Október v záhrade: Pozri sa, na čo všetko netreba zabudnúť!

Október v záhrade: Pozri sa, na čo všetko netreba zabudnúť!

Máte vlastnú záhradku, plnú ovocných stromov, kríkov, kvetov či zeleniny? Tak potom určite dobre viete, že s odchodom teplých dní sa práca v záhrade ani zďaleka nekončí, práve naopak, v mnohom začína. Október v záhrade je ešte mimoriadne dôležitý mesiac, preto si v našom článku overte, či ste náhodou na niečo nezabudli, prípadne sa inšpirujte radami iných záhradkárov, na čo všetko určite myslieť pred príchodom zimy.

Pozri aj: Premýšľaš, ako využiť hrozno? A čo tak skrášliť si s ním telo?

kvety v októbri

Zdroj: Shutterstock®

Bylinky, dekorácie a kvety

 • Bylinky: V prípade, že vám v záhradke ešte nejaké zostali, všetky zostrihajte a pripravte si ich na sušenie.
 • Dekorácie: Ak vám záhradu skrášľujú keramické, sklenené či plastové dekorácie, lepšie bude zazimovať ich v interiéri, na suchom mieste.
 • Chryzantémy: Ak ste to nespravili ešte v septembri a túžite po týchto krásnych kvietkoch vo vlastnej záhrade, určite dlhšie neváhajte a pustite sa do vysádzania. V októbri môžete vysadiť aj vres, nechtík, nevädzu, okrasné trávy, cibuľoviny, okrasný mak, astrovky, skalky či horce. Počas mrazov prikryte čerstvo zasiate či zasadené rastliny čečinou. V tomto období môžete vysádzať aj pavinič, ale myslite na to, že potrebuje slnečné miesto, ideálne v závetrí. Október je zároveň vhodný mesiac na vysadenie kosodreviny alebo gaultérie. Naopak, cibuľky a hľuzy kvetov vyberte zo zeme a uskladnite na zimu vo vnútorných priestoroch, napríklad zabalené do novinového papiera; to isté sa týka semien letničiek – tie si navyše označte menovkami.
lístie v záhrade

Zdroj: Shutterstock®

Izbové kvety, ovocie a trávnik

 • Izbové kvety: V prípade, že ste na letné obdobie vyniesli izbové kvety von, je najvyšší čas vrátiť ich späť do interiéru – do zimnej záhrady alebo do domu. Vhodné je aj prekypriť im pôdu, ale vyhnite sa ich presádzaniu či tvarovaniu.
 • Jablká a hrušky: V októbri sa zbierajú neskoré odrody jabĺk a hrušiek a zdravé a neporušené plody sa uskladňujú na chladné miesto. Zhnité popadané plody nezabudnite pozbierať. Zbiera sa aj hrozno.
 • Kosenie: Mnohí záhradkári si môžu spokojne „odfúknuť“, pretože sezóna kosenia trávnika končí. V októbri ešte môžete trávnik poslednýkrát pokosiť (ale nie príliš nízko, aby vám nevymrzol), prihnojiť (s vyšším obsahom draslíka) a kosačku s čistým svedomím zazimovať. :-) A myslite aj na napadané lístie zo stromov – bude potrebné ho zhrabať a ideálne prikryť ním pôdu, čím sa vytvorí pre pôdu prospešná vrstva alebo uložiť do kompostéra.

Prečítaj si: ZOO Praha: Jedinečné miesto, ktoré musíš navštíviť. Zisti, prečo!

zber zeleniny

Zdroj: Shutterstock®

Na čo ešte nezabudnúť?

 • Nábytok: Ak ste to doposiaľ nespravili – veď prečo aj, keď nám počasie doprialo také nádherné dni? – zazimujte aj všetok záhradný nábytok. Predtým ho zbavte prípadných nečistôt a uskladnite tak, aby bol chránený pred chladom, snehom a mrazom. To isté sa týka aj záhradného náradia, ktoré ste počas roka používali.
 • Ovocné stromy: V októbri si nakúpte a vysaďte kvalitné ovocné stromčeky.
 • Ruže: Ak na stonkách zostali nejaké odkvitnuté kvety, odstráňte ich, prípadne tiež zrežte mimoriadne pevné výhonky ruží. Kríkovité ruže je dobré skrátiť až na tretinu svojej veľkosti.
 • Zelenina: Isté druhy zeleniny zvládnu aj zimu vo vašej záhrade; konkrétne ružičkový a kučeravý kel, petržlen, brokolica a pór. Ostatnú neskorú zeleninu pozbierajte a uskladnite na chladné miesto, ideálne do pivnice. Nezabudnite ani na strukoviny. Naopak, nastal čas výsevu špenátu na skorý jarný zber, ako aj vysádzania cesnaku, pažítky, jarného šalátu a cibule, pričom zavlažovať ich už netreba, vlhký októbrový vzduch sa o to postará sám. Október je tiež ideálny mesiac na rozsadenie chrenu.

Zaujme ťa: Čo s paprikou? Skús recept na paprikovú nátierku na hrianky!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Mária Maxianová 17.10.18 08:15

MM
karma
100.00

tiež "upratujeme" záhradu, niektoré rastlinky sú pomýlené a znova začali kvitnúť, georgíny sú teraz asi najkrajšie a chryzantémy mi ešte ani nekvitnú

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 17.10.18 08:57

SK
karma
114.00

robíme to podobne

 • 1
Odpovedať

Mária Chromíková 17.10.18 11:57

MC
karma
109.00

Záhrada okrem potešenia z úrody potrebuje v týchto jesenných mesiacov riadnu údržbu .

 • 1
Odpovedať

Darina Božiková 17.10.18 15:24

DB
karma
114.00

cryzantémy práve rozkvitajú,vyzerá to,že na hroby budú v plnom kvete.

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 17.10.18 19:47

JK
karma
100.00

Bývam na dedine veľká záhrada,pole sad je toho ešte veľa čo treba spraviť

 • 1
Odpovedať

Martina Berníková 04.11.18 19:22

MB
karma
-1.00

Tento rok sa nám to akosi posúva kosíme aj v novembri :)

 • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní