Pri bezlepkovej diéte využijete domácu pekáreň na maximum

Pri bezlepkovej diéte využijete domácu pekáreň na maximum
 • 02.04.2015
 • PR článok

  • Zdieľaj:
 • 1

Bezlepková diéta dokáže poriadne skomplikovať život, ale skúste sa na ňu pozrieť z tej lepšej stránky - otvárajú sa pred vami nové možnosti chutí. Prípravu jedál vám navyše značne uľahčí domáca pekáreň.

Dokážete si predstaviť život bez chleba, piva, čokolády alebo napríklad cestovín? Alergici a ľudia s neznášanlivosťou na lepok si taký život musia nielen predstavovať, ale aj žiť.

Lepok čiže glutén tvorí až 80% pšenice a ďalších obilnín. V teste sa chová ako lepidlo a drží hmotu pohromade, nanešťastie sa úplne rovnako chová aj v črevách. Tam spôsobuje zápaly, ktoré sú príčinou hnačiek, únavy a celkovej nerovnováhy organizmu.

Problém je, že lepok alebo jeho stopy nájdete takmer vo všetkých priemyselne spracovaných potravinách. Príkladom za všetky je pečivo na pultoch obchodov, ktoré je z 87% z pšeničnej múky.

celiakia

Zdroj: Shutterstock®

Pripravte si kompletné bezlepkové menu

Celiatikom a alergikom tak nezostáva nič iné ako zháňanie často predražených bezlepkových potravín v obchodoch, alebo ich domáca výroba. Tá pritom zďaleka nie je tak zložitá, ako sa na prvý pohľad zdá. S kvalitnou domácou pekárňou môžete pripraviť rad dobrôt a budete mať absolútnu istotu, že v nich nie je ani stopa lepku.

1. Pečiva sa vzdávať nemusíte

Stačí, keď nahradíte pšeničnú múku za tú z prirodzene bezlepkových plodín. Môžete experimentovať napríklad s kukuričnou alebo špaldovou, ale aj jablkovou múkou. Chvíľu potrvá, kým nájdete ten správny pomer ingrediencií a chutí, ale potom to bude stáť za to!

2. Nesmúťte za párkami a radšej si upečte dokonalé kura

Väčšina údenín na našom trhu obsahuje lepok alebo aspoň jeho stopy, preto by sa im alergici a celiatici mali vyhýbať. Miesto nekvalitných párkov vyskúšajte prípravu mäsa v domácej pekárni a garantujeme, že už vám chýbať nebudú. Príprava je jednoduchá a mäso je vďaka technológii pečenia šťavnaté tak, ako z rúry nikdy nebude.

Bezlepková diéta

Zdroj: Shutterstock®

3. Jogurty a syry urobia vašim črevám dobre

Nevnímajte bezlepkovú diétu ako koniec slobody v jedálničku, ale naopak ako začiatok cesty k zdravšej životospráve. V domácej pekárni si môžete nachystať aj vlastné jogurty, ktoré pôsobia pozitívne na zažívanie a sú prevenciou rakoviny hrubého čreva.

S domácou pekárňou Sana Exclusive si pripravíte aj sójový syr tempeh, ktorý je prirodzene bezlepkový a dodá vám množstvo bielkovín a vitamínu B12. Naviac je ľahko stráviteľný a má antibiotické účinky, takže proti nemu vaše črevá rozhodne protestovať nebudú.

Ďalším sójovým syrom je natto zvaný japonský syrček. Čistí krv a vďaka obsahu probiotík pôsobí na črevá podobne ako jogurt. Aj natto je prirodzene bezlepková potravina, ktorou môžete ozvláštniť svoj jedálniček.

mliečne výrobky

Zdroj: Shutterstock®

4. Čokoládu vám nahradí ovocie a ryža

Keď je pre vás čokoláda a oblátky tabu, maškrťte ovocie. Prospejete tým svojej línii aj zubom, pretože v ovocí nenájdete rafinované cukry ako v kupovaných sladkostiach. V kvalitnej domácej pekárni si z čerstvého aj mrazeného ovocia môžete pripraviť výborné zaváraniny aj pečené čaje.

Vyskúšajte tiež ryžový dezert amasaké. Nepridáva sa do neho žiaden cukor a napriek tomu je sladší ako torty plné múky. Amasaké môžete jesť samotné so škoricou a ovocím, alebo ho použiť ako základ do koláčov, nákypov atď. Rovnako ľahko pripravíte aj klasickú ryžovú kašu.


  • Zdieľaj:
 • 1
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Iveta Moravčíková 08.04.15 14:06

IM
karma
100.00

Tažko by som si prevykala

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Bizarné vianočné zvyky a tradície: Počula si už o koze Gävle či legende o vianočnom pavúkovi?
Voľný čas

Bizarné vianočné zvyky a tradície: Počula si už o koze Gävle či legende o vianočnom pavúkovi?

 • 0
 • 13.12.2022
Nová séria Let’s Dance bude špeciálna a výnimočná! Na parket sa postaví aj paraolympionička! Prekvapenie aj v porote!
Voľný čas

Nová séria Let’s Dance bude špeciálna a výnimočná! Na parket sa postaví aj paraolympionička! Prekvapenie aj v porote!

 • 0
 • 23.01.2023
Z dovolenky v raji nečakaná svadba: Tatiana Žideková sa vydala!
CELEBRITY

Z dovolenky v raji nečakaná svadba: Tatiana Žideková sa vydala!

 • 0
 • 10.01.2023