Prečo ÁNO sadrovým omietkam?

Prečo ÁNO sadrovým omietkam?

Pri budovaní alebo rekonštrukcii domu, či bytu patrí povrchová úprava stien medzi najdôležitejšie kroky finálnej fázy. S touto fázou je samozrejme spojené aj nemalé úsilie a finančné prostriedky, a preto je dôležité postupovať správne a rozhodnúť sa pre riešenie, ktoré prinesie dlhodobý efekt a účinok.

Vo väčšine prípadov výstavby alebo rekonštrukcií rodinných domov ostáva rozhodnutie o úprave stien na pleciach majiteľov domov a je dôležité uvedomiť si, že týmto výberom ovplyvnia na dlhú dobu nie len estetickú stránku stavby ale aj klímu, ktorú budú v dome mať.

Aké je ideálne riešenie?

Či už sa jedná o bytovú výstavbu alebo o výstavbu rodinných domov, je dôležité si uvedomiť, že už len samotným dýchaním odovzdávame denne do interiéru miestnosti niekoľko litrov kryštalickej vody. Nehovoriac o príprave jedál v kuchynských a jedálenských priestoroch a o používaní kúpeľní, kde je toto množstvo znateľne vyššie.

Odprúčame tiež:  Zdravé a moderné trendy pri výstavbe a rekonštrukcii

sadrové produkty RIMANO od spoločnosti Rigips

Zdroj: Shutterstock®

Z tohto dôvodu je na mieste použitie stavebných materiálov, ktoré dokážu v priestoroch správne regulovať vzniknutú vlhkosť a prispieť k optimálnemu interiérovému ovzdušiu. Takýmto materiálom sú aj sadrové produkty RIMANO od spoločnosti Rigips, ktoré dokážu na základe stavebno-fyzikálnych vlastností regulovať klímu v miestnosti. Prednosťou týchto omietok je ich pórovitosť a viazanosť kryštalickej vody v sadre. Vďaka týmto vlastnostiam dokážu stierky a omietky RIMANO prijímať a následne odovzdávať práve taký objem vlhkosti do miestnosti, aby vzduch v obytných priestoroch nebol príliš suchý. Odborníci z oblasti stavebníctva ich vlastnosti nazvali ako klimaregulujúce.  

Odprúčame tiež:  Susedské vzťahy s dieťatkom v paneláku

sadrové produkty RIMANO od spoločnosti Rigips

Zdroj: Shutterstock®

Ďalším rovnako podstatným faktorom je zdravotná nezávadnosť. Sadrové omietky RIMANO sú vyrobené z prírodného, ekologicky získaného sadrovca, ktorého Ph je 5,5-7. Ide teda o produkt, ktorý nie je nijakým spôsobom škodlivý pre človeka, či už pri práci s ním, alebo pri užívaní priestorov, ktorých steny boli povrchovo upravené produktmi RIMANO.

V súčasnej dobe je pri realizácii stavieb kladený veľký dôraz aj na protipožiarnu ochranu objektu a veľkým pozitívom sadrových stierok a omietok RIMANO je ich nehorľavosť. Je to práve vďaka viazanosti kryštalickej vody v samotnej sadre. Pri požiari sa totiž uvoľní objem kryštalickej vody viazanej v RIMANE čo pôsobí samozhášavo.

Odprúčame tiež:  Pozor na kliešte - drobné nástrahy prírody

sadrové produkty RIMANO od spoločnosti Rigips

Zdroj: Shutterstock®

Nezanedbateľnou výhodou sadrových stierok a omietok RIMANO je ich vysoká kvalita a estetika povrchu stien. Steny sú hladké, bez zrnitosti, nepraskajú a majú jednotný hladký povrch. Pri správnej aplikácii a zachovaní technologického postupu nie je pri aplikácii stierok potrebné ani celoplošné brúsenie. Vďaka tomu nedochádza k vytváraniu prachu z brúsenia ako pri tradičnom stierkovaní.

Voľbou sadrových stierok RIMANO je možné dosiahnuť úsporu financií a zároveň vysokú produktivitu práce. Od začiatku realizácie prác až po koniec totiž pracujeme s materiálom v jednej vrstve, čím sa výrazne kráti čas prác a zvyšuje sa efektivita práce. RIMANO sa nanáša len v jednej vrstve s praktickou náväznosťou jednotlivých technologických krokov. Ide o systém nanášania tzv. „mokrý do mokrého“.

Odprúčame tiež:  Formaldehyd – nebezpečný spolubývajúci

sadrové produkty RIMANO od spoločnosti Rigips

Zdroj: Shutterstock®

Rozdielov je niekoľko

V rámci sortimentu sadrových ručných stierok sa na trhu nachádza široká ponuka od rôznych výrobcov. Niektorí výrobcovia vyrábajú ručné stierky ako hotovú pastu, niektorí ako prachovú zmes. Výhodou vopred pripravenej pastovitej stierky je síce možnosť priameho nanášania na stenu hneď po otvorení balenia, no na druhej strane je potrebné spracovať ju čo najskôr a nie je možné ju po otvorení dlho skladovať. Naopak, pri stierkach RIMANO je možné zamiešať si kedykoľvek množstvo potrebné na spracovanie a načaté balenie prachovej zmesi použiť na viacerých stavbách a s časovým odstupom. Priaznivejšia je aj jej skladovateľnosť v zimných mesiacoch. Stierku RIMANO, na rozdiel od pastovitej stierky, nie je potrebné chrániť proti premrznutiu. 

Rigips, člen skupiny Saint-Gobain – svetového lídra na trhu stavebných materiálov, pôsobí na Slovensku už viac ako 20 rokov a radí sa medzi významných odborníkov na certifikované sadrokartónové systémové riešenia. V  produktovom portfóliu spoločnosti nájdete aj rôzne spôsoby na povrchovú úpravu stien a ich odborníci vám radi poradia: rimano@rigips.sk

Odprúčame tiež:  7 zásad, ktoré vám zabezpečia kvalitný zdravý spánok


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Soňa Krátka 12.06.16 07:35

SK
karma
114.00

...je dobre vediet

  • 0
Odpovedať

Mária Zámečníková 16.06.16 14:58

MZ
karma
-1.00

V súčasnosti doma prerábame, tak určite posuniem tento článok ďalej :)

  • 0
Odpovedať

Erika Špacírová 30.06.16 11:00

karma
93.00

:)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní