Návod, ako vyčistiť kávové škvrny: Zlezú zo sedačky aj oblečenia!

Návod, ako vyčistiť kávové škvrny: Zlezú zo sedačky aj oblečenia!

Aj pre vás je dobrá kávička neoddeliteľnou súčasťou života? Vychutnávate si ju s pôžitkom každý jeden deň – dokáže prebudiť, povzbudiť, upokojiť a nabudiť… Ale keď káva skončí na koberci či nových šatách, oheň je ihneď na streche a stáva sa naším úhlavným nepriateľom, a to najmä ak bol koberec novým prírastkom do rodiny a šaty dokonalým úlovkom vo výpredaji. V takomto prípade môžete urobiť len jediné – zachovať chladnú hlavu a naučiť sa, ako vyčistiť kávové škvrny z rôznych povrchov pomocou jedného jediného receptu.

Takmer bez chemikálií

Áno, káva na koberci znamená viditeľnú škodu a ako už zo života dobre vieme, čo sa stalo, sa už bohužiaľ neodstane. Preto netreba čakať na žiadne zázraky a je potrebné čím skôr zobrať situáciu do vlastných rúk. Krok číslo je jeden je – ihneď začať zhromažďovať potrebné  ingrediencie na domáci čistiaci prostriedok na kávové škvrny, a teda rozprašovač, vodu, sódu bikarbónu, ocot, saponát, čistú hubku a papierové obrúsky. Po ruke majte aj vysávač. Potom sa môžme pustiť do čistenia.

Inšpiruj sa: Ako ušetriť čas? Toto sú najzákladnejšie kroky k jeho úspore

ako dostať kávu z oblečenia

Zdroj: Shutterstock®

Čistenie kávových škvŕn

S kávovými škvrnami na textíliách je to niečo podobné ako hra o život. Preto nezaháľajte a ak sa vám kávička vyleje tam, kam nemá, snažte sa v prvom rade zakročiť čo najskôr, aby ste minimalizovali škody. Najdôležitejšou zásadou je pristupovať ku škvrne veľmi jemne. Nikdy na ňu netlačte a nedrhnite ju, pretože riskujete, že ju len viac zapracujete do koberca a už nikdy celkom nevyčistíte.

Vezmite si hubku, na ktorú naneste trochu saponátu a jemne prejdite po miestach, kde sa nachádza káva. Do rozprašovacej fľaše si dajte vodu a celé miesto nasprejujte (ak nemáte rozprašovač, miesto pokvapkajte rukami). Potom si vezmite suché a čisté papierové obrúsky, s ktorými vysajte celé vyčistené miesto do sucha. Následne posypte postihnuté miesto sódou bikarbónou – tá vysaje z koberca všetku tekutinu. Po niekoľkých minútach miesto dobre povysávajte. Ak máte škvrnu na oblečení, len oprášte prášok dolu a vyperte čo najskôr v práčke ako obyčajne.

Bude sa ti páčiť: Novoročná očista domácnosti: Týchto zbytočností sa ihneď zbav!

ako dostať kávu z koberca

Zdroj: Shutterstock®

Čo ak to nezabralo?

Keďže nemôžeme všetky škvrny hádzať do jedného vreca, pripusťme aj scenár, že po celej tejto námahe nám na koberci či oblečení škvrna zostala. Aj tak nie je čas na zúfalstvo, práve naopak – na rad prichádza čistič silnejšieho kalibru, ocot. Zmiešajte si ocot s vodou v pomere 1:1 a čistou hubkou jemne ošetrite špinavé miesto. Nakoniec očistite čistou vodou.

Ak ani toto nezabralo, zrejme bojujete so škvrnou silnejšou ako ste vy sami, alebo je škvrna staršia a na textile zaschnutá. V tomto prípade odporúčame použiť prípravky určené na vyčistenie silných škvŕn, alebo sa v prípade kobercov a sedačiek rovno zveriť do rúk tepovacej služby.

Otestuj: Jedlom proti depresii: Ako byť v novom roku oveľa šťastnejšími?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Ľubica Šťastná 13.01.19 08:07

ĽŠ
karma
100.00

Dobrý recept, tiež využívam!

  • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 13.01.19 12:23

SK
karma
114.00

sóda bikarbóna je v našej domácnosti nepostrádateľná, hodí sa aj do kuchyne, aj na čistenie, aj do detoxikačného kúpeľa - aj ako kúpeľ proti nachladnutiu...

  • 0
Odpovedať

maria macejovska 13.01.19 12:47

MM
karma
-1.00

diky za radu

  • 0
Odpovedať

Beranek Tibor 13.01.19 15:54

BT
karma
-1.00

má krasne nohy

  • 1
Odpovedať

Elena Švachová 13.01.19 20:57

karma
109.00

No,zatiaľ sa mi to nestalo,ale dobrá rada sa vždy zíde.

  • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 14.01.19 10:10

MC
karma
109.00

V prípade potreby vyskúšam..

  • 0
Odpovedať

Alžbeta Stanková 07.02.19 13:04

AS
karma
108.00

sódu bikarbónu len tak "nasucho"?

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 21.04.19 06:47

JK
karma
100.00

Rada som si prečítala poznám sóda bikaróna je super pomocník

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní