Daj plastu zbohom! Základy zero waste nie sú vôbec drastické

Daj plastu zbohom! Základy zero waste nie sú vôbec drastické

Asi ste už počuli o životnom štýle s názvom zero waste, čo doslova znamená nulový odpad. Niektorí ľudia sa doň ponorili až tak, že ročne vyprodukujú namiesto priemerných 475 kilogramov odpadu len jeden malý zaváraninový pohár. Zaujíma vás, ako to robia a ako sa môžete aspoň troška priblížiť k takémuto výsledku a uľahčiť tak prácu našej planéte?

Základy zero waste, o ktoré sa s vami podelíme v tomto článku, sú jednoduché a nie sú až také drastické. Zvládne ich doma praktizovať každý, kto má aspoň akú takú vôľu a chuť do toho, niečo naozaj zmeniť.

Pozri aj: Už si skúsila kuskus? Túto zdravú cestovinu pripravíš za pár minút

náhrada mikroténových vreciek

Zdroj: Shutterstock®

Plast je nepriateľ

Vedeli ste, že v oceáne končí asi 10 percent plastov, ktoré svet vyprodukuje za rok? Priemerne hovoria údaje o 26 miliónoch ton plastov, končiacich doma v obývačke u korytnačiek, rýb, veľrýb a iných morských živočíchov. Preto je pre zero waste životný štýl plast nepriateľom. Čo s tým môžete urobiť?

 • Plastové fľaše vymeňte za sklenené! Vieme, že minerálku si do sklenenej fľaše na Slovensku nenačapujete nikde. No môžete si vyrobiť napríklad domácu sódu, keď bažíte po bublinkách alebo jednoducho piť vodu z vodovodu. Existujú aj rôzne termosky a eko fľaše, do ktorých môžete tiež zainvestovať.
 • Zbohom, plastové nádoby! Aj vy máte plnú skrinku plastových nádob, v ktorých uskladňujete jedlo? Preč s nimi! Nahraďte ich sklenenými alternatívami, ktoré sú aj zdravšie pre organizmus a potraviny z nich vyjdú čerstvejšie a voňavejšie. Plastovým jednorázovým obalom povedzte rázne nie!

Zaujme ťa: Kam za krásou... jazyka? Toto sú najhoršie zlozvyky vo vyjadrovaní

plastové tašky vymeňte za textilné

Zdroj: Shutterstock®

 • Plastové tašky sú smrť. Je to naozaj tak, a to najmä pre zem a živočíchy. Plastové tašky sú produkované ako na bežiacom páse a ešte donedávna ste ich k jednému nákupu dostali zadarmo neúrekom. Teraz sa za ne síce platí smiešny poplatok, no vy ste lepší. Zero waste káže mať niekoľko textilných tašiek vždy so sebou, len tak, pre prípad núdze. Podobne je to tak s vreckami, do ktorých si naberáte v obchode zeleninu. Vymeňte ich za sieťky!
papierové obrúsky vymeňte za látkové

Zdroj: Shutterstock®

Ani papierom nešetríme

Ľudia, ktorí sa poddali zero waste, šetria aj papierom. Veď načo máme doma papierové vreckovky, ktoré použijeme len raz a zahodíme ich? Vráťte sa k starému spôsobu smrkania, utierania a čistenia a planéta vám za to poďakuje. Takže látková vreckovka namiesto ťahacích papierových vreckoviek a textilná utierka namiesto papierových kuchynských utierok je na mieste. Tak čo, skúsite aj vy zero waste? Odpovedzte v ankete!

- Anketa

SKÚŠIŠ PRAKTIZOVAŤ ZERO WASTE?

Odpovedalo 12 ľudí  

Áno, skúsim všetky tipy.
17%
Áno, ale asi len čiastočne.
42%
Nie, nepáči sa mi to.
0%
Už dávno praktizujem!
42%

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Ľubica Šťastná 24.04.18 09:38

ĽŠ
karma
100.00

Už len kvôli zdraviu sa akákoľvek snaha vyplatí.

 • 0
Odpovedať

Jana Mariaková 24.04.18 09:49

JM
karma
90.00

Je dobré dbať na životné prostredie obmedzením plastov a som rada, že aj v obchodoch sa musí za igelitovú tašku platiť. Ale suma za takéto tašky je smiešna, ja osobne by som ju zvýšila aspon na 10 € za jeden kus. Vtedy by možno aj tento ekonomický faktor ešte viac pomohol.

 • 0
Odpovedať

Marie Gutmannová 24.04.18 18:16

MG
karma
104.00

...keď sa viac zaujímame a sem tam pozrieme nejaký ten dokument, začneme si uvedomovať alarmujúcu skutočnosť

 • 0
Odpovedať

Alžbeta Remencová 24.04.18 20:55

AR
karma
103.00

a hlavne clovek vela z tych plastov ani nepotrebuje. Plastove sacky, slamky, tasky..vsetko ma aj zelensiu alternativu :) len treba trochu chciet

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 24.04.18 21:52

karma
115.00

Ak máme nejaké plasty v domácnosti,tak ich separujem.Plátené tašky si do obchodu nosím už dávno a aj látkové vreckovky mi zostali z minulosti a používam ich.Naša planéta je jedno veľké smetisko a ľudia by sa mali spamätať.

 • 0
Odpovedať

Marta Bujdošová 25.04.18 15:10

MB
karma
98.00

Ja uz toto dodržiavam. Dokonca sa snazim zajst aj dalej a naozaj nechapem zvyky niektorych ludi, ked doma tecie dobra voda a a v obchod si rdsej kupi v Petke stolovu vodu (nie mineralku - ta je drahsia). Skoda ze sa cistiace prostriedky nedaju u nas este capovat. Ja uz prehodnocujem aj nakup novych veci, mne sa paci minimalizmus a snazim sa k nemu priblizit.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní