Skrášľuje tvoj príbytok aj peperómia? Ak nie, rozhodne to naprav!

Skrášľuje tvoj príbytok aj peperómia? Ak nie, rozhodne to naprav!

Aký by to bol domov bez izbových rastlín? Rozhodne nie tak zelený, aký by mohol byť. Izbová zeleň je predsa úžasným doplnkom do každej miestnosti. Zútulňuje, skvalitňuje ovzdušie a navyše jej zelená farba pôsobí upokojujúco. Oplatí sa teda porozmiestňovať v kuchyni, obývačke a hoc aj spálni či kúpeľni zopár rastliniek. Mnohé z nich sú skutočne nenáročné na pestovanie, a tak im nemusíme venovať ani veľa pozornosti.

Ak sa obzeráte po nejakom novom kúsku do vašej domácnosti, za pozornosť stojí peperómia. Táto izbová rastlina predstavuje nenáročného zverenca, ale zároveň aj štýlový živý doplnok do domácnosti. Prekvapí vás, aké rôznorodé druhy sa vyskytujú v našich domácnostiach. Už sa len rozhodnúť, ktorým z nich si skrášliť svoj domov. 

Odkiaľ peperómie pochádzajú?

Známejší pojem peperómia pochádza z latinského názvu rodu Peperomia, u nás sa však využíva i názov pieprovec. Reč je o veľkom rode trvácich rastlín z čeľade pieprovité (Piperaceae). Tieto rastliny sa prirodzene vyskytujú najmä v tropických a subtropických oblastiach sveta, vo veľkej miere však hlavne v Strednej Amerike a na severe Južnej Ameriky. Za ich domovinu môžeme považovať dažďové pralesy v oblasti Karibiku či Mexika.

Väčšina zástupcov tohto bohatého rodu rastie ako epifyt, a to poväčšine na zhnitom dreve. Mimochodom, do rodu peperómia spadá okolo 1500 druhov, z ktorých sa nie viac ako dve desiatky vyskytujú aj v Afrike. V domácnostiach sú viacerí zástupcovia tohto rodu pestovaní ako izbové rastliny. 

Pozri aj: Citrónová tráva: Ako na jej pestovanie, prípravu čaju aj využitie oleja?

peperómie

Zdroj: Shutterstock®

Ktorý druh peperómie si zvoliť?

Peperómia je taký malý chameleón. Do tohto rodu totiž radíme veľké množstvo rastlín, ktoré sa výrazne líšia svojím vzhľadom. Niekedy je dokonca ťažké uveriť tomu, že niektoré druhy majú skutočne niečo spoločné. Menšie druhy dorastajú do výšky okolo 15 cm, väčšie zase do výšky okolo 30 cm.

Niektoré peperómie rastú vzpriamene a majú vzhľad malých kríčkov, iné sú previsnuté s dlhými výhonkami. Najviac sa však líšia svojimi listami, hoci vo všeobecnosti bývajú silné a mäsité až kožovité. Mávajú však iný tvar, veľkosť či sfarbenie. Práve pre svoje rôznorodé okrasné listy sú obľúbené u pestovateľov. Peperómie však môžu aj zakvitnúť. Ich kvety sú nenápadné, často majú tvar kužeľovitého klasu. 

Medzi najznámejšie bežne pestované druhy radíme najmä:

  • Peperomia obtusifolia – jeden z najrozšírenejších druhov, nazývaný tiež pieprovec magnoliolistý, charakteristický vyšším vzrastom a väčšími kožovitými listami, ktoré sú podlhovasté alebo až okrúhle, zvyčajne sýtozelené. Atraktívne sú odrody so panašovanými listami (buď sú dvojfarebné – zelené a žlté alebo aj trojfarebné s červenkastým okrajom),
  • Peperomia polybotrya – v angličtine známa aj ako raindrop peperomia, pretože jej zelené rozmerné listy majú tvar dažďových kvapiek, tiež ju možno nájsť aj vo verzii s panašovanými listami,
  • Peperomia caperata – tiež pieprovec vráskavý, druh charakteristický menšími listami srdiečkovitého tvaru so zvrásneným povrchom a výrazným žilkovaním, môžu mať tmavozelenú, bordovú aj striebristú farbu,
  • Peperomia argyreia – u nás pieprovec striebristý, v angličtine druh známy ako watermelon peperomia, pretože listy majú sfarbenie ako šupka vodného melóna (sú zelené so striebristými pásikmi), ich stopka býva zvyčajne červenkastá,
  • Peperomia rotundifolia – druh charakteristický hustými trsmi dlhých prevísajúcich výhonkov s menšími mäsitými okrúhlymi listami.

