Pozor na falošné potraviny: Možno máš tieto fejky doma aj ty

Pozor na falošné potraviny: Možno máš tieto fejky doma aj ty

Aj vás rozčuľujú fejkové výrobky v móde či kozmetike? Pokiaľ áno, tak vás istotne ešte viac nahnevá to, že falošné sú v niektorých prípadoch aj potraviny. Do nasledujúceho varovného článku sme vybrali tie produkty určené na konzumáciu, ktoré sa falšujú v najväčšom merítku. Dávajte si na ne teda zvýšený pozor. Pred ich kúpou dobre overujte pôvod a aj samotné zloženie potravinového produktu. Zároveň však treba povedať, že pokiaľ kupujete potraviny z neoverených zdrojov a tiež bez uvedenia jednotlivých zložiek na obale, tak potom ako bežní spotrebitelia nemáte ako na 100 % zistiť ich pravosť.

Syr

Mliečne produkty, a to najmä syry, patria medzi obľúbený artikel falšovania. Príkladom môže byť až nápadne lacný ovčí alebo kozí syr. V pravom slova zmysle však nemusí byť na 100 % z ovčieho či kozieho mlieka, ale môže mať aj značný podiel lacnejšej zložky, čo je poväčšinou kravské mlieko. Ešte závažnejším priestupkom je však asi to, keď je syr v podstate len rastlinnou náhradkou, teda mliečny tuk je nahradený rastlinným. S takýmto „syrom“ sa môžete stretnúť už aj v hotových produktoch. Problematickou je v tomto ohľade napríklad pizza. Pokiaľ zákazník nie je informovaný, že ide len o náhradku syra, je to jasné zavádzanie.

Pozri aj: Vieš, podľa čoho vyberať kuracie prsia? Na toto pozor!

ovčí syr

Zdroj: Shutterstock®

Olivový olej

Ak patríte medzi fanúšikov zdravej kuchyne a zdravých ingrediencií, určite vám doma nechýba ani olivový olej. No je naozaj ten váš extra panenský olej tým pravým? Niekedy sa aj menej kvalitný olivový olej označuje ako extra panenský (stačí vlastne 10 % panenského olivového oleja v balení a môže sa právoplatne označiť za extra panenský), no pritom môže ísť o nižšiu triedu (napr. nie je z prvého lisovanie a je rafinovaný). Nápadne lacnejší olivový olej dokonca môže byť pančovaný repkovým olejom. V obchode si naštudujte etiketu a siahnite radšej po oleji z vyššej cenovej kategórie a tiež po takom, ktorý je v tmavšej sklenenej fľaši. Pravosť si môžete overiť aj doma, a to tak, že si do chladničky dáte vzorku oleja a po čase ju skontrolujete. Ak stuhne, je to dobré znamenie, olivový olej je pravý. Teda máte aspoň istotu, že nejde o iný druh oleja.

Med

Práve v tomto období siahame po mede častejšie ako zvyčajne, a to napríklad aj na pečenie, no niektorí ho používajú ako zdravšiu alternatívu sladenia celoročne. Z kvalitného medu má naše telo naozaj prospech. Je to však len v prípade, ak ide o čistý med, teda bez prímesí navyše, ako je napríklad melasa, dextróza či kukuričný sirup. Rovnako by nemal byť med ani zahusťovaný, a to napríklad škrobom. Pravý med je teda len čistým produktom včiel. Nepravý med spoznáte aj podľa toho, že ani po dlhšom čase neskryštalizuje. Pravosť si môžete overiť aj tak, že do pohára s vodou, v ktorej bol zamiešaný med, pridáte pár kvapiek octu. Falošný med reaguje vytvorením peny. Pri výbere stavte na slovenské medy, ktoré patria medzi tie najkvalitnejšie, keďže máme veľmi prísne normy.

Inšpiruj sa: Na čo použiť vodu z cestovín? Vyliať ju je hriech, pozri prečo

med

Zdroj: Shutterstock®

Mäso

Pri mäse sme mali čo do činenia s viacerými škandálmi, no ak neberieme do úvahy také extrémy, ako bol pred nedávnom prípad z Nemecka, keď sa zhnité mäso miešalo s čerstvým, alebo iný prípad, keď sa namiesto hovädzieho mäsa predávalo konské, tak i v tomto segmente sa snažia niektorí výrobcovia v snahe o zníženie konečnej ceny produktu švidľovať. Hoci nie takým drastickým spôsobom, ako bolo vyššie uvedené.

Pozor si treba dávať hlavne na malé písmenká, pretože napríklad veľkými písmenami deklarovaný losos na obale ešte nemusí znamenať, že ide v skutočnosti o túto rybu. V obchodoch sa môžeme stretnúť aj s falošným prifarbeným lososom, čo býva do veľkej miery napríklad mäso z tresky alebo inej lacnejšej ryby. Pokiaľ je však na obale (hoci malými písmenkami) uvedené, že ide o tresku, nejde tak o porušenie zákona, ale my ťaháme za kratší koniec, keď si neprečítame etiketu dôsledne.

Okrem spomínaného sa napríklad pri salámach alebo šunkách stretávame so zníženým podielom mäsa a rôznymi náhradami (napr. škrob, sója), ale aj s pridanou vodou navyše na dosiahnutie objemu. A taktiež hlavná mäsová zložka môže byť nahradená lacným a nekvalitným separátom, čo však nič nemení na tom, že šunka nesie prívlastok „bravčová“. Pod 10 % čistej svalovej bielkoviny sa však výrobok už nemôže oficiálne nazývať šunkou, a preto sa používajú spojenia ako šunkový nárez, pizza šunka a pod.

Vybrali sme: Pravidlá používania umývačky riadu: Na toto určite pozor!

- Anketa

STRETLI STE SA UŽ SO SPOMÍNANÝMI ALEBO AJ INÝMI FALOŠNÝMI POTRAVINAMI?

Odpovedalo 238 ľudí  

Áno
96%
Nie
4%

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

13 komentárov

Ľubica Šťastná 20.12.19 07:20

ĽŠ
karma
100.00

Pred ich kúpou si skutočne treba overiť pôvod a aj samotné zloženie potravinového produktu.

 • 2
Odpovedať

Attila Zsarnai 20.12.19 09:48

AZ
karma
-1.00

S medom je to celkom inak, praveze nekristalizuje ten ktory by sa nemal ani predavat. Pravy med sa vzdy! kristalizuje!

 • 3
Odpovedať

Anna Tlachova 20.12.19 10:40

AT
karma
118.00

Odkedy som si už nevedome zakúpila falošný výrobok, kontrolujem zlozenie

 • 2
Odpovedať

Libuše Šumná 20.12.19 15:07

karma
113.00

vím, že med nemusí být pravý, ale kupuji panenský olej a to co se píše jsem nevěděla

 • 2
Odpovedať

Matej Varga 20.12.19 16:04

MV
karma
108.00

Nevedel som o všetkých týchto fejkoch, ďakujem.

 • 2
Odpovedať

Mária Chromíková 20.12.19 18:25

MC
karma
109.00

Potraviny v obchodoch sú všetky sama chémia ,žiaľ potraviny od miestnych farmároch sú skoro nedostupné.

 • 2
Odpovedať

Veronika Marejková 20.12.19 21:27

VM
karma
109.00

Je to smutné, že výrobcovia potravín hentak klamú spotrebiteľa. Človek aby čítal kazdu etiketu skutočne poctivo a ani to nezaručí, že sa vo výrobku nachádza to čo je tam uvedené. Neviem či ste počuli o potravinovom semafóre, ktorý by sa mal u nás spustat a mal by riešiť aj tento typ problému.

 • 2
Odpovedať

Elena Švachová 20.12.19 23:14

karma
115.00

Falošných potravín sa u nás vyrojilo ako maku.Človek už nemôže veriť pomaly ničomu.Rada pozerám relácie v telke,kde potraviny testujú,no a v obchode treba pozorne čítať etikety...niekedy však ani tie nie sú pravdivé.Je to smutné...

 • 1
Odpovedať

Soňa Krátka 21.12.19 09:05

SK
karma
114.00

Je to smutné, ale je to tak, vidina peňzí nepozná hranice...ak sa dá, kupujem od súkromníkov "z dvora", z našej dediny, či medík, alebo zajačie mäsko... syry a bryndzu, keď sa túame po Slovensku, po Orave...

 • 1
Odpovedať

Alžbeta Stanková 26.12.19 10:04

AS
karma
108.00

potraviny kupujem len v obchode, ale ani tam sa nedá spoľahnúť na pravosť, krajinu pôvodu a zloženie- aj obchodníci chcú na všetkom zarobiť - čím viac, tým lepšie ale len pre nich

 • 1
Odpovedať

Darina Božiková 13.01.20 15:31

DB
karma
114.00

škoda,že sa takto zaobchádza s potravinami.doplatí na to vždy len spotrebiteľ.

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 17.01.20 19:59

karma
100.00

Naštastie kupujem med od priatela včelára horský,maslo kupujem z farmy

 • 0
Odpovedať

Alžbeta Stanková 28.01.20 18:23

AS
karma
108.00

nikdy sa nedá zistiť, či výrobcovia píšu pravdivé údaje na potravinách- aj pre nich je zisk prvoradý. Nevieme čo jeme.....

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní