Bedeker modernej kuchyne

Bedeker modernej kuchyne

  • Zdieľaj:
 • 16
 • 2

Súčasné gazdinky sa snažia kráčať s dobou. Kuchyňa už dávno nie je miestom, kde sa „iba“ varí. Sledujú trendy a vychytávky, hľadajú inšpirácie ako si jednotlivé procesy domácich prác čo najviac zefektívniť a spríjemniť.

Osvojte si spolu s nami pár jednoduchých rád a fungujte vo svojom kráľovstve moderne – s úsporou času energií a s ohľadom na životné prostredie.

Vo svojom bedekri modernej kuchyne vám poradí spoločnosť Henkel, odborník na automatické umývanie riadu.

Na úvod ukladanie riadu

Než sa pustíme do riešenia otázky umývacích cyklov alebo čistiacich prostriedkov, položme si základnú otázku: Vieme správne ukladať riad do umývačky? Znie to možno banálne, no v mnohých prípadoch je to achillova päta čistého riadu. 

Tu je kontrolný návod:

 • Základný princíp je ukladať väčší riad do spodného koša umývačky a ľahší alebo krehký riad do horného koša.
 • Pozor na plastový riad (určený do umývačky riadu). Ten patrí vždy na hornú mriežku.
 • Striedajte veľké a malé taniere, hlboké s tými plytkými.
 • Príbory triediť nemusíte, stačí ich vložiť do umývačky rukoväťou smerom nadol. Výnimkou je, ak má vaša umývačka osobitný zásobník pre príbor, vtedy by ste príbor triediť mali.

Odporúčame tiež:  Prečo nahradiť sladkosti sladkými malinami

bedeker modernej kuchyne - umyvacka riadu

Zdroj: Shutterstock®

A nezabudnite na odstránenie zvyškov jedla ešte predtým, ako sa pustíte do ukladania riadu do umývačky.

Upozornenie číslo 1: Uistite sa, že každý kus riadu v umývačke má svoje miesto! Umývacie ramená sa musia voľne otáčať a nesmú narážať na žiadnu prekážku. Predumývanie nie je nutné a už vôbec nie ekologické.

Upozornenie číslo 2: Nezabúdajte, že sú tu stále predmety, ktoré do umývačky nepatria. Automatické umývanie zvážte pri predmetoch z hliníka, cínu, liatiny a striebra alebo starožitné, vzácne kusy riadu. Rovnako tak výrobcovia panvíc odporúčajú skôr ručné umývanie. To isté platí pre plastové predmety (pokiaľ nie sú označené ako vhodné do umývačky riadu) alebo pre väčšie drevené predmety, ako doska na krájanie (najmä ak zapínate cyklus pri vysokých teplotách, napr. 75 °C).

Všeobecne platí, že do umývačky riadu patrí bežný kuchynský riad ako sú poháre, taniere, šálky, misy, hrnce, príbor a pod. Špecifickejšie kuchynské potreby sa odporúčajú umývať skôr ručne. 

Odporúčame tiež: Všetko čo by ste mali vedieť o pleťovom sére

bedeker modernej kuchyne - umyvacka riadu

Zdroj: Shutterstock®

Správne dávkujte

Rovnako dôležité ako zvoliť vhodný čistiaci program a prostriedok je správne dávkovanie. Aj to sa podpíše na celkovej úspore a kvalite umytia.

 1. Spôsob dávkovania závisí v prvom rade od toho, aký druh čistiaceho prostriedku používate. Platí zlaté pravidlo: vždy sa riaďte tým, čo je písané na obale produktu. Ak je na ňom uvedené, že stačí jedna tableta, nedávajte pre „váš dobrý pocit“ zbytočne viac. Je to plytvanie. Výrobcovia uvádzajú dávkovanie tak, aby bol dodržaný požadovaný výsledný efekt.

 2. Do hlavného dávkovača patrí vždy „hlavný“ čistiaci prostriedok v podobe tablety, gélu alebo prášku.

 3. Aditíva ako soľ a oplachovač sa umiestňujú do ďalších dávkovacích komôr, ktorými sú štandardné umývačky už bežne vybavené. Väčšinou sa ich vloží do komory rovno väčšie množstvo a umývačka si z nich pomaly míňa. O ich nedostatku vás potom štandardne upozorní kontrolka. V prípade použitia multifunkčných prostriedkov dávkujete iba jeden čistiaci prostriedok do hlavnej komory a o nič viac sa nemusíte starať. 

Odporúčame tiež:  Domácnosť s vôňou čistoty s novinkami Henkel

Aký program zapnúť?

Značkové umývačky riadu v súčasnosti disponujú takými programami, že uspokoja takmer akékoľvek prianie modernej panej v domácnosti. V porovnaní s ručným umývaním riadu navyše výrazne šetria vodu a energiu, o čase ani nehovoriac. Možno aj preto u nás stúpa trend nákupu umývačiek riadu. Momentálne sa penetrácia umývačiek riadu pohybuje na 23,9%*.

Dnešné programy ponúkajú viaceré možnosti nastavení a vy tak nemusíte všetok riad umývať iba pri 70 °C. Okrem normálnych/univerzálnych programov s teplotou umývania 55-70 °C, je možné použiť pre sklo či málo znečistený riad rýchloprogramy /šetriace programy s rozsahom teploty 35 až 45 °C alebo ekoprogram s teplotami v rozmedzí 50 až 55 °C.

Toto teplotné rozmedzie berte ako orientačný údaj. Konkrétne údaje hľadajte u jednotlivých výrobcov modelov umývačiek riadu.

bedeker modernej kuchyne - umyvacka riadu

Zdroj: Shutterstock®

Ktorý prostriedok zvoliť?

Riad už je roztriedený, všetko nachystané. Prichádza čas vložiť čistiaci prostriedok. Ale ktorý? Ponuka je stále širšia, dnes už ani zďaleka nie je v ponuke iba jeden produkt, ale celá ich plejáda. Naše nároky pritom stúpajú. Od čistiaceho prostriedku do umývačky riadu očakávame predovšetkým, že odstráni a rozpustí nečistoty, zabráni usádzaniu vodného kameňa, odstráni škvrny od jedla a nakoniec riad i ochráni. V dnešných časoch navyše zohráva stále väčšiu úlohu i to, či je produkt ekologický. Vyberajte si radšej vždy bezfosfátové čistiace prostriedky. Majú rovnaký účinok ako tie s obsahom fosfátov, no nezaťažujú životné prostredie.

V tomto okamihu sa naskytá hneď niekoľko možností, po akom prostriedku natiahnuť ruku – sú tu čistiace prostriedky multifunkčné, štandardné a aditíva. Aký je v nich rozdiel?

 • Multifunkčný čistič = všetky funkcie umývania v jednom prostriedku

 • Štandardný čistič = čistiaci prostriedok + soľ + oplachovač

Odporúčame tiež: Najúčinnejšie tablety Somat Gold získali zlatý obal

bedeker modernej kuchyne - umyvacka riadu

Zdroj: Shutterstock®

Medzi multifunkčné čističe sa väčšinou radia produkty prémiovej kvality, keďže poskytujú rad funkcií v jednom, predovšetkým funkciu soli a oplachovača. Tie najlepšie značky ponúkajú aj mnohé rozšírené funkcie, ako lesk nerezového riadu, ochrana skla a dekóru alebo funkciu ochrany pred vodným kameňom.

Príkladom tejto kategórie sú napríklad produkty prémiového radu GOLD – GOLD 12 Actions, Somat GOLD Gel alebo Somat tablety All in 1.

Medzi štandardné čističe radíme produkty označované ako Classic – vo formách tabliet, gélu a prášku. Kým multifunkčné produkty disponujú radom funkcií vrátane oplachovača a funkcie soli, štandardné čističe tieto funkcie v sebe nemajú. Pri ich používaní je preto nutné pridať do umývačky aj aditíva, a teda použiť soľ a oplachovač. Iba tak bude výsledok dokonalý.

Vyskúšajte napríklad kombináciu: čistič Somat Classic (tablety, prášok alebo gél) a k tomu voľte aditíva, ako: Somat soľ, Somat oplachovač, Somat intenzívny tekutý čistič umývačky, Somat čistič umývačky v tabletách alebo Somat Deo Duo-Perls deodorant do umývačky riadu.

Dajte si ale pozor, ak máte doma veľmi tvrdú vodu (nad 21 ° dH). Vtedy by ste mali pridávať soľ a oplachovač dokonca aj k multifunkčným čističom. O tom, ako tvrdú vodu doma máte, zistíte bezplatne vo vodárni v mieste vášho bydliska. 

Odporúčame tiež: Ako sa dá schudnúť so smoothie?

A čo so zápachom?

Príčin, prečo pretrváva nepríjemný zápach môže byť hneď niekoľko:

 1. Nesprávne zapojenie umývačky riadu – pamätajte, že odpadová hadica musí byť pripojená k sifónu zabraňujúcemu šíreniu zápachu a hadice nesmie byť zlomená.

 2. Zlý výber umývacieho cyklu s ohľadom na mieru znečistenia riadu – v dôsledku toho sa vo filtri umývačky usadia zvyšky jedla a zápach je na svete. V takom prípade umývačku poriadne vyčistite. Použite napríklad Somat čistič umývačky riadu – dokonale zbaví vašu umývačku zvyškov mastnoty a vodného kameňa, ktorý sa v nej usádza, a to aj keď v nej práve prebieha normálny cyklus umývania riadu.

 3. Dlhé prestávky medzi jednotlivými cyklami – v tomto prípade odporúčame použiť deodorant do umývačky, napríklad Somat Deo Duo-Perls Odor Block, ktorý zabraňuje hromadeniu pachov. 

bedeker modernej kuchyne - umyvacka riadu

Zdroj: Shutterstock®

Na záver pár tipov, s ktorými ušetríte zopár eur

 • Používajte úsporné umývacie cykly, kedykoľvek je to možné.
 • Zapínajte iba naplnenú umývačku riadu. Umývačka využíva rovnaké množstvo vody, či už je poloprázdna, alebo úplne plná. Vkladajte riad do umývačky priebežne, počas dňa a na konci dňa ju zapnite. Spotrebujete tak výrazne menej vody a aj energie, ako keď by ste ju zapínali počas dňa pribežne.
 • Neoplachujte riad predtým, než ho dáte do umývačky. Moderné umývačky riadu v kombinácii s kvalitnými produktmi (napríklad značky Somat), dokážu perfektne umyť dokonca aj silne znečistený riad. Odstráňte iba väčšie zvyšky jedla, vyprázdnite poháre a hrnčeky. Ak je podľa vás, predsa len nutné, niektoré kusy riadu opláchnuť, používajte studenú či vlažnú vodu.
 • Používajte sušenie vzduchom, pokiaľ takú funkciu vaša umývačka riadu ponúka. V prípade, že vlastníte starší typ, vyskúšajte ju po poslednej oplachovacej fáze vypnúť, otvoriť dvierka a nechajte riad vyschnúť prirodzeným spôsobom.
 • Plňte umývačku riadom podľa návodu výrobcu. Naplňte celé koše, tým zužitkujete vodu a energiu na maximum. Radšej ponechajte dostatočné miesto pre cirkuláciu potrebného množstva vody pre bezchybné umytie.  

Odporúčame tiež:  Zdravý recept: Falafel zo sladkých zemiakov


  • Zdieľaj:
 • 16
 • 2
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Mária Zámečníková 15.07.16 10:10

MZ
karma
-1.00

Super tipy na záver :)

 • 0
Odpovedať

Janka Kazimirova 18.09.16 08:32

JK
karma
-1.00

na hornej mriežke

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Vek je len číslo! Ktoré celebritné páry sú toho dôkazom?
Voľný čas

Vek je len číslo! Ktoré celebritné páry sú toho dôkazom?

 • 130
 • 5
 • 02.01.2021
Nie je po záruke, ale ani čerstvé: Vieš, čo prezradí staré vajce?
Domácnosť

Nie je po záruke, ale ani čerstvé: Vieš, čo prezradí staré vajce?

 • 137
 • 5
 • 07.03.2021
Starbucks Bubble Pop Frappuccino: Kopec zábavy v jednom pohári
Voľný čas

Starbucks Bubble Pop Frappuccino: Kopec zábavy v jednom pohári

 • 18
 • 0
 • 14.04.2021
TOPlist