Pozri aj: Najkrajšie palmovité rastliny: Vnes do interiéru trochu exotiky!

druhy peperómie

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa o peperómie správne starať?

Hoci sú zástupcovia rodu peperómia značne rozdielni, aspoň čo sa vzhľadu týka, ich pestovateľské požiadavky sú podobné. Peperómie je možné pestovať pri bežnej izbovej teplote s 18 °C až 20 °C, v zime by teplota nemala klesať pod 16 °C. Aby sa týmto izbovým rastlinám darilo, pri starostlivosti je následne vhodné dodržiavať tieto zásady:

  • umiestnenie – stanovište mimo prievanu s rozptýleným svetlom, prípadne polotieň, druhy so svetlejšími listami potrebujú viac slnka (nie však priame slnečné lúče), tmavolisté druhy znesú horšie svetelné podmienky,
  • zálievka – skôr miernejšia, substrát necháme vždy preschnúť, cez zimu zalievame ojedinele, vyhýbame sa premokreniu,
  • vlhkosť – rastline nerosíme listy, zvlhčovať rozprašovačom môžeme vrch zeminy, vlhkosť môžeme zabezpečiť postavením črepníka na misku s vlhkými okruhliakmi,
  • substrát – vhodná zmes listovky, rašeliny a piesku v rovnakom pomere, tiež ľahký substrát s prímesou perlitu,
  • hnojenie – od marca do augusta raz za dva alebo tri týždne bežným tekutým hnojivom na izbové rastliny,
  • presádzanie – raz za dva roky počas jari, keď sa začne rastlina k nádobe trochu tlačiť,
  • rozmnožovanie – stonkovými alebo listovými odrezkami, necháme ich zakoreniť vo vode alebo vlhkom substráte.

Pozri aj: Táto izbovka našich babičiek je populárna i dnes. Ako na pestovanie voskovky?

pieprovce

Zdroj: Shutterstock®

Aké problémy sa pri pestovaní peperómie vyskytujú?

Ak peperómiám neposkytneme vhodné životné podmienky, vyskytnúť sa môže zopár problémov. Niekedy môžu rastlinu napadnúť škodce, napríklad vošky, roztoče alebo listové háďatka. Vtedy je potrebné odstránenie napadnutých častí a ošetrenie rastliny vhodným prípravkom zo záhradkárstva.

Najväčšie problémy robí rastline nadmerná zálievka, chlad a prievan. Dlhodobé prelievanie môže spôsobovať rozvoj korkovitých škvŕn na spodnej strane listov, vlhko v kombinácii s chladom môže viesť k hnilobe. Nadmerný chlad alebo suchý vzduch tiež často spôsobujú opadávanie listov. Väčšie hnedé škvrny na listoch zvyčajne poukazujú na spálenie od slniečka, presuňte rastlinu mimo priameho slnka. 


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Ľubica Šťastná 06.08.21 08:03

ĽŠ
karma
100.00

Plánujem si ju zaobstarať.

  • 0
Odpovedať

Leona Bašistová 06.08.21 08:19

LB
karma
104.00

Krásne lístočky rastlín sú skrášlením každej domácnosti. Momentálne skúšam dopestovať rastlinku menom Monstera, má nádherné vyrezávané listy, zaujímavý proces rastu.

  • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 06.08.21 12:44

KK
karma
105.00

tak to je nádhera, musím si obstarať

  • 0
Odpovedať

Zdenka Sabanošová 07.08.21 08:34

ZS
karma
100.00

Takú som ešte nevidela v kvetinarstve

  • 0
Odpovedať

Iveta Moravčíková 07.08.21 16:09

IM
karma
100.00

Krásny kvet

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 08.08.21 20:46

JK
karma
100.00

Nepoznám tieto kvety sú pekné

  • 0
Odpovedať

Renáta Mularčíková 13.08.21 16:15

RM
karma
100.00

Milujem izbové rastliny,v každej izbe máme plno kvetov,ale Peperomiu ešte nemám.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní