Nečakané využitie vodky v domácnosti: Mať doma fľašku sa oplatí

Nečakané využitie vodky v domácnosti: Mať doma fľašku sa oplatí

Vodka je obľúbený nápoj pre mnoho ľudí. Niektorí ju však majú doma schovanú, ale takmer ju nepijú. Ak patríte do tejto skupiny, môžete ju využiť aj na iné účely. Vodka a jej nečakané využitie v domácnosti vás určite prekvapí. 

Ak nemáte radi tvrdý alkohol, mať doma fľašu vodky sa vám aj napriek tomu oplatí. Možno ju totiž využiť na praktické činnosti. S vodkou môžete dezinfikovať rôzne povrchy alebo vyživiť rezané kvety. Aký spôsob využitia si vyberiete, je len na vás.

Rezané kvety

Máte doma rezané kvety a chcete, aby vám vydržali čo najdlhšie svieže? Ak vám chýbajú vrecúška s výživou, nemusíte ich nikde zháňať. Vystačíte si s vodkou. Kvapnite do vody s rezanými kvetmi niekoľko kvapiek vodky. Rezaná rastlina uschne pomalšie, pretože vodka zabraňuje rastu baktérií vo vlhku a vode. Každý deň svojim kvetinám vodu s kvapkami vodky vymeňte.

Neprehliadni: Čo s kôrou z pomaranča? Na Vianoce ani počas roka ju nevyhadzuj!

ako odstrániť cigaretový zápach

Zdroj: Shutterstock®

Cigaretový puch

Nemáte radi zápach z dymu? Mali ste doma návštevu, ktorá fajčila u vás v byte či na balkóne? Pochopiteľne ste nechceli svojim blízkym prikazovať, aby nefajčili. Následkom toho sa však musíte vysporiadať s cigaretovým zápachom.

Zmiešajte vodu a vodku jedna ku jednej a roztok nalejte do rozprašovača. So zmesou postriekajte miesta, kde cigaretový zápach najviac cítiť. Nemusíte sa báť postriekať napríklad aj sedačku.

Zápach z oblečenia a topánok

Zapáchajú vám často nosené topánky? Nevešajte hlavu, zápachu sa zbavíte pomerne ľahko. Nalejte do rozprašovača vodku zmiešanú s vodou a roztok nastriekajte priamo do topánok. Nechajte ich nejakú dobu vyschnúť a uvidíte, že potom bude zápach preč.

Vzali ste si na seba čerstvo vyprané tričko, ale hneď ste sa spotili? Začalo vám trochu zapáchať, ale nechcete ho prať znova? Postriekajte roztokom spotené miesta. Nechajte ich zaschnúť a zápach bude preč. Dokonca zmiznú aj viditeľné stopy po pote. Vodka totiž dokáže zničiť baktérie, ktoré zápach a škvrny na oblečení spôsobili.

ako odstrániť pleseň v kúpeľni

Zdroj: Shutterstock®

Pleseň

Máte v kúpeľni neustále vlhko? V tom prípade vás zrejme často obťažujú plesne. Pokiaľ máte doma vodku, nebude ťažké sa s nimi vysporiadať. Zmiešajte vodu s vodkou v rozprašovači. Zmes nastriekajte medzi kachličky, do rohov, okolo sprchovacieho kúta a všade tam, kde sa vám plesne objavujú. Nechajte vodku niekoľko desiatok minút pôsobiť. Potom pomocou hubky postihnuté miesta dočistite.

Leštenie sklenených povrchov

Okná, zrkadlá, sklenený nábytok či dokonca okuliare nepotrebujú drahé čistiace prostriedky. Vodka im dodá dlhotrvajúci lesk bez šmúh.

Zaprášené lustre

Kryštálový luster nemá ten správny šmrnc, ak sa utápa v prachu. Zmiešajte preto 3 až 4 polievkové lyžice vodky s pol litrom vody a touto zmesou poumývajte luster. Prach sa na ňom bude usádzať oveľa menej a získa krásny lesk.

Odporúčame: Pranie svetrov z rôznych materiálov: Vďaka týmto radám budú ako nové


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Ľubica Šťastná 27.12.19 06:32

ĽŠ
karma
100.00

Zopár z jej využití v domácnosti určite prekvapilo, ďakujem!

  • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 27.12.19 08:46

SK
karma
113.00

To som veru netušila.

  • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 27.12.19 10:01

MC
karma
109.00

Zaujímavé využitie vodky na údržbu domácnosti.

  • 0
Odpovedať

Darina Božiková 27.12.19 14:34

DB
karma
114.00

vynikajúce a najmä osvedčené rady.

  • 1
Odpovedať

Libuše Šumná 27.12.19 14:44

karma
113.00

to je pro mě novinka, ale alkohol doma mít nemůžu, manžel by ho vypil

  • 0
Odpovedať

Alžbeta Stanková 28.12.19 12:11

AS
karma
108.00

u nás nikto nepije- fľaša vodky by mi vydržala aj 10 rokov na tieto "úkony/

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 28.12.19 22:47

karma
112.00

Toto som ozaj netušila,že Vodka má také široké využitie.

  • 0
Odpovedať

Lenka Šluchová 30.01.20 16:53

karma
-1.00

Veľmi zaujímavý článok ako sa dá využiť alkohol ako pomocník pri upratovaní domácnosti

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní