Inteligentný dom – trend dnešného bývania

Inteligentný dom – trend dnešného bývania
 • 17.03.2013
 • Ingrid Maderičová

  • Zdieľaj:
 • 13

Koncept inteligentného domu sa stáva bežnou súčasťou návrhu dobrého domu. Donedávna bežný majiteľ domu s priemerným platom považoval túto myšlienku skôr za nesplniteľný sen. Vlastniť v dome technológiu, ktorá zosúladí dohromady systémy, ako sú osvetlenie, multimédiá, kúrenie a klimatizácia či bezpečnostný systém, znie stále pre mnohých ako drahá záležitosť, ktorú si môžu dovoliť len majitelia domov v luxusných štvrtiach. Omyl!

Nedávne pokroky v tejto oblasti umožnili cenovo dostupné riešenia domácej automatizácie aj pre priemerného majiteľa domu. Nástupom technológie smartphonov, tabletov, nevyhnutnosť používania počítačov takmer vo všetkých oblastiach života a široká dostupnosť internetu dáva veľké možnosti kontroly nad technológiami, ktoré sa v dome používajú. Moderné technológie neodvratne prenikajú do všetkých sfér nášho života. Uľahčujú nám život, aby sme sa mohli venovať veciam, ktoré sú pre nás dôležitejšie.

Ako hovorí Ing. arch. Daniela Huertas z firmy Home Automation Systems (HAuS): „Realizácia inteligentného domu je jednoduchšia, je možné postupne automatizovať jednotlivé technológie v dome a vyhnúť sa tak príliš vysokej investícii hneď na začiatku. Taktiež možnosti jednoduchej inštalácie do existujúcich domov, bez potrebných prestavieb či búrania, robia domácu automatizáciu prístupnú a pohodlnú pre každého. Môžeme povedať, že každý, kto si môže dovoliť kúpiť iPhone či iPad, môže mať svoj dom automatizovaný. Každému klientovi sa ušije koncept na mieru presne podľa jeho požiadaviek. Naše riešenia sa vždy opierajú o tri základné piliere – komfort, bezpečnosť a v neposlednom rade šetrenie energie.“

Odporúčame: Hapčí! Prečo kýchanie nezadržiavať? Značka: Už nikdy!

moderné bývanie

Zdroj: Shutterstock®

Komfort

Len si predstavte, koľko rôznych ovládaní v dome používate – ovládače k televízorom, rôznym prehrávačom, satelitným prijímačom, žalúziám, klimatizácii, termostaty k vykurovacím systémom, alarm, ovládanie zavlažovania, bazénovej techniky, vypínače svetiel a rôznych iných spotrebičov. To všetko môže byť riadené a kontrolované v domácnosti prostredníctvom zariadení ako iPhone, iPad, Android, internetová televízia či iné zariadenia. Svoj dom máte pod kontrolou doslova na dotyk. Diaľkovo môžete ovládať aj otváranie dverí či garáže, už nie špeciálnymi ovládačmi, ale priamo z vášho telefónu jednoduchým zavolaním na telefónne číslo.

Táto funkcia je, samozrejme, umožnená iba telefónnym číslam, ktoré si sami určíte. Už sa netreba zaoberať rozsvecovaním a zhasínaním svietidiel. Keď si chcete pozrieť doma dobrý film, nemusíte sa zaťažovať tým, že treba zapnúť televízor, satelitný prijímač či počítač, vypnúť jedno svetlo a zapnúť iné. Pomocou jedného dotyku sa toto všetko udeje naraz (automaticky). Takéto situácie je možné nastaviť presne podľa priania užívateľa a záleží len na jeho nárokoch a predstavivosti. Môžu byť nastavené rôzne audiovizuálne a svetelné scény na večernú párty, komornú návštevu, rodinnú večeru, skoré ranné vstávanie.

Pozri aj: Hľadáš múčnik pre všetkých maškrtníkov? Skús jablkový koláč z kefíru!

inteligentné bývanie

Zdroj: Shutterstock®

Bezpečnosť

Diaľkovo môžete sprístupniť videokamery, ktoré sú súčasťou bezpečnostného systému, alebo aj webkamery pripojené k počítaču. Tieto kamery umožňujú majiteľom domov nielen vidieť, kto je pri ich dverách, ale aj sprístupňujú v reálnom čase obraz, alebo prehrávať video z toho, čo sa deje vo vnútri domu. Môžete dostať upozornenie, že dieťa dorazilo bezpečne domov zo školy, alebo dávať pozor na domáceho maznáčika. Môžete zabrániť poškodeniu domácnosti pri nehodových situáciách. Umiestnením senzorov v rizikových oblastiach, ako sú kúpeľne, práčovne, kuchyne, domáce dielne alebo nedokončené pivnice s obnaženými inštaláciami, môžu majitelia domov monitorovať úniky, zatápanie alebo extrémne zmeny teploty.

Senzory môžu pomôcť majiteľom domov zachytiť potenciálne nákladné problémy. Vedieť hneď, že trubka praskla alebo došlo k úniku, môže dať majiteľovi domu možnosť opraviť problém skôr, ako spôsobí rozsiahle škody. Alebo v prípade veľkých búrok či dažďov nemusíte tŕpnuť v práci, či to váš dom zvládol v bezpečí, alebo vás zatopilo, či nastala iná škoda. Naopak, všetko môžete sledovať na diaľku a v prípade potreby včas zasiahnuť. Možnosť ovládania domu zo svojho telefónu či počítača v práci umožňuje skontrolovať jeho stav, či svojvoľne simulovať prítomnosť a tak odradiť nežiaduce návštevy počas dovolenky.

Šetrenie energie

Navyše, domáca automatizácia pomáha majiteľom domov ušetriť ešte viac peňazí znížením spotreby energie. Automatizačné systémy dokážu automaticky znížiť spotrebu energie funkcií, ako je klimatizácia, kúrenie, osvetlenie, kedykoľvek je aktivovaný bezpečnostný systém, čo zvyčajne znamená, že v dome práve nikto nie je. Tieto typy funkcií môžu mať významný dopad na účty za energie, ušetria peniaze. Takže už prvým jednoduchým ovládačom môže byť ovládač bezpečnostného systému, ktorým aktivujete šetriaci režim systémov v dome, ktoré vo svojej neprítomnosti nepoužívate, tiež sa takto nestane, že by ste nechali v dome zapnuté nejaké svetlo či spotrebič. Diaľkový prístup k ovládaniu technológií vo vašom dome umožňuje majiteľom riadiť energeticky efektívne.

Inteligentný dom sa stáva súčasťou našej kultúry, kde nikto nechce ostať pozadu, ale túži držať krok s modernými trendmi a súčasným životným štýlom. Nároky minimalizovať spotrebu energie a popritom zachovať či dokonca zvyšovať komfort bývania robia dnes z inteligentného riadiaceho systému v dome užitočný štandard.

Odporúčame: TOP bylina na podporu vykašliavania aj proti zápalom: Poznáš ju?


  • Zdieľaj:
 • 13
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

13 komentárov

Helena Kravcová 17.03.13 14:00

HK
karma
100.00

Ano všetko dobre je navrhnuté, len aby ľudia mali robotu tak budú aj  využivať moderné trendy bývania...

 • 0
Odpovedať

stanka adamčíková 17.03.13 16:50

SA
karma
-1.00

pekné a zajímavé, no neviem či by som menila

 • 0
Odpovedať

Blažena Sádovská 25.03.13 16:51

BS
karma
100.00

Až takéto vymoženosti ma nelákajú, možno som starmódna...

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 17.08.15 07:51

MM
karma
100.00

dnes už mladí ľudia trávia doma stále menej a menej času, takže sa mi to zdá zbytočne prekombinované

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Rita Ora po prvýkrát ukázala svoj zásnubný prsteň za 500 000 dolárov: Ten kameň ti vyrazí dych!
CELEBRITY

Rita Ora po prvýkrát ukázala svoj zásnubný prsteň za 500 000 dolárov: Ten kameň ti vyrazí dych!

 • 0
 • 02.02.2023
Netradičné svadobné šaty Vera Wang: Ich strihy a materiály ťa dostanú
Svadobné šaty

Netradičné svadobné šaty Vera Wang: Ich strihy a materiály ťa dostanú

 • 0
 • 25.02.2023
Monique Lhuillier jarná kolekcia svadobných šiat inšpirovaná sicílskou romantikou
Svadobné šaty

Monique Lhuillier jarná kolekcia svadobných šiat inšpirovaná sicílskou romantikou

 • 1
 • 18.02.2023