Čistenie WC asi nepatrí medzi najobľúbenejšie činnosti v domácnosti. Je však nevyhnutné, aby sme sa v rámci upratovania zamerali aj na dôkladné vyčistenie toalety. Pretože len bežné povrchné čistenie nemusí účinne zatočiť s baktériami, ale taktiež s mimoriadne odolným vodným kameňom. Ako dostať svoje WC do top stavu? Nad tým si asi lámu hlavu mnohé gazdinky. Veríme, že tipy, ktoré spomíname v článku, vám vaše čistenie zjednodušia a konečný efekt bude dokonalý.
Bomba vo WC mise – skvelý nápad!
Ak poznáte bomby do kúpeľa, tak ste sa pravdepodobne nezľakli nadpisu. Bomby do WC, ktoré si bez problémov dokážete vyrobiť v domácich podmienkach, šumia rovnako pekne, ale sú zároveň aj veľmi efektívne pri čistení toalety. Obsahujú totiž okrem sódy bikarbóny, obľúbeného a všestranného pomocníka pri upratovaní v domácnosti, aj kyselinu citrónovú, ktorá má vynikajúcu odvápňovaciu schopnosť, takže vodný kameň v toalete nebude mať šancu.
Na WC bomby budete potrebovať: 200 gramov sódy bikarbóny, 80 gramov práškovej kyseliny citrónovej a zhruba lyžicu klasického saponátu na riad, peknú vôňu docielite aj pár kvapkami vášho obľúbeného esenciálneho oleja (to je však len voliteľná zložka, ktorú môžete vynechať). V nádobe si zmiešajte suché ingrediencie a potom veľmi postupne a opatrne pridávajte tekutú zložku. Zatiaľ celú zmes miešajte, až kým nenadobudne konzistenciu mokrého piesku. Ak sa vám bude zdať zmes stále suchá, môžete pridať aj trošku vody. Najlepšie je ju aplikovať rovnomerne sprejom. Túto zmes potom dajte do malých formičiek (môžete použiť aj vnútro z bonboniéry) a nechajte stáť aspoň 8 – 10 hodín, kým hmota definitívne stuhne. Potom už stačí bomby len vyklopiť, urobiť si zásobu do skleneného uzatvárateľného pohára a keď budete potrebovať vaše WC rýchlo vydezinfikovať a aj zbaviť usadenín, jednu z nich len hodíte do misy vašej toalety.
Pozri aj: 3 spôsoby, ako použiť sódu bikarbónu v domácnosti: Toto ti uľahčí život!
Bude ťa zaujímať
Vodka proti bakteriálnemu povlaku
Alkohol účinne bojuje proti zdraviu škodlivým baktériám. Stačí, keď každý mesiac obetujete aspoň deci vodky, ale pokojne aj viac (ak žiadnu doma nemáte, stačí vám zohnať tú najlacnejšiu). Vlejte ju jednoducho do záchodovej misy, kde bude pôsobiť proti vytváraniu bakteriálnych povlakov, ktoré sa bežne vyskytujú na vodných okrajoch a môžete ich pozorovať aj vo forme žltých útvarov. Vodku nemusíte len jednoducho vyliať, ale môžete s ňou vnútro záchodu aj vyčistiť s pomocou WC kefy. Vodka skvelo vydezinfikuje vnútro WC, ale je vynikajúcou voľbou aj na dezinfekciu WC dosky či sedadla. Tento alkohol dokonca dokáže zabrániť aj šíreniu plesní v kúpeľni. Ak máte napríklad na plesne náchylný sprchovací kút, stačí ho nastriekať nezriedenou vodkou, nechať pôsobiť zhruba 10 minút a potom spláchnuť vodou.
Ocot – dezinfikuje a bojuje proti vodnému kameňu
Nažltlý vodný kameň pôsobí v záchodovej mise naozaj odpudivo. Ide vlastne o vyzrážaný povlak uhličitanu vápenatého, ktorý vytvára usadeniny a časom dokáže upchať aj potrubie. Ocot pôsobí ako dezinfekcia aj rozpúšťač vodného kameňa v jednom. Viete ho použiť na množstvo povrchov, a to ako v kuchyni, tak aj v kúpeľni. Jeho aplikácia pri čistení WC môže mať rôzne podoby. Nám sa javia ako najúčinnejšie nasledujúce postupy.
Veľmi efektívne je naliať čistý ocot do odčerpanej WC misy, v ktorej ho necháte pôsobiť čo najdlhšie. Potom misu vydrhnite kefou a spláchnite. Ak chcete odstrániť vodný kameň zo splachovacej nádržky, bolo by dobré, nechať v nej ocot pôsobiť cez noc. Predtým nádržku vypustite a zastavte prívod vody, aby mohla účinná sila octu pôsobiť v čo najkoncentrovanejšej podobe. Ráno potom stačí aspoň dvakrát po sebe spláchnuť. Preventívne budete bojovať proti vodnému kameňu aj tak, že z času na čas prilejete k vode do nádržky trošku z octu.
Na ďalší efektívny octový trik budete potrebovať okrem octu aj toaletný papier, ktorého kúsky necháte v octe nasiaknuť. Odčerpajte vodu z WC, vnútorné steny misy pretrite suchou handrou a potom na vnútro WC ponaliepajte tieto octové kúsky toaletného papiera. Nechajte ich pôsobiť čo najdlhšie. Ide tu o cielené čistenie vnútorných stien WC misy, ktoré odolávajú všetkým snahám o odstránenie vodného kameňa. Po dostatočne dlhom pôsobení kúsky papiera odstráňte, misu dočistite kefou a spláchnite.
Bude ťa zaujímať
Dôležitý je aj čas a dôraz na detail
Nech už pracujete s akýmkoľvek čistiacim prostriedkom, dôležité je, koľko času mu dáte na jeho pôsobenie pred spláchnutím a tiež je podstatné, aký postup zvolíte a čo všetko vyčistíte. Dezinfekciu a vyčistenie si totiž nezaslúži len samotná záchodová misa, ale aj ostatné súčasti toalety – WC-doska, nádrž, splachovač... a, samozrejme, aj kefu na záchod s nádobkou treba dobre vydezinfikovať. Ideálnym postupom na vyčistenie WC, hoci aj bežným prostriedkom, je ten, keď tento vybraný čistič najprv aplikujete do vnútra WC, necháte ho pôsobiť, no a medzitým dôkladne vydezinfikujete a poumývate aj ostatné súčasti toalety, na ktoré sa taktiež zachytáva špina a baktérie, hoci tieto povrchy nemusia vyzerať na prvý pohľad znečistene. Na dezinfekciu môžete použiť váš obľúbený prostriedok, ale na tento účel je veľmi vhodná aj spomínaná vodka, niekto dáva prednosť dokonca bielidlu.
Čas, v rámci ktorého sa venujete čisteniu svojej toalety z vonkajšej strany, väčšinou postačuje na pôsobenie bežného prostriedku, ktorý ste aplikovali do vnútra záchodu. Takže sa po vonkajšom očistení môžete znova zamerať na dočistenie vnútornej časti misy. Vyzerá to ako drobnosť, ale aj tento postup vám môže zefektívniť upratovanie a zvýšiť hygienickosť vášho WC. Spomeňte si na to, kedy naposledy ste kompletne vyčistili svoje WC, a to odspodu až po splachovač.
Vybrali sme: Čo robiť pri rezaní a pálení očí? Skús tieto spoľahlivé triky!
- Anketa
NA ČISTENIE SVOJEJ TOALETY POUŽÍVATE VÄČŠINOU:
Odpovedalo 162 ľudí