Chceš schudnúť? Zameraj sa aj na organizáciu kuchyne

Chceš schudnúť? Zameraj sa aj na organizáciu kuchyne
  • 22.05.2022
  • Zuzana Andrášová

Veľmi populárna Japonka Marie Kondo, ktorú tiež nazývajú aj guru životného štýlu, upozorňuje, že ľudia, ktorí majú uprataný domov, sa cítia mentálne i fyzicky ľahší. Čo z toho vyplýva? Ak chcete schudnúť, alebo „len“ byť zdravé a zdravo sa stravovať, vo vašej kuchyni by mal byť poriadok.

Základom každej kuchyne je kuchynská linka. Či je vysoká a krátka, alebo dlhá a nízka, s otvorenými policami, či zatvorenými skrinkami, ideálne je, ak je usporiadaná podľa kategórií. A ako začať so samotnou (re)organizáciou kuchynskej linky? Základné pravidlo je triediť, triediť, triediť... A pomoc vám k tomu môžu rôzne organizéry, krabičky, otočné podstavce, držiaky, stojany...

Pozri aj: Staré pečivo milujú aj muškáty: Vďaka tomuto triku porastú ako divé

kuchyňa

Zdroj: Shutterstock®

Prvý krok

Základným pravidlom Marie Kondo pri reorganizácii domácnosti je vybrať všetko zo skriniek von a osobitne si prejsť každú položku. Portál befitglitz.com odporúča, aby ste slávnu otázku: „To ma robí šťastným?", zmenili na: „Zlepšuje to moje zdravie?"

Následne si ponechajte len to, čo často využívate. Nedajte sa prehovoriť vnútorným hlasom, čo ak to ešte niekedy využijem. Ak ste to nepoužili posledný rok či dva, je veľká pravdepodobnosť, že to už ani nepoužijete.

Priznajte si, že vôbec nepoužívate všetkých sedem variech, ale máte svoje obľúbené 2-3. Tiež nepoužívate desať strúhadiel, najvyužívanejšie sú opäť len 3-4. Rovnako je to aj s rôznymi kuchynskými robotmi a ďalšími pomôckami či pohármi na kávu alebo čaj. Čo nepoužívate, preč s tým – predajte, darujte, pokazené či nadlomené vyhoďte.

Kuchynská doska

Na kuchynskej doske by malo byť minimum spotrebičov či rôznych pomôcok. Takže čistiace prostriedky a špongie by sa mali skladovať napríklad pod umývadlom. Malé spotrebiče – toastovač či ponorný mixér – by mali byť v skrinke.

Ak je vašim cieľom schudnúť, na kuchynskej doske by sa nemali nachádzať rôzne pochutiny. Výnimkou je len misa čerstvého ovocia, ktoré vášmu telu dodá potrebné vitamíny i prírodný cukor.

Taniere

Taniere i podšálky môžete uložiť do políc klasicky „na seba“, ako sme zvyknuté už od starých mám.

Využiť však môžete aj organizér či menší odkvapkávač na riad a taniere môžete do police alebo zásuvky uložiť aj vedľa seba.

Súčasťou poličky s podšálkami môžu byť aj samotné šálky.

kuchyňa

Zdroj: Shutterstock®

Poháre

Súčasťou ďalšej police či skrinky môžu byť sklenené poháre. Poháre na vodu, víno, šampanské, whisky či rôzne destiláty.

Aj v tom prípade môžete využiť rôzne pomôcky, napríklad držiaky, ktorými získate priestor. To znamená, že poháre so stopkou nebudú stáť na polici, ale budú zavesené.

Príbory, varešky, naberačky...

Na priehľadné usporiadanie príborov, varešiek, naberačiek, otváračov, strúhadiel a ďalších pomôcok pri varení slúžia rôzne organizéry alebo tzv. mini steny.

Všetky pomôcky si následne môžete rozdeliť podľa frekvencie používania. Čiže na tie, ktoré používate takmer denne, menej často a ojedinele, napríklad pri varení zložitejších jedál.

Pozri aj: Zaujímavosti o Japonsku, o ktorých vie málokto: Poznáš spievajúce toalety?

kuchyňa

Zdroj: Instagram/TheOrganizedKitchen

Hrnce, panvice i pokrievky

Hrnce, panvice i pokrievky môžete veľmi priehľadne poukladať nielen v zásuvkách ale aj rohových skrinkách. Dnes je totiž na trhu množstvo otočných stojanov, ktoré umožnia maximálne využitie rohových skriniek.

Na uloženie panvíc i pokrievok môžete využiť stojany, ktoré vám umožnia uložiť tieto pomôcky nielen vodorovne, ale aj zvisle, v závislosti od veľkosti zásuvky či skrinky.

kuchyňa

Zdroj: Shutterstock®

kuchyňa

Zdroj: Shutterstock®

Ďalšie pomôcky v kuchyni

Podobným spôsobom ako ste ukladali poháre, taniere, príbory, varešky, strúhadla, hrnce, panvice, pokrievky, môžete postupovať aj pri usporiadaní ďalších pomôcok v kuchyni.

Malé spotrebiče, ktoré využívate často, môžu byť umiestnené nižšie. Väčšie, ktoré používate len pri niektorých jedlách, pokojne uložte na vyššie police.

Súčasťou kuchynskej linky sú aj čistiace prostriedky, tablety, soľ do umývačky či rôzne špongie a handričky. Tie majú najčastejšie miesto pod umývadlom. Ak sa v domácnosti nachádza malé dieťa, odporúčame ich dať do vyššej skrinky, keďže detičky veľmi radi objavujú a všetko chutnajú.

Uskladnenie cukru, múky či korenia

Na uskladnenie základných prísad, ako je napríklad múka, cukor, soľ, ryža, strúhanka sú veľmi populárne sklenené dózy. Niektoré gazdinky, najmä tie, ktoré majú deti vo veku, kedy sa už učia variť, uprednostňujú plastové dózy. Jedným z dôvodov je aj prevencia pri prípadoch, ak dieťaťu nádoba spadne, aby nedošlo k úrazu.

Na uskladnenie korenia sa vo väčšine prípadov využívajú koreničky zo skla. Ak vaša kuchyňa obsahuje viacero zásuviek, môžete ich umiestniť priamo tam. Aj v tomto prípade môžete využiť rôzne organizéry, s pomocou ktorých uložíte koreničky naležato. Alebo pri organizácii môžete tiež použiť len jednoduché krabičky či košíky, ktoré tiež usporiadajú vaše koreniny priehľadne.

Ak máte viac políc, na organizovanie korenia môžete využiť trojposchodové stojany, na ktoré si umiestnite korenie podľa frekvencie používania. Ak obľubujete bazalku, oregano či kari korenie, môžete si ich dať na prvý schodík. Na posledný schodík si môžete dať napríklad bobkový list či iné ďalšie koreniny, ktoré radi využívate, ale len v niektorých jedlách.

kuchynská linka

Zdroj: Instastagram/TheOrganizedKitchen

kuchynská linka

Zdroj: Instagram/TheOrganizedKitchen

Ako vy vnímate svoju kuchynskú linku?

Chaos či takmer dokonalá prehľadnosť. Je vaša kuchynská linka usporiadaná? Je usporiadaná len pre vás a ostatní členovia majú problém nájsť to, čo potrebujú a neustále vás volajú, aby ste im to našli?

Napíšte nám do komentárov, ako vnímate usporiadanie svojej linky. Ste s ňou spokojné?

Inšpiruj sa: Moderná kuchyňa v roku 2022 – aké kuchynské trendy prichádzajú tento rok?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní