Horúce letné noci prichádzajú! Ako sa vyspať čo najlepšie?

Horúce letné noci prichádzajú! Ako sa vyspať čo najlepšie?

  • 23
  • 2

Ideálna teplota na spánok sa pohybuje v rozmedzí od 15 do 20 stupňov. To je niekedy počas leta prakticky nemožné dosiahnuť. Horúce letné noci vedia oddych počas spánku poriadne znepríjemniť.

Ťažšie sa nám zaspáva a aj keď sa nám to už podarí, neraz sa v noci prebudíme na pocity vlhka, dusna a tepla. 

Ak sa aj vy prehadzujete v posteli zo strany na stranu dlho do noci, vyskúšajte niektoré z nasledujúcich tipov a trikov. Pomôžu vám rýchlejšie zaspať, skvalitnia spánok aj počas horúčav a ráno sa tak prebudíte svieži!

Voda vás ochladí zvonka i zvnútra

Najjednoduchší a zároveň veľmi účinný spôsob, ako sa pred spánkom schladiť, je dopriať si sprchu. Ak máte s horúcimi nocami skutočne problém, osprchujte sa vo vlažnej až mierne studenej vode. Zaleje vás pocit príjemného chladu a zaspávať sa vám bude oveľa ľahšie.

V prípade, že sa na pocity nepríjemného tepla zobudíte počas noci, zľahka si opláchnite tvár. Rovnako si vodou schlaďte miesta, na ktorých si meriate pulz. Osviežte si zápästie i krk. Ochladiť telo môžete i zvnútra, a to pohárom jemne studenej vody. Ľadové nápoje nie sú veľmi účinné, z tela sa totiž rýchlo vyparujú.

Bude vás zaujímať: Ako vybrať nábytok do záhrady?

V lete nie sú zvieratá v posteli najlepší spoločníci

Zdroj: Shutterstock®

Domácim zvieratám povedzte cez leto nie

Ste zvyknutí spávať so svojou mačkou alebo psom? Cez zimu je to ideálne riešenie, ako nahnať do postele trochu viac tepla. Srsť domácich miláčikov príjemne hreje, lenže počas teplých letných nocí by ste potrebovali presne opačnú službu. Preto bude lepšie, keď svoje zvieratá aspoň v lete pošlete spať do vlastných pelechov. Zbytočné teplo vám však môže do postele vnášať akákoľvek spoločnosť. Ak máte možnosť spať osamote, určite to vyskúšajte. Vyspíte sa totiž omnoho kvalitnejšie.

Odporúčame: Ružové víno: Ako si správne vybrať?

Fľaša pod vankúšom môže príjemne chladiť

Zdroj: Shutterstock®

Prineste si do postele chlad

V prípade horúcich až tropických letných nocí môžete pristúpiť aj k trochu menej bežným spôsobom schladenia. Vyskúšajte použiť napríklad termofor. Ten je síce primárne určený na ohrievanie, no ak ho v lete naplníte vodou a dáte na chvíľu do mrazničky, dopraje vám presne opačný pocit. Stačí ho uložiť pod vankúš. V prípade potreby vám rovnako pomôže i umelá fľaša.

Za pokus stojí i schladenie obliečok. Vložte ich do igelitového vrecúška a na pár minút ponechajte v chladničke či mrazničke. Nezostanú síce chladivé celú noc, minimálne vám však pomôžu rýchlejšie zaspať.  

Bude vás zaujímať: Neviete, ako schudnúť? Vyskúšajte Teatox diétu

Aj elektornické zariadenia môžu v izbe zvyšovať teplotu

Zdroj: Shutterstock®

Na spánok sa čo najlepšie pripravte

Ak budete mať celý deň v izbe otvorené okno a vytiahnuté žalúzie, naženiete si do nej iba nepríjemnú horúčavu a ťažký vzduch a váš plán, poriadne vyvetrať, zlyhá. Slnečné lúče budú navyše cez sklo vyvolávať pocit, akoby ste boli v skleníku. Namiesto toho nechajte cez deň zavreté a zastreté a vyvetrajte až pol hodinu pred tým, než pôjdete spať. Teplotu v izbe rovnako ohrievajú svietidlá a elektronické zariadenia. Preto je vhodnejšie večer už nesvietiť.

Pred spaním taktiež veľa nejedzte. Ľahšia strava v podobe zeleniny a ovocia je vo všeobecnosti odporúčaná, no vo večerných hodinách by mala byť samozrejmosťou. Po veľkých porciách totiž telo musí vydávať veľa energie na spracovanie všetkej potravy, a tým sa aj zvyšuje teplota tela.

Odporúčame: Sedmokráska obyčajná: Liek pre dýchacie cesty i pokožku

Lepší spánok zabezpečí aj lepšie vstávanie

Zdroj: Shutterstock®

Nechajte si poradiť od Egypťanov i Peržanov

Egyptskú metódu pozná celý svet. Ide o spôsob, akým sa počas horúcich nocí ochladzovali samotní Egypťania. Tí sa prikrývali vlhkou až mokrou prikrývkou. Vymeňte paplón za ľahkú plachtu a tú namokrite. S vlhčením to však nemusíte veľmi preháňať, aby vás látka nechladila až príliš a neprechladli ste. Stačí, ak rozprašovačom na kvety plachtu len jemne zvlhčíte a tá vás bude príjemne chladiť celú noc.

Svoj vlastný trik, ako sa popasovať s nočnými horúčavami, mali i starí Peržania. Používali bambusové rolety, po ktorých nechávali stekať vodu. Ide o jeden z variantov starodávnej klimatizácie. V súčasnosti sa tým môžeme inšpirovať. Vyskúšajte do okna zavesiť navlhčený uterák alebo plachtu a vzduch nechajte voľne prúdiť dnu. Teplota v miestnosti sa zníži a navyše tak budete chránení i pred hmyzom.

Bude vás zaujímať: Sezóna jahôd v plnom prúde: Ako predĺžiť ich trvanlivosť?


  • 23
  • 2
Návrat hore
Autor článku

2 komentáre

Soňa Krátka 02.07.17 18:50

SK
karma
119.00

vlažnejšia sprcha je super, večer otvorím balkónové dvere, zatiahnem závesy a tak je to až do rána, vzduch je príjemný,svieži, keď je veľmi teplo, tiež spíme pod klasickými ľanovými plachtami, je to oveľa lepšie...

  • 0
Odpovedať

Anna Kristova 14.07.17 19:00

AK
karma
112.00

dobré rady určite vyskúšam

  • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Wellness

Čo pridávať do kúpeľa? Týchto 7 surovín bude tvoje telo milovať!

  • 48
  • 0
  • 03.07.2020
TOPlist