Prechod na letný čas: Tieto riziká by si mala poznať!

Prechod na letný čas: Tieto riziká by si mala poznať!

Prechod na letný čas je dnes zrejme témou číslo jeden. Preto, ak ste to ešte nestihli urobiť, šup šup posunúť hodinovú ručičku o hodinu dopredu. Prechádzame totiž zase raz na letný režim. Dni budú dlhšie (samozrejme, len pocitovo, pretože bude dlhšie vidno) a všeobecne už ide o akúsi predzvesť príjemných slnečných a teplých dní. Má to však aj svoje úskalia. Viete, ktoré to sú a čo všetko má takáto zmena na svedomí?

Veľa sa hovorí o tom, akú záťaž pre náš organizmus tvorí prechod zo zimného času na letný. Pre pripomenutie, o 2. hodine nadránom sa čas posunul na 3. hodinu. Možno sa s touto zmenou aj vy samy vždy dlho vysporiadavate. Veď aj tentoraz, ako pri každom prechode na letný čas, ste spali o hodinu menej a pre mnohých ľudí je už to veľký zásah do „vnútorného nastavenia“. Vieme o tom svoje...

A vôbec nepomáha ani fakt, že je nedeľa a môžeme si pospať dlhšie. Túto zmenu si totiž telo chvíľu pamätá a vždy nám to rado spočíta.

Neprehliadni: Je naozaj ranná prechádzka zdravá? Toto urobí s tvojím telom!

zmena času na letný

Zdroj: Shutterstock®

Zmena času má mnoho odporcov

Vstávate o šiestej ráno? Podľa vašich fyziologických hodín budete odteraz vstávať o piatej. A to je čas, kedy je vaše telo ešte navyknuté na hlboký spánok. Hoci o zrušení letného času už prebehlo množstvo debát na najvyšších miestach, aj tentokrát je všetko po starom a predsa len si hodinky prestavujeme. Posun o 60 minút dopredu v praxi znamená neskoršie svitanie a zároveň aj neskoršie zotmenie.

Aj vy ste si konečne zvykli vstávať ráno do práce za svetla a vtom si zčista jasna príde zase čas zasvecovania nočných lampičiek počas vstávania? Nič príjemné, čo poviete?

zmena času a deti

Zdroj: Shutterstock®

Chýbajúce ranné svetlo so sebou prináša množstvo psychických neduhov a naozaj chvíľu trvá, kým si na tento režim človek zvykne. Nehovoriac o tom, že ak ste z tých menej šťastných, ktorí museli počas noci zmeny na letný čas cestovať autobusom alebo vlakom, „užili“ ste si hodinové meškanie spojov. Prechod na letný čas znamená záťaž predovšetkým pre ľudí, citlivých na deficit spánku.

Vzápätí po posune času sa takisto vyskytuje oveľa viac dopravných nehôd, úrazov, žiaľ, aj samovrážd. Najviac rizikovým vraj býva pondelok, hneď po posune času.

Zaujme ťa: Kedy si dať pozor na zeleninu? Nie vždy je totiž zdraviu prospešná

čo prináša zmena času

Zdroj: Shutterstock®

Čo na to naše biologické hodiny?

Aj keď sa to nezdá, zmenu času pocíti aj naše trávenie, krvný tlak a imunitný systém. To všetko je totiž súčasťou správne fungujúcich biologických hodín v každom z nás. Tie máme uložené hlboko v mozgu. Nakoľko starší ľudia majú biologické hodiny mierne oslabené, prechody na letný či zimný čas zvládajú, paradoxne, lepšie a jednoduchšie, než mladší, obzvlášť deti.

Pripravte sa teda na niekoľko dní zvýšenej únavy, narušeného spánku, v horšom prípade nervozity či bolestí hlavy. Tým, samozrejme, tieto príznaky rozhodne nechceme privolávať, ale štatistiky o tom vedia svoje. Mimochodom, táto zmena sa týká takmer osemdesiatich krajín sveta!

psychika a zmena času

Zdroj: Shutterstock®

Jarná únava ako dôsledok hodinového posunu

Obdobie, ihneď po prechode na letný čas, so sebou ruku v ruke prináša aj to, čomu všetci hovoríme jarná únava. Dokázalo sa, že po marcovom posune času sa u ľudí znižuje produktivita, sme menej sústredení, no čo je najhoršie, zvyšuje sa riziko infarktu alebo mozgovej príhody. Na svedomí to má zhoršený spánok a stres, ktorý nastáva po prechode na letný čas.

Na zmenu času sú najcitlivejšie práve deti. Má to logiku, veď dieťaťu len ťažko vysvetlíte celý proces zimného a letného času a že ide o nápad „ujov politikov“ spred sto rokov, kvôli úspore energií. Automaticky sa tým teda naruší spánok dieťaťa a ak ste ho na túto zmenu vopred nepripravili tým, že ste ho uložili skôr a skôr aj zobudili, existuje alternatíva, ako vašej ratolesti pomôcť vyrovnať sa s týmto „šokom“. 

Odporúčame: Muži verzus ženy: Prečo si nerozumieme? Tieto dôvody ťa dostanú!

ako si zachovať dobrú náladu

Zdroj: Shutterstock®

Deti ako riziková skupina

Aspoň polhodinu predtým, než dáte vaše dieťa spať, dôkladne zatemnite miestnosť a ráno zase v miestnosti rozsvieťte. Zároveň myslite na to, že aj deti bývajú v tomto čase viac frustrované a častejšie dostávajú záchvaty vzdoru. Buďte teda trpezlivé, akonáhle si opäť navyknú na svoj režim, nervozita odíde. Ak je to teda možné, doprajte si prvé dni (aspoň v nedeľu) po prechode na letný čas čo najviac relaxu a pokoja.

Ako deťom, aj sebe zatemnite spálňu predtým, než sa uložíte na spánok a naopak, ráno sa snažte obklopiť svetlom, hoci aj umelým. Pomôže vám to eliminovať následky tejto zmeny. Koniec koncov, nech vás v týchto dňoch teší najmä vedomie prichádzajúcich slnečných dní a veríme, že tak, ako všetko vonku, aj vaše vnútro postupne rozkvitne. :-)

- Anketa

AKO NA VÁS VPLÝVA PRECHOD NA LETNÝ ČAS?

Odpovedalo 23 ľudí  

Nerobí mi to žiadne problémy, naopak, teší ma to
13%
Deň-dva som unavená/unavený, ale inak veľmi dobre
22%
Musím si dlhšie zvykať, je to nepríjemné
17%
Vždy ma to úplne rozhodí, treba to zrušiť
48%

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

11 komentárov

Daniela Bieliková 25.03.18 07:42

DB
karma
117.00

Neznášam tieto premeny času, znova všetky hodiny posúvať, podľa mňa to je úplne zbytočné, iba čo ľudí čo rozhodia :-(

 • 1
Odpovedať

Ľubica Šťastná 25.03.18 07:44

ĽŠ
karma
100.00

Skvelá rada na záver!

 • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 25.03.18 09:44

MM
karma
100.00

myslím, že sa následky zmeny času zveličujú, je to dvakrát do roka, čo majú hovoriť tí, ktorí pracujú celý život na zmeny v nepretržitých prevádzkach

 • 3
Odpovedať

Katarína Kusá 25.03.18 10:28

KK
karma
90.00

ja by som bola najradšej keby bol letný čas celý rok, ráno keď vstávame je v zime tak či tak ešte tma ale večer by bolo o hodinu dlhšie svetlo

 • 2
Odpovedať

Soňa Kelemenová 25.03.18 16:30

SK
karma
86.00

a dalsi problem je vysvetlit osem rocnemu dietatu ze uz je o hodinu viac... otazky typu ale preco? nechapem to? ako je to mozne? to si posuniem iba tak hodiny o hodinu dopredu? to aj inokedy mozem spravit? sranda...

 • 2
Odpovedať

Milka Damašková 25.03.18 17:53

MD
karma
132.00

Už by to mohli zrušiť, sú s tým len problémy. Ja som migrenička a tak každý deficit spánku zaplatím bolesťou. No našťastie som teraz doma a nemusím vstávať v presnom čase, takže si to postupne poposúvam..

 • 0
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 25.03.18 19:00

PV
karma
113.00

Mne to fakt nerobí problémy. Ja sa práveže teším ,že je dlhší deň.. A tiež sa trocha ušetrí na elektrine, kedže nemusíme toľko svietiť, ked je v zime už o 15:30 tma..!!!

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 25.03.18 19:04

karma
109.00

ja tiež nemám rada tieto posuny času.Vstávam do práce o 4:40 hod.,lebo o 6:00 hod. musím byť na pracovisku.Teraz budem vstávam o 3:40 hod.??? OMG !!! A ked som mala deti ešte malé,tak mi večer nechceli ísť spať,lebo vonku bolo ešte svetlo,no a ráno sa im potom zle vstávalo.Som za to,aby sa to zrušilo...

 • 0
Odpovedať

Tomáš Kamenár 26.03.18 12:18

TK
karma
105.00

celé je to úplná hlúposť

 • 0
Odpovedať

Anna Bútorová 27.03.18 15:25

AB
karma
100.00

mohli by zrušiť toto posúvanie času...nepoznám nikoho, komu by to vyhovovalo...

 • 0
Odpovedať

Juliana Šurkovská 02.04.18 18:57

karma
-1.00

Osobne nemám problém pri prechode na letný, či zimný čas. Poznám však ľudí, ktorí sa z tejto zmeny nedokážu spamätať ani po dvoch mesiacoch.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní