Manuál začínajúcej bylinkárky: Užitočné tipy, ako pestovať bylinky

Manuál začínajúcej bylinkárky: Užitočné tipy, ako pestovať bylinky

Zásobiť sa bylinkami a obrátiť sa na ich pomoc, či už preventívnu alebo keď je to práve potrebné, je to najjednoduchšie, čo pre svoje zdravie a krásu môžete urobiť. Poviete si – no dobre, ale veď tie bylinky treba aj rozlišovať, chodiť do lesa a na lúky hľadať a zbierať ich, ovládať, z ktorej rastlinky sa zbiera ktorá časť... a to predsa vôbec nie je až taká prechádzka ružovou záhradou! Ale čo, keď vám povieme, že bylinky si môžete úplne jednoducho a bez hlavy, plnej zmätku, vypestovať aj samy doma? To úplne mení situáciu, máme pravdu? Prinášame vám preto základné informácie o tom, ako pestovať bylinky. Teraz to už pôjde ako po masle...

Inšpiruj sa: Dôveruj prírode: Toto sú najlepšie bylinky proti ženským ťažkostiam!

bylinky na balkóne

Zdroj: Shutterstock®

Nepotrebujete záhradu, stačí vám balkón, dokonca aj okno

Nie, naozaj netreba hľadať problém tam, kde nie je. Že nemáte záhradu a bývate v byte? To predsa vôbec neprekáža! Mnohé liečivé rastlinky si totiž viete vypestovať aj na balkóne, na parapetnej doske alebo len tak – na kuchynskej linke. A hoci väčšina byliniek obľubuje slnko, sú aj také, ktorým sa lepšie darí v polotieni alebo tieni. Ak máte balkón alebo okno, orientované na juh alebo juhozápad, výborne sa tu bude dariť práve bylinkám, ktoré vyžadujú slnko. K takým bylinkám patrí medovka, kôpor, petržlen (vňať), šalvia, levanduľa, repík či materina dúška. Ak však máte byt, orientovaný na východ, umiestnite sem bylinky, obľubujúce polotieň (a takých je väčšina, napríklad ligurček, pamajorán alebo mäta).

bylinky v kvetináči

Zdroj: Shutterstock®

Pozor na vlhkosť a chlad!

Bylinky určite neumiestňujte na vlhké a chladné miesto. Dôležité je, aby ste každej bylinke dopriali samostatný kvetináč. Ideálnou voľbou je hlinený kvetináč s otvorom v dne. Na dne by mala byť asi centimeter až dva hrubá vrstva štrku, ďalej vrstva záhradného substrátu alebo substrátu, zmiešaného s pieskom. Semienko vložte najviac centimeter hlboko.

Do prvého vyklíčenia semienok by mal byť kvetináč prikrytý mikroténom, aby bola udržaná permanentná vlhkosť. Liečivé rastliny by ste mali pravidelne zalievať, ale pozor – ich korene nesmú stáť vo vode! Platí, že znesú viac sucha, než premokrenú zem (výnimkou je len pažítka). Dostatok vlahy potrebujú len pri výsadbe.

Pozri aj: Zázrak prírody u teba doma: Zisti, ako si vypestovať Aloe vera!

pestovanie byliniek doma

Zdroj: Shutterstock®

Hnojenie áno, ale s mierou

Ak pestujete viacročné bylinky, z času na čas ich bude potrebné pohnojiť organickým, ideálne žihľavovým hnojivom, avšak len v menšom množstve, aby ste im zbytočne neuškodili. Prehnojené bylinky totiž strácajú na liečivej sile. Výborné je, že bylinky, pestované na balkóne alebo v záhrade, nenapádajú škodcovia, práve naopak, na míle sa im vyhýbajú. Je to prípad predovšetkým valeriánky, kapucínky, paliny a vratiča. Doslova vyženú z vášho okolia mravce aj vošky, preto sa oplatí vysadiť si ich do blízkosti zeleniny. Avšak, niektoré bylinky sa v tesnej blízkosti skutočne neznášajú, preto „susedmi“ by rozhodne nemali byť rasca a koriander, ligurček a palina a ani šalvia a zeler.

ako sa pestujú bylinky

Zdroj: Shutterstock®

V prípade, že si chcete bylinky pestovať v záhrade, môžete si dopriať aj väčšie množstvo a tým pádom to, čo nespotrebujete v čerstvom stave, si buď usušte alebo zamrazte. Semená, odrezky či mladé sadeničky liečivých rastlín si kupujte len od spoľahlivého predajcu. Jednoročné bylinky vysádzajte najskôr v druhej polovici mája, trvalky môžete aj skôr. Bylinky pravidelne používajte, pretože ich pretŕhaním im zabezpečujete potrebnú hustotu a priestor na rast.

Neprehliadni: Ako si dodať energiu rýchlo, zdravo a chutne? Máme pre teba tip!

ako na pestovanie byliniek

Zdroj: Shutterstock®

Niekoľko tipov na absolútne nenáročné bylinky

Ak ste bylinkárka – začiatočníčka, ako stvorené budú pre vás práve tieto bylinky na vlastné dopestovanie:

 • bazalka – citlivá rastlinka, ktorej lístky treba odtrhnúť tesne pred použitím; vyžaduje kvetináč na južnej strane
 • levanduľa – kvety a listy je dobré zbierať dopoludnia, nie za priameho slnka; pestovať ju môžete aj na slnečnom balkóne
 • ligurček – vhodný aj na varenie; umiestnite ho na slnko alebo do polotieňa
 • mäta – vyžaduje vzdušné prostredie na slnku alebo v polotieni
 • medovka – používajte ju len čerstvú; pokojne pestujte na slnečnom balkóne
 • pažítka – nie je vhodná na zamrazenie; po zostrihaní rýchlo dorastie, ale nesmie zoschnúť
 • potočnica – určite ju pestujte, ak sa potrebujete zbaviť stareckých škvŕn – šťavu z potočnice len zmiešajte s medom a potierajte škvrny tak, aby zmes pôsobila aspoň hodinu; pokojne pestujte v kvetináči, avšak doprajte jej veľa vody
 • saturejka – ideálna na usušenie; vyžaduje veľa slnka a vzduchu, naopak, málo vody
 • tymián – vhodný na varenie aj sušenie; dobre sa mu darí aj v kvetináči na balkóne
 • žerucha – pri tepelnom spracovaní vám absolútne stratí chuť; pestujte ju v polotieni
- Anketa

PESTUJETE SI DOMA BYLINKY?

Odpovedalo 50 ľudí  

Áno
72%
Nie, ale plánujem začať
22%
Nie
6%

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 21.07.18 08:12

ĽŠ
karma
100.00

Výborný manuál!

 • 3
Odpovedať

Mária Maxianová 21.07.18 18:01

MM
karma
100.00

mne sa doma na balkóne nedarí bylinkám, máme na ňom stále tieň, ale na záhrade ich mám neúrekom

 • 1
Odpovedať

Marie Gutmannová 22.07.18 21:50

MG
karma
104.00

Dačo už pestujem no skvelý článok na nové inšpirácie.

 • 1
Odpovedať

Anton Marek 18.12.18 10:24

karma
127.00

Zaujímavý článok, možno aj začnem niečo na jar pestovať.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní