Čo nepatrí do spálne? Týchto vecí sa určite zbavte!

Čo nepatrí do spálne? Týchto vecí sa určite zbavte!

  • Zdieľaj:
 • 5

Spálňa je miesto určené na oddych. Tu by sa naše telo malo po celom dni zregenerovať a načerpať novú energiu.

Je to miesto na odpočinok, romantiku, intimitu a významne ovplyvňuje vzťah. Na to všetko má vplyv jej zariadenie, nábytok, doplnky a materiály. Viete, čo do vašej spálne patrí a čo z nej pre vaše vlastné dobro treba vyhodiť?


 

Základné vybavenie spálne zahŕňa:

1. Posteľ

Základ každej spálne jednoznačne tvorí kvalitná a pohodlná posteľ. Šírka vášho lôžka by mala byť minimálne 80 cm. Logicky platí, čím širšia posteľ, tým väčšie pohodlie. Dôležitý je aj pohodlný prístup k posteli a bezproblémový pohyb okolo nej. Posteľ by sa nemala situovať do tesnej blízkosti okien či zasklených stien a už vôbec nie do prievanu, ktorý môže spôsobovať bolesti hlavy. Podľa súčasných trendov môže byť posteľ umiestnená aj v priestore. Existujú však názory, že na zdravý spánok je ideálna posteľ opretá čelom o stenu oproti dverám.

2. Šatníková skriňa

Ideálne je umiestniť skriňu do izieb, ktoré nie sú centrom aktívneho života. Zvyčajne pre ňu nachádzame miesto v predsieni alebo práve v spálni. Výborným riešením sú vstavané skrine od podlahy k stropu s posuvnými dverami, ktoré na otvorenie nevyžadujú ďalší priestor. Pri výbere skrine je potrebné zvážiť, či potrebujeme police alebo vešiakovú tyč, prípadne ich kombináciu. Súčasťou skríň môžu byť aj šuplíky, ktoré sú vhodné na odkladanie drobného oblečenia, ako je napríklad spodná bielizeň či ponožky. Pre umiestnenie skríň v rámci izby neplatí všeobecné pravidlo. Stačí, ak zaistíte pohodlný prístup k skrini a dostatočný priestor na manipuláciu.

Pozri aj: Poradíme, ako v domácnosti využijete netradične fén na vlasy!

spálňa Gabriela tempo kondela

Zdroj: Shutterstock®

3. Nočné stolíky

Nočný stolík predstavuje nábytok, bez ktorého sa dnes takmer žiadna spálňa nezaobíde. O jeho praktickosti netreba nijako pochybovať. Slúži ako vítaná odkladacia plocha pre šálku rannej kávy, rozčítanú knihu či pohár vody. Svoje miesto na ňom má ale aj budík, rádio a lampa na čítanie. Výška nočného stolíka by mala zabezpečiť pohodlie pri odkladaní predmetov. Mala by zodpovedať výške našej postele, prípadne môže byť posteľ aj o niečo nižšia. Či už je nočný stolík spojený s posteľou alebo ho kúpite ako samostatný kus nábytku, vyhnite sa ostrým hranám. Zabránite tak nielen nechcenému poraneniu, ale tiež prípadnému poškodeniu lôžkovín.
 

4. Osvetlenie

Osvetlenie spálne má pôsobiť mäkko a romanticky. Vyhnite sa ostrým žiarivkám a studenému svetlu. Na osvetlenie spálne vám celkom stačia aj slabšie žiarovky. Hrubšie tienidlá zase vytvoria tlmenejšie osvetlenie. Využívajte aj nepriame osvetlenie, svetlá nasmerujte do steny alebo do stropu, je to upokojujúce a šetrnejšie k očiam. Kým pri posteli sa žiada šero a tlmené svetlo, pri šatníkovej skrini zasa naopak jasné osvetlenie evokujúce denné svetlo. Najlepšie je inštalovať osvetlenie priamo do skrine, ktoré sa aktivuje otvorením dvier.

Odporúčame: Najväčšie chyby pri upratovaní!

Šatníkova skriňa tempo kondela

Zdroj: Shutterstock®

5. Dekorácie

Na to, ako sa v spálni cítite, vplývajú aj dekorácie. Odborníci radia nezapĺňať izbu zbytočnosťami. Dekoračný charakter má už samotná posteľná bielizeň. Vyberajte ju tak, aby ladila s farbami použitými na stenách izby. Posteľ dekorujte ozdobnými vankúšikmi, nezabúdajte však tiež, že menej je niekedy viac. Spálňa je dokonalé miesto na závesy. Tlmia denné svetlo prenikajúce do izby a navodzujú tak intímnu atmosféru. Zlaďte závesy s farbami v interiéri, nábytkom či s doplnkami. Pri výbere závesov do spálne zvážte skôr tie, ktoré sa nedotýkajú zeme, nakoľko s nimi budete pravdepodobne často manipulovať. Výborné riešenie je mať z rovnakého materiálu aj iné dekoračné prvky v miestnosti, ako sú napríklad aj vankúše. Závesy budú ladiť s miestnosťou a krásne ju dotvárať. Získate tak jedinečný jednoliaty interiér s pocitom harmonického domova.

Bude Ťa zaujímať: Ako vyčistiť matrac rýchlo a jednoducho?

Poste Loran tempo kondela

Zdroj: Shutterstock®

Spálňa nie je v žiadnom prípade pracovňa!

Ako sme už spomínali na začiatku, spálňa je miestnosť určená na oddych. Každý si však vysvetľuje „oddych“ po svojom. Spálňu často mnohí z nás zapĺňajú zbytočnosťami, ktoré do tejto miestnosti určite nepatria. Mnohí si do spálne zaobstarali rôznu elektroniku. Sú dokonca aj takí, ktorí si časť spálne vyhradili na svoj pracovný kútik. To však určite nie je dobrý nápad. Pozrime sa teraz bližšie na to, čo do spálne nepatrí a prečo.

  Elektronika? Zabudnite!

Sú hneď dva dôvody, prečo nie je vhodné umiestňovať elektroniku v spálni. Po prvé, elektronické prístroje zmenšujú hlavnú funkciu miestnosti. Po druhé, známy je aj ich nepriaznivý účinok na váš spánok. To, že elektromagnetické vlny škodia nášmu odpočinku, nie je žiadna novinka.
 

Všetky elektronické prístroje vrátane elektronických hodín by mali byť v spálni na opačnom konci miestnosti, ako je vaša posteľ. Ďalšou a dosť podstatnou zásadou je, aby v spálni neboli žiadne telefóny. Telefóny bránia plnohodnotnému relaxu.

  Pozor aj na zrkadlá
 

Podľa mnohých štúdií zrkadlá do spálne jednoznačne nepatria. Predovšetkým by nemali byť umiestňované oproti posteli, takto pôsobia rušivo a nepríjemne. Podľa feng shui môžu vyvolať rôzne problémy vo vzťahoch. Pokiaľ aj napriek tomu máte odvahu umiestniť zrkadlo v spálni, rozhodne skúste tónované zrkadlá, a to dohneda, dočervena, domodra alebo dozelena. Zvlášť hnedé zrkadlá pôsobia príjemne, nerušivo, ale tiež treba zvážiť mieru ich použitia. Najlepšie spálňové zrkadlo je ukryté na vnútorných dverách šatníkovej skrine alebo je umiestnené tak, aby ste sa v ňom z postele nevideli.

Odporúčame: Čistenie elektroniky - vyvarujte sa týmto chybám!

Lynatet spálňa

Zdroj: Shutterstock®

Pracovný stôl a knižnica patria do inej miestnosti

Dnešná uponáhľaná doba spôsobila, že už viac nevieme kvalitne oddychovať. V mnohých domácnostiach nachádzame pracovný stôl priamo v spálni. Neraz sú súčasťou spálňového nábytku aj knižnica či regále. Von s nimi! Všetko, čo je spojené s prácou, nemá vo vašej relaxačnej zóne čo robiť. Pri pohľade na pracovnú plochu sa isto dostatočne neuvoľníte a vaša myseľ si tak od práce neoddýchne. Ak vám to dispozičné riešenie bytu nedovoľuje, potom domáce pracovisko aspoň ukryte tak, aby nebolo na očiach. Vhodná je posuvná stena, paraván alebo ho rovno zatvorte do skrine.

Nie všetky doplnky a farby sú vhodné

Vyhnite sa výrazným a tmavým farbám! Môžu na vás pôsobiť chaoticky až depresívne. Farby by mali byť upokojujúce. Naše telo sa tak aj vďaka nim ľahšie uvoľní. To isté platí aj pre obrazy. Ak nad vaším lôžkom visí veľký ťažký obraz, veľký luster alebo police, naruší to váš spánok. Kvôli nadmernému usádzaniu prachu na sušených kvetinách nie je dobré zdobiť spálňu ani suchými dekoráciami.

Niekomu stačí na pokojný a ničím nerušený spánok posteľ a tlmené svetlo. Iný si potrebuje pred spaním pozrieť obľúbený film či seriál. No a ďalší zase cíti potrebu ešte raz nazrieť do pracovných dokumentov. Nijaké pravidlá a rady vám nezaručia kvalitný a pokojný spánok. Spálňu si zariaďte podľa vlastných pocitov a potrieb. Zvoľte si základnú paletu farieb, zadovážte si kvalitnú posteľ a všetko ostatné za vás urobia správne dekorácie a iné malé detaily.

Viac inšpirácií nájdete na: www.temponabytok.sk

Zdroj: www.lenita.sk

Foto: Nábytok Tempo Kondela


  • Zdieľaj:
 • 5
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Zdena Paňková 27.07.17 12:39

ZP
karma
100.00

Máme malú spálňu,je tam viac kvetov, ale zatiaľ nerušia, skôr to, že izba je maličká - bytovková :)

 • 0
Odpovedať

Soňa Kelemenová 28.07.17 10:28

SK
karma
86.00

postel, skrina, nočný stolík.... jedna fotografia...... dvaja anjelikovia strážny.... a nič iné.....

 • 0
Odpovedať

Andrea Šmihulová 01.08.17 23:22

karma
-1.00

Práve mám veľkú túžbu zariadiť si celú novú spáľňu.Ešte to určite potrvá nejaký ten čas,ale teším sa na to

 • 0
Odpovedať

Monika Červinková 24.08.17 21:19

karma
87.00

nuž, v takej garzónke to nie je tak ľahké :D

 • 0
Odpovedať

Juraj Podmanický 25.09.17 21:44

JP
karma
109.00

Múdre názory, no nesúhlasím s nadpisom „Spálňa nie je v žiadnom prípade pracovňa!“. Vždy sa nájde výnimka, keď sa v spálni človek nadrie viac ako v dielni.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní