Kvety v spálni: Zisti, ktoré sú vhodné a s čím ti vedia pomôcť!

Kvety v spálni: Zisti, ktoré sú vhodné a s čím ti vedia pomôcť!

Aj vy máte domácnosť, plnú kvetov, lebo máte rady, keď to u vás doma žije? :-) Tomu úplne rozumieme, veď kvety nielenže lahodia oku, ešte nás aj úspešne chránia pred elektrosmogom, ktorý na nás číha zo všetkých strán a starajú sa nám o to, aby sme sa mali čoho nadýchnuť. Ale čo rastliny v miestnosti, kde spíme? Prospievajú nám aj tam alebo je lepšie presunúť ich inam? Kvety v spálni – to je téma, na ktorú sa dnes pozrieme zbližšia, takže nikam neodchádzajte!

V noci kvety dýchajú tak ako my – ale nie všetky

Vedeli ste, že rastliny, ktoré máte v spálni, cez noc prispievajú k vydýchanému vzduchu v miestnosti? Je to pomerne paradoxné, keď vezmeme do úvahy, že nám majú kyslík, naopak, dodávať. A áno, aj dodávajú, avšak v noci, keď im chýba denné svetlo, fungujú, pokiaľ ide o dýchanie, podobne ako my. Ale skôr, než sa od čítania tohto článku rozbehnete povyhadzovať zo spálne všetky kvety, vedzte, že by ste ich tam museli mať skutočne obrovské množstvo, aby to pre vás znamenalo niečo obmedzujúce. Takže pokojne zostaňte sedieť a čítajte ďalej, pretože vám prezradíme, ktoré kvety v spálni nielenže môžu, ale dokonca by mali byť, ak si chcete skvalitniť spánok.

Bude sa ti páčiť: Poznáš primulky? Poslúžia ti nielen na okrasu, ale aj pre zdravie!

levanduľa a spánok

Zdroj: Shutterstock®

Aloe vera a levanduľa

 • Aloe vera: Táto rastlina popiera všetko, čo sme spomenuli vyššie – no áno, výnimka potvrdzuje pravidlo. Aloe vera totiž, narozdiel od ostatných kvetov, produkuje kyslík aj počas noci. Pokojne si teda aloe umiestnite do spálne aj v prípade, že ste prudkí alergici.
 • Levanduľa: Ako všetci dobre vieme, len máločo dokáže tak dokonale upokojiť myseľ a redukovať stres ako práve vôňa levandule. Práve preto je ako stvorená do spálne, kde sa postará o váš pokojný spánok a nechá za dverami stres, úzkosť aj vysoký krvný tlak. Na oplátku však vyžaduje dostatok slnečného svetla. Výborne vám poslúži aj v detskej spálni.
rastliny v spálni

Zdroj: Shutterstock®

Lopatkovec a svokrin jazyk

 • Lopatkovec: Túto rastlinu si do spálne zaobstarajte predovšetkým vtedy, ak často trpíte podráždenou nosovou sliznicou.
 • Svokrin jazyk: Okrem iného, ide o mimoriadne nenáročný kvet, čiže ak ste zo skupiny zábudlivých, táto dlholistá rastlina vám to určite prepáči. Zároveň je to prírodný čistič vzduchu, do spálne ako stvorený.

Vo vašej spálni sa budú mať ako v bavlnke aj tieto rastliny, ktoré sa vám odmenia ako prírodný zvlhčovač vzduchu a tabletka na spanie v jednom: banánovník (suchý vzduch v jeho prítomnosti nemá žiadnu šancu zvíťaziť), bromélia, cyklámen, dracéna, gardénia (jej vôňa má sedatívne účinky, ale nevystavujte ju priamemu slnku), izbový brečtan (pohlcuje nebezpečný formaldehyd a zmierňuje pocit sucha v hrdle, dokonca nepotrebuje ani príliš veľa svetla), jazmín (dokonale zmierňuje nervozitu a dodáva energiu po prebudení, avšak dariť sa mu bude len v prípade, že máte chladnejšiu spálňu), juka, orchidea, sukulenty alebo šeflera.

Zaujme ťa: Ako na pestovanie muškátov? Toto tajomstvo musíš rozhodne poznať!

svokrin jazyk v spálni

Zdroj: Shutterstock®

Na záver ešte dodáme, že miestnosť, v ktorej spíte, aby vám v nej kvety naozaj osožili, musí byť dobre a pravidelne vetraná. Ak sa vo vašej zóne oddychu obklopíte vyššie uvedenými rastlinami, odvďačia sa vám zvýšenou vlhkosťou vzduchu, vykrútia krk niektorým z toxínov, dokonca vám pomôžu zmierniť príznaky astmy. Určite to však nepreháňajte s množstvom kvetov v spálni – menej, ale starostlivo zvolených, je v tomto prípade naozaj viac. Rastliny by ste zároveň nemali umiestňovať na nočné stolíky alebo všeobecne do priamej blízkosti vašej hlavy.


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Ľubica Šťastná 16.06.18 06:47

ĽŠ
karma
100.00

Presne tieto druhy pestujem; veľmi vďačné kvietky!

 • 1
Odpovedať

Alžbeta Remencová 16.06.18 09:27

AR
karma
103.00

musim si dokupit svokrine jazyky :)

 • 1
Odpovedať

Elena Švachová 16.06.18 22:22

karma
109.00

Levanduľu som si chcela kúpiť už dávnejšie,takže teraz si ju už kúpim na 100% a svokrine jazyky som kedysi mávala,takže sa k nim opäť vrátim.

 • 2
Odpovedať

Blažena Sádovská 21.06.18 14:03

BS
karma
100.00

Ja mám v spálni sušenú levanduľu, ktorú si dopestujem každý rok a usuším, jej vôňa je neodolateľná:))

 • 1
Odpovedať

Robert Jurčák 06.08.18 07:42

RJ
karma
100.00

super rady....hlavne o tej levanduli...tej máme dostatok na záhrade....

 • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní