberu počítajte s tým, že budú potrebovať oporu. Nezabúdajte ani na pravidelné prihnojovanie, keďže ide o rastlinky náročnejšie na dostatok živín. Ak vám zostalo v nádobe miesto, môžete paradajky „podsadiť“ aj inou zeleninou, ba dokonca aj kvetinami. Ideálne ich možno kombinovať s cesnakom, reďkovkou, šalátom, špenátom, bazalkou či nechtíkom. Balkónové cherry paradajky vám urobia radosť nielen chuťou, ale aj zaujímavým výzorom. Poobzerajte sa po rôznych vzhľadovo pôsobivých odrodách.

Rovnako teplomilnými rastlinkami sú aj papriky. V zásade pri ich pestovaní platí to isté ako pri paradajkách. A nezabudnite malé sadeničky chrániť pred silným vetrom, ktorý môže vašu úrodu vo všeobecnosti dosť zredukovať. Ak sa však bojíte mohutnosti rastliny papriky, môžete si vybrať na pestovanie aj chilli papriku, ktorá vám skrášli balkón svojimi výrazne sfarbenými plodmi.

Zaujme ťa: Veľké chyby pri praní: Tieto tri vážne ohrozujú tvoje zdravie!

pestovanie paradajok na balkóne

Zdroj: Shutterstock®

Jednoduchá cesta pestovateľa začiatočníka

Pokiaľ sa bojíte náročnosti rastlín paradajok či paprík a s pestovaním na balkóne (alebo celkovo) len začínate, skúste to s reďkovkami. Sú nenáročné, rastú rýchlo a úrodu môžete zberať už niekoľko týždňov po vysadení. Základom je dostatočne hlboká nádoba, aby mali korene potrebné miesto. Aj napriek nenáročnosti reďkoviek ich nezabudnite pravidelne polievať. V preschnutom substráte nevypestujete zeleninu so šťavnatou a chrumkavou dužinou. Nedostatok vlahy sa na reďkovkách podpisuje v ich štipľavosti a taktiež sa v nich tvorí akoby riedka vata.

pestovanie reďkovky na balkóne

Zdroj: Shutterstock®

Petržlen a mrkva

Skúsiť to môžete aj s touto koreňovou zeleninou, ktorú využijete hoci aj do nedeľnej polievky. V kuchyni istotne oceníte aj čerstvú petržlenovú vňať. Rast petržlenu a mrkvy bude síce pomalší a možno nie taký bezproblémový ako u reďkoviek, ale určite to stojí za to. Vyberať by ste si mali odrody s kratším koreňom a namiesto klasickej mrkvy zvážiť pestovanie baby karotky.

Vybrali sme: Toxické kamene: Tieto radšej ani nechytaj do rúk!

pestovanie petržlenu na balkóne

Zdroj: Shutterstock®

Jedlá okrasa

Mangold, listová zelenina bohatá na antioxidanty, naberá na popularite. Nie je problém, aby ste si ju vypestovali i na vašom balkóne. Predpokladom úspešného pestovania je slnečné stanovište a hlbšia nádoba. Mangold nielenže spestrí váš jedálniček, ale svojimi nápadnými červeno-fialovými listami oživí aj balkónovú minizáhradku.

pestovanie mangoldu na balkóne

Zdroj: Shutterstock®

Aká zelenina je vhodná na tienistejší balkón?

Ak váš balkón nepatrí práve medzi tie najslnečnejšie, nemusíte sa vzdať vášho pestovateľského zápalu, ale treba zvážiť tie typy rastliniek, ktorým nebude vadiť ani polotieň. Chcete rýchlu a výdatnú úrodu? Tak si vysaďte šaláty, ktoré budete môcť počas sezóny zberať aj niekoľkokrát. Polotieň im nevadí, záležať si však dajte na pravidelnej zálievke a udržujte substrát vždy vlhký. V polotieni sa darí aj špenátu či rukole. Pre tieto rastlinky vyberajte skôr širšie kvetináče, ale s hĺbkou si až také problémy robiť nemusíte.


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Ľubica Šťastná 14.04.19 08:31

ĽŠ
karma
100.00

Dobrý rady!

 • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 14.04.19 19:26

MM
karma
100.00

máme malý balkón a skoro celý deň tieň, som rada, že aspoň určitým kvetom to vyhovuje, našťastie máme veľkú záhradu

 • 2
Odpovedať

Jana Komadová 14.04.19 19:51

JK
karma
100.00

Tak to je fájnže aj na balkóne sa dá pestovať zelenina ja bývam na dedine a mám záhradu aj pole

 • 1
Odpovedať

Anton Marek 15.04.19 16:06

karma
127.00

Ja sa obávam, že by to vyžadovalo častú zálievku.

 • 1
Odpovedať

Jana Čipková 21.04.19 18:51

karma
106.00

Na balkóne pestujem pažítku a na parapete balkónové paradajky. Je to pôžitok odtrhnúť si na raňajky paradajku a vychutnať si jej čerstvosť. Závidím ľuďom čo bývajú v dome a majú svoju zeleninovú záhradku.

 • 2
Odpovedať

Tomáš Kamenár 23.04.19 12:53

TK
karma
105.00

zaujímavé

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní