Čo nepatrí do odtoku? Tieto veci doň za žiadnych okolností nesplachuj

Čo nepatrí do odtoku? Tieto veci doň za žiadnych okolností nesplachuj

    • Zdieľaj:
  • 2

Ak by sme sa mali zamyslieť nad najšpinavejšími miestami v našej domácnosti, tak kuchynský drez by bol, po záchode, hneď druhým najšpinavejším miestom, plným baktérií. K tomu, že si práve kuchynský drez vyslúžil takýto nepotešujúci titul, sme v podstate prispeli sami. Veď len sa zamyslite – čo robíte s nevydarenou polievkou? Kam vylievate pripálenú masť? Kam vylievate grunt z kávy? Asi už nemusíme ani ďalej pokračovať.

Poďme to preto zmeniť! Spravme z kuchynského odtoku čisté miesto, ktoré nebude zapáchať, nebude sa upchávať a nebude plné baktérií. Ako na to? Povieme vám, čo by ste za žiadnych okolností nemali do odtoku splachovať.

Pozri aj: Zero waste v kuchyni: Spotrebuj zeleninu od vňate až po koreň!

olej v umývadle

Zdroj: Shutterstock®

Tuky – olej, masť,...

V dnešnej dobe už len málokto vylieva spálený olej do odtoku. Väčšinou už máme zaužívané, že ho prelievame do sklenenej nádoby a odnášame na skládku. Avšak, vedeli ste, prečo sa do odtoku nemá vylievať žiadny tuk?

Tuk sa totiž usádza na vnútornej strane potrubia, čo v prvom rade môže prispieť k tvorbe neznesiteľného zápachu a časom môže celé potrubie upchať. A aby sme boli úplne presní, tak za tuk môžeme považovať aj majonézu, maslo, tuky, uvoľňujúce sa z mäsa alebo zo slaniny a podobne.

kávová usadenina

Zdroj: Shutterstock®

Kávová usadenina

V tejto chvíli nám môžete oponovať. Kávova usadenina totiž pohlcuje pachy, preto nedochádza k žiadnemu zápachu, šíriacemu sa z odtoku, ale na druhej strane sa môže v potrubí usádzať a prispievať tak k jeho upchávaniu.

Nabudúce radšej použite kávovú usadeninu ako hnojivo pre domáce rastliny alebo ako prísadu do kompostu na záhrade.

ryža a kuchynský odtok

Zdroj: Shutterstock®

Potraviny, zväčšujúce svoj objem

Premýšľali ste nad tým, ktoré potraviny dokážu zväčšiť svoj objem? Sú to práve tie, ktoré po kontakte s vodou a najmä s horúcou vodou napučia. Ak tipujete ryžu alebo cestoviny, tak tipujete správne. Preto ich nikdy nesplachujte do odtoku!

Keďže sú cestoviny vyrábané z múky, ktorá po kontakte s vodou pôsobí ako lepidlo, veľmi ľahko prispejú k upchatiu odtoku. Zároveň platí, že ani múku, ktorá funguje ako lepidlo, by ste nemali splachovať do drezu.

- Anketa

ROBÍTE NIEKTORÚ Z CHÝB UVEDENÝCH V ČLÁNKU?

Odpovedalo 165 ľudí  

Bohužiaľ áno, preto to určite napravím
15%
Občas sa mi stane, že skončí v odtoku niečo, čo by nemalo
30%
Nie, dávam si pozor na to, čo končí v kuchynskom dreze
55%

    • Zdieľaj:
  • 2
Návrat hore
Autor článku

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Anton Marek 26.09.18 16:35

karma
127.00

A ja som si myslel, že kávová usadenina odtok prečiťuje, ako piesok.

  • 1
Odpovedať

Marianna Rajniaková 14.10.18 13:46

MR
karma
109.00

do smetného koša a poriadne zaviazať aby nelákalo hlodavce..

  • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